Zabiegi pielęgnacyjne idealne dla palaczy

Palenie papierosów jest jednym z tych czynników, które w bardzo negatywny sposób oddziałują na kondycję skóry. Wówczas nie wystarczy samo stosowanie codziennej pielęgnacji, takiej jak krem na zmarszczki. Skóra narażona na działanie dymu tytoniowego potrzebuje skuteczniejszej, bardziej zaawansowanej pielęgnacji – i tu z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii. Taka profesjonalna pielęgnacja pozwala na odmłodzenie skóry, przywrócenie jej zdrowego kolorytu i blasku oraz wzmocnienie jej struktury.

Dlaczego palenie papierosów szkodzi skórze?

O negatywnym wpływie palenia tytoniu na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy wie jednak, w jak dużym stopniu palenie papierosów oddziałuje negatywnie na skórę. Co najciekawsze,  wpływ palenia na skórę jest silniejszy niż promieniowania słonecznego. Przede wszystkim u osób palących papierosy spada synteza włókien kolagenowych i elastynowych. Kolejny niepożądany wpływ palenia na skórę to spadek zawartości takich antyoksydantów jak witaminy A, C i E. Ponadto palenie wiąże się z powstaniem zmarszczek. Są to przede wszystkim zmarszczki palacza, czyli pionowe, krótkie zmarszczki zlokalizowane wokół ust. Ponadto mrużenie oczu podczas ekspozycji na dym papierosowy sprzyja powstawaniu kurzych łapek. Oczywiście zmarszczki mogą powstać na całej twarzy, co jest wynikiem wspomnianych wcześniej zmian w obrębie skóry. Dodatkowo nikotyna powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest poszarzenie skóry.

W jaki sposób można pozbyć się zmarszczek palacza?

Najbardziej charakterystycznymi zmarszczkami, występującymi u osób palących papierosy są zmarszczki palacza wokół ust. Powstają one podczas obejmowania papierosa ustami i zaciągania się. Takie zmarszczki wyglądają bardzo nieestetycznie. Zmarszczki te są krótkie, ale jednocześnie  głębokie, przez co bardzo rzucają się w oczy. Aby pozbyć się tych zmarszczek, najlepiej sprawdzi się botoks https://www.medestetis.pl/zabiegi/iniekcja-toksyna-botulinowa-botoks-botox-azzalure/ . Tego typu zabieg pozwala skutecznie zredukować widoczność tych zmarszczek mimicznych. Wystarczy wykonać kilka nakłuć cieniutką igłą. Wykonane w ten sposób iniekcje toksyną botulinową na kilka miesięcy ograniczą miejscowo przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, co natychmiast wygładzi okolice ust.

Kolejnym zabiegiem redukującym zmarszczki palacza to kwas hialuronowy. Głębokie zmarszczki palacza można wypełnić preparatem z kwasem hialuronowym, co umożliwia wygładzenie zmarszczek, a także nawilżenie i zrewitalizowanie skóry. Ponadto zmarszczki palacza można wygładzić przy pomocy lasera frakcyjnego. Wiązka lasera pobudza syntezę włókien kolagenowych i umożliwia resurfacing skóry. Także zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej pozwala na wygładzenie zmarszczek palacza.

Najskuteczniejsze metody walki z kurzymi łapkami to botoks, mezoterapia igłowa oraz osocze bogatopłytkowe.

Sposoby na poszarzałą skórę u palaczy

Skóra palaczy jest poszarzała i pozbawiona blasku. Aby przywrócić jej nienaganny wygląd, polecane są zabiegi wspomagające usuwanie martwego naskórka oraz pobudzające krążenie krwi. Doskonale sprawdzają się zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, czyli ostrzykiwanie skóry koncentratem płytek krwi. Uwalniają one czynniki wzrostu, które aktywują metabolizm komórek skóry, pobudzają ich podziały i różnicowanie, a także stymulują syntezę kolagenu. Ponadto osocze bogatopłytkowe aktywuje proces neoangiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych. Efektem zabiegu jest regeneracja skóry i jej odżywienie oraz ujędrnienie skóry. Ponieważ cera palaczy często przybiera odcień ziemisty, szary, to godne polecenia są też zabiegi poprawiające koloryt skóry i rozświetlające ją. Do takich zalicza się np. peelingi enzymatyczno-chemiczne, wykorzystujące kwasy, np. L-askorbinowy (czysta postać witaminy C), mlekowy, ferulowy oraz enzymy o działaniu redukującym przebarwienia oraz skutki fotostarzenia się skóry.

Jakie są inne sposoby na regenerację skóry palacza? Bardzo skutecznym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, czyli ostrzkiwanie wybranych partii skóry koncentratami odżywczymi. Podobne działanie ma zabieg Dermapen 4. Efekt rewitalizacji skóry wynika zarówno z samego intensywnego nakłuwania skóry na określoną głębokość, ale także z wprowadzania w głąb skóry związków aktywnych. Skutecznym zabiegiem pozwalającym na rozświetlenie skóry palacza są także peelingi medyczne z wykorzystanie kwasów. Natomiast jędrność skóry można przywrócić dzięki laserowi HIFU – ta technologia pozwala na wzmocnienie struktury skóry bez naruszania ciągłości naskórka. Oznacza to brak konieczności rekonwalescencji i możliwość uzyskania spektakularnego efektu liftingu skóry.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  29 października 2021 06:25

    a może lepiej zerwać z nałogiem

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany