Zabiegi kosmetyczne na wiosnę – które warto zrobić własnie teraz?

Niektóre zabiegi kosmetyczne warto robić właśnie wiosną. To czas zrównoważonych warunków pogodowych ,  które ułatwią regenerację skóry i lato przywitamy z piękną cerą. Warto postawić na zabiegi na blizny potrądzikowe, przebarwienia, czy rumień.  Wspólnie z dermatologiem dr n. med. Joanną Suseł z WellDerm rasdzimy, które zabiegi kosmetyczne na wiosnę warto zacząć robić własnie teraz.

Zobacz również: Przygotuj ciało na wiosnę – zabiegi wyszczuplające

beautiful woman

Zabiegi kosmetyczne na wiosnę –  Rumień

Zaczyna się niewinne. Czerwienisz się pod wpływem emocji, wysiłku, gdy przebywasz na słońcu lub po kieliszku wina. Z czasem zauważasz, że rumień zostaje coraz dłużej – to znak, że naczynia krwionośne są coraz słabsze. W końcu mogą zacząć pojawiać się „pajączki” – To nie pęknięte, jak potocznie się sądzi, a trwale rozszerzone naczynia skórne, tak zwane teleangiektazje – prostuje dr n. med. Joanna Suseł z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm i podkreśla, że rumieniem należy zająć się jak najwcześniej, gdy tylko zaczyna nas niepokoić. – Nieleczony rumień może się przekształcić w wymagający długotrwałego leczenia trądzik różowaty – przestrzega ekspert.

Rada eksperta:

Metod walki z rumieniem jest kilka. O doborze odpowiedniej powinien zadecydować lekarz po dokładnym zbadaniu skóry. – Jeśli mamy do usunięcia pojedyncze naczynka, sprzymierzeńcem będzie metoda elektrokoagulacji. Naczynko zamyka się i uszczelnia samoistnie pod wpływem prądu o wysokiej częstotliwości. Jeśli naczynek jest więcej, a rumień rozległy pomoże światło np. laser IPL, KTP QuadroStar, Palomar Max G. Która z metod będzie najlepsza? Wszystko zależy od stanu, w jakim są naczynia krwionośne, jak głęboko się znajdują i jaka jest ogólna kondycja skóry. Bez względu na wybór metody musimy liczyć się z tym, że problem wymaga od 3 do 10 powtórzeń. Osoby z rumieniem muszą mieć też świadomość, że przypadłość lubi wracać, warto więc co pół roku wykonać zabieg przypominający.

Zabiegi kosmetyczne na wiosnę – Blizny potrądzikowe

dr n med Joanna Susel_m

dr n. med. Joanna Suseł

Ta mało przyjemna pamiątka po nasilonym trądziku młodzieńczym lub trądziku dorosłych przybiera różne formy. Blizny mogą być drobne i wypukłe lub przeciwnie –wklęsłe, bywają przerośnięte i stwardniałe. Bez względu na to jak wyglądają – nie dodają uroku. – Potrądzikowe blizny to zwykle efekt niewłaściwego obchodzenia się ze stanem zapalnym m. in. wyciskania wyprysków – mówi dr Suseł.

Rada eksperta:

– W przypadku potrądzikowych blizn także możemy mówić o kilku metodach. Już same peelingi medyczne np. płyn Jessnera, TCA czy peelingi migdałowy, azelainowy, zalecane jako wspomaganie leczenia trądziku, działają na blizny wygładzająco. To jedyna metoda na blizny, z której mogą korzystać osoby w aktywnej fazie trądziku. Jednak najskuteczniejsze są metody bardziej inwazyjne, wykorzystujące procesy autoregeneracji skóry poprzez tworzenie w niej mikrouszkodzeń. Do tych metod należy Dermapen, urządzenie, które za pomocą systemu pulsujących igieł nakłuwa skórę. Takie mikronakłuwanie uruchamia w skórze procesy naprawcze, organizm wytwarza nową, zdrową tkankę. Podobnie działa laser. Światło lasera wykonuje w skórze tysiące mikrouszkodzeń. Są one jednak gęstsze i głębsze niż w przypadku dermapenu, tym samym metoda jest skuteczniejsza, idealna przy rozległych i głębokich zmianach.

