Czy zabiegi laserowe są skuteczne?
Spis treści:
Temat zabiegów laserowych ciągle powraca. Szerokie zastosowanie i małe ryzyko powikłań to prawdziwa zachęta do wypróbowania takiego zabiegu. Jednak, czy zabiegi laserowe są skuteczne i kiedy warto po nie sięgnąć?
Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie wytwarzające i wzmacniające wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Większość zabiegów laserowych polega na celowym, kontrolowanym uszkodzeniu tkanek, które następnie regenerują się. Obszary sąsiadujące z miejscem poddanym zabiegowi pozostają nienaruszone. W zależności od długości fal lasery stosowane są w wielu terapiach.
Czy zabiegi laserowe są skuteczne? – Laser na różne problemy
W medycynie estetycznej lasery znalazły wiele zastosowań – leczy się nimi trądzik, zmniejsza blizny (również te pooperacyjne), likwiduje popękane naczynka, przebarwienia, trwale usuwa zbędne owłosienie, znamiona, rozstępy i tatuaże.
W ostatnich latach na popularności zyskały szczególnie zabiegi anti-aging z wykorzystaniem lasera. Pozwalają one przywrócić skórze gęstość, napinają ją i ujędrniają. Dużą przewagą lasera nad innymi zabiegami odmładzającymi, zarówno z zakresu medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej, jest minimalne ryzyko wystąpienia powikłań, krótki okres rekonwalescencji i widoczny, ale naturalny rezultat.
Czy zabiegi laserowe są skuteczne? – Odmładzanie twarzy
Zalety zabiegów laserowych są szczególnie ważne w przypadku redukcji problemów skóry twarzy. Obecnie, dzięki najnowszym technologiom, możliwe jest uzyskanie efektu liftingu i uzupełnienia objętości twarzy bez konieczności poddania się operacji czy zastosowania wypełniaczy.
Wysoka skuteczność i efektywność możliwa jest dzięki łączeniu kilku terapii – np. zabieg Fotona 4D, czyli laserowy lifting twarzy, nagrodzony w tym roku Perłą Dermatologii Estetycznej (nagroda Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologii Estetycznej), łączy w sobie aż cztery procedury zabiegowe: EndoLifting®, FRAC3®, PIANO® i SupErfacial™. Połączenie tych technologii pozwala już po pierwszym zabiegu uzyskać efekty widocznie odmładzające wygląd twarzy: wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, ujędrnienie skóry, redukcję zmarszczek, zmniejszenie widoczności porów, rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie struktury skóry – wyjaśnia dr Patrycja Lenkiewicz-Majewska z dr Majewska Gabinet Medycyny Estetycznej z Lubania.
Czy zabiegi laserowe są skuteczne? – Efekty nie zawsze od zaraz
W większości innych terapii laserowych, aby uzyskać oczekiwany rezultat, należy jednak kilkukrotnie powtórzyć zabieg. Zazwyczaj też należy uzbroić się w cierpliwość, bo ostateczny rezultat widoczny jest dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że po zabiegu laserowym włókna kolagenowe odbudowują się jeszcze długo po tym, jak ze skóry znikną zaczerwienienia czy strupki. To zresztą gwarancja długiego efektu takiej terapii.