 

Zabiegi kosmetyczne na wiosnę – Przebarwienia

Nie pojawiły się nagle, ale pierwsze, nieliczne, zlekceważyłaś. Po każdym kolejnym lecie było już tylko gorzej. – Bez względu na pierwotną skłonność do przebarwień: dziedzicznie, zmiany hormonalne, przyjmowanie leków, wiek, to właśnie słońce uruchamia proces nadprodukcji barwnika skóry, melaniny – tłumaczy ekspert. Tak czy inaczej masz dość plamek i cętek i starannego przykrywania ich co rano makijażem. Chciałabyś znów cieszyć się cerą o równym kolorycie.

Rada eksperta:

-Walkę z przebarwieniami powinniśmy zacząć jak tylko się pojawią, nawet jeśli są nieliczne, bo to znak, że mamy do nich skłonność. Peelingi z kwasem ferulowym pomogą właśnie w przypadku takich zmian – rozjaśnią plamki, zapobiegają ich powstawaniu, a przy okazji ochronią skórę przed fotostarzeniem. Jeśli przebarwienia są intensywne i rozległe najlepszą metodą będzie COSMELAN, najpopularniejszy zabieg wśród metod depigmentacyjnych. To dwuetapowy zabieg, pierwszy odbywa się w gabinecie i polega na nałożeniu maski, drugi to pielęgnacja domowa z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Jeśli pacjent chce się pozbyć pojedynczych intensywnych, ciemnych przebarwień lub piegów, sięgam po laser Palomar MaxG, który niszczy przebarwione struktury skóry, gdy skóra się złuszczy przebarwienia są dużo mniej widoczne lub znikają zupełnie. Zawsze uczulam swoich pacjentów, że pozbycie się przebarwień nie oznacza uwolnienia się od ich powstawania. Dlatego osoby, które mają do nich skłonność powinny szczególnie uważnie chronić skórę od słońca i używać kremów z wysokim filtrem.

 Polecamy również: Rodzaje zmarszczek – jak z nimi walczyć?

A Wy w jaki sposób przygotowujecie swoją skórę na nadejście lata?

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  7 kwietnia 2015 09:16

  Wiosna to również pora na dogłębne oczyszczanie.

  Odpowiedz
 2. martucha180  7 kwietnia 2015 09:44

  Każdą porą roku trzeba dbać o cerę.

  Odpowiedz
 3. Wusia  7 kwietnia 2015 11:03

  Przebarwienia to rzeczywiście problem.Szkoda że nie ma domowych sposobów na walkę z nimi.

  Odpowiedz
 4. Gocha  7 kwietnia 2015 11:43

  Na wiosnę, kiedy jeszcze nie ma słońca warto też robić zabiegi z kwasami 😉 Na blizny potrądzikowe mam krem, dlatego nie muszę wydawać dodatkowo pieniążków

  Odpowiedz
 5. magella87  7 kwietnia 2015 11:43

  ja odkad pojawia sie sloneczko przed wyjsciem zawsze nakladam krem z filtrem, dlatego ze mam przebarwienia.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  7 kwietnia 2015 17:47

  Ja na wiosnę dbam o skórę tak samo jak przez cały rok. Zmieniam tylko kosmetyki na lżejsze i na wiosnę częściej używam peelingów,

  Odpowiedz
 7. Kmakolagwa  7 kwietnia 2015 18:42

  Stawiam na oczyszczanie. Przede wszystkim peeling. Bardzo fajny jest peeling cukrowy. Łatwy, tani i skuteczny.

  Odpowiedz
 8. scrabble  7 kwietnia 2015 19:14

  Słyszałam dużo dobrego o Dermapenie ale wydaje mi się, że najlepiej byłoby stosować tę metodę jesienią.

  Odpowiedz
 9. Anita  10 kwietnia 2015 22:35

  na szczęście nie muszę robić żadnego!

  Odpowiedz
 10. girlblack  16 kwietnia 2015 20:28

  nie tylko na wiosne dbamy o cerę !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany