Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem ?

W Polsce 575 tys. (dane na podst. GUS) mieszkań jest wyjmowanych przez osoby fizyczne. Wśród nich niemal co piąty wynajmujący nie przekroczył 30. roku życia lub jest w wieku między 30 a 39 lat. Najliczniejszą grupę (38 proc.) stanowią najemcy między 40 a 59 rokiem życia. Mogłoby się wydawać, że w przypadku tak popularnej formy jaką jest (niejednokrotnie długoletni) wynajem mieszkania te są odpowiednio zabezpieczone przed włamywaczami. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. – Z badania CBOS „Polacy o bezpieczeństwie w kraju i w miejscu zamieszkania” wynika, że zdecydowana większość Polaków (88 proc.) czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Niewątpliwe może być to pewnym zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnio co 15 minut w Polsce, policja odnotowuje kradzież z włamaniemmówi Radosław Pallach, ekspert w firmie Elephant specjalizującej się w smart home security. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Elephant wynika, że 83. proc. mieszkań nie jest właściwie zabezpieczona. Jak zauważa przedstawiciel firmy Elephant mieszkania wynajmowane są bardziej narażone na włamania. – Tak wysoki odsetek nieprawidłowego zabezpieczenia mieszkań spowodowana jest wieloma czynnikami m. in. kosztem związanym z montażem alarmu, nieodczuwaniem zagrożenia w miejscu zamieszkania, ale również brakiem możliwości łatwego demontażu alarmu i przeniesienia go do innego lokum. To właśnie ten ostatni czynnik powoduje, że wielu wynajmujących nie decyduje się na ich odpowiednie zabezpieczenie wyjaśnia Pallach.

włamanie złodziej

Pamiętajmy, że najwięcej włamań zdarza się podczas naszej nieobecności i niezależnie od tego, czy jesteśmy najemcą, czy wynajmującym poziom bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego też w pierwszej kolejności przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie okna są prawidłowo zamknięte, spuścić rolety, a przy opuszczaniu mieszkania zamknąć drzwi wejściowe na wszystkie zamki.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed  włamaniem ? – Sąsiedzi na pomoc

Decydując się na dłuższy wyjazd zwróćmy się o pomoc do sąsiadów. Nawet wynajmując mieszkanie krótkoterminowo warto poznać bliżej osoby mieszkające np. w tym samym bloku. Zaprzyjaźnieni mieszkańcy z tej samej klatki mogą być skuteczną ochroną przed włamywaczami. Wybierając się w podróż poprośmy ich o wyjmowanie listów ze skrzynki, poinformujmy ich o dłuższej nieobecności i  zasygnalizujmy kto w tym okresie będzie opiekował się mieszkaniem. Krótka rozmowa jeszcze przed wyjazdem lub przez telefon w trakcie nieobecności pozwoli im odpowiednio zareagować gdy:

 • usłyszą hałasy w mieszkaniu,
 • usłyszą niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej,
 • nieznajomy będzie podejrzanie kręcił się przy drzwiach wejściowych,
 • lub zobaczą wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Z policyjnych danych wynika, że w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkań, aż w 70 proc. sprawców daje się odstraszyć dzięki całkiem prostym działaniom. Jednym z takich sposobów jest zostawienie znajomemu lub sąsiadowi kluczy do mieszkania i poproszenie go o krótkie przebywanie w nim oraz zapalanie światła w różnych pomieszczeniach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości możemy stworzyć pozory obecności domowników. Najprostszym rozwiązaniem, które sprawdzi się w obu przypadkach, jest zaciągnięcie zasłon oraz pozostawienie w pokoju włączonej lampy. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się w przypadku dłuższych wyjazdów. Tutaj z pomocą przychodzą nam proste urządzenia (czasowy wyłącznik światła, czy stymulator telewizora), dzięki którym można stworzyć wrażenie, że w opustoszałym domu toczy się normalne życie domowników oraz inteligentne systemy alarmowe nie wymagające skomplikowanego montażu.

Pomoc sąsiadów jest bezcenna. Chcąc jednak chronić mieszkanie przed splądrowaniem należy wziąć sprawy w swoje ręce. Wychodząc z mieszkania nawet na chwilę, nie pozostawiajmy w drzwiach żadnych wiadomości, np. „Jestem u Hani”, „Będę o 14.00”, „Wracam za 15 minut”. Informacje o miejscu pobytu oraz godzinie powrotu zapisane na kartce i włożone w drzwi dla listonosza, dozorcy, czy też inkasenta są doskonałym źródłem wiedzy dla włamywacza. Profesjonalny złodziej potrzebuje około minuty, aby się włamać.

klucze włamanie dom

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed  włamaniem ? – Internetowi złodzieje w realu

Wiadomości pozostawione w drzwiach to jednak nie jedyne miejsce, w którym złodzieje zdobywają informacje. – Nastawione na budowanie relacji portale społecznościowe są ogromną skarbnicą wiedzy o planach, nawykach mieszkańców i posiadanych sprzętach. Jeśli profil ma ustawienia publiczne nie chwalmy się wyjazdem na wakacje, nowo zakupionym AGD, czy nowoczesnym wyposażeniem – mówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart security.  Wystarczy wpis o terminie wyjazdu np. „Hiszpania  Już za tydzień wakacje” i zapomniane przez nas zdjęcie lub wpis, dodane kilka miesięcy wcześniej, z którego można wywnioskować adres.

Dołączanie nowo poznanych osób do grona swoich znajomych na portalach społecznościowych w obecnych czasach nie wydaje się niczym wyjątkowym. Jeśli jednak nie mieliśmy okazji poznać jej osobiście a nasz relacja jest stosunkowo „młoda” powinniśmy z pewnym dystansem podejść do udostępniania jej szczegółowych informacji na nasz temat np. dokładnego terminu naszego zimowego urlopu, czy też wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Wszystkie te z pozoru nieistotne wiadomości mogą okazać się pomocne podczas planowania włamania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  14 stycznia 2016 19:52

  Specjaliści od włamań potrafią pokonać dziesiątki zabezpieczeń, więc tak naprawdę jesteśmy bezsilni i możemy tylko mieć nadzieję, że złodziej uzna nas za mało ciekawy „kąsek”.

  Odpowiedz
  • Jaworka  14 stycznia 2016 20:22

   Zgadzam się z Tobą na dobrego złodzieja nie ma dobrego zabezpieczenia

   Odpowiedz
 2. martucha180  15 stycznia 2016 10:18

  No tak, lepiej chwalić sie po wakacjach.

  Odpowiedz
  • lilkawodna  15 stycznia 2016 11:08

   Szczególnie na portalach internetowych.:-).

   Odpowiedz
  • Żanett  15 stycznia 2016 11:45

   A najlepiej w ogóle się nie chwalić (bo to nie ładnie się przechwalać :)) i przy okazji nie sugerować potencjalnym włamywaczom, że nas w ogóle stać na jakiekolwiek wakacje 🙂

   Odpowiedz
 3. malinowaja  15 stycznia 2016 13:19

  Super artykuł 🙂

  Odpowiedz
 4. sylwiawes  15 stycznia 2016 16:45

  Świetny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 5. AnnStyl  17 stycznia 2016 09:26

  Dobrych rad nigdy za wiele. Niestety i złodzieje idą z postępem i mają coraz to nowsze metody.

  Odpowiedz
 6. AnnaKwasniak  17 stycznia 2016 18:29

  Dobry artykuł, mieszkając na strzeżonym osiedlu czuję się trochę bezpieczniej

  Odpowiedz
 7. Aneta  18 stycznia 2016 15:12

  Dobrze jest żyć dobrze z sąsiadami 😉

  Odpowiedz
 8. Anita  22 stycznia 2016 20:25

  do sąsiadki ciągle się włamują i nikt nic nie wie..

  Odpowiedz
 9. Wusia  26 stycznia 2016 15:00

  Proponuje jeszcze ubezpieczenie mieszkanie w myśl zasady-strzeżonego Pan Bóg strzeże.Dobre zabki, czujni sąsiedzi to z pewnością jedne z lepszych zabezpieczeń.

  Odpowiedz
 10. Patriszia  28 stycznia 2016 00:21

  Nie zawsze da się przed tym uchronić.

  Odpowiedz
 11. ria  31 stycznia 2016 20:14

  Ale czasami możemy sami zareagować. Możemy przyczepić do różnych rzeczy nadajniki , aplikacja Blueanker ostrzega nas jeśli ktoś będzie spróbował skraść to, poza tym możemy śledzić zgubę i poinformować o tym znajomych, którzy też korzystają z Blueanker.

  Odpowiedz
 12. Wusia  8 lutego 2016 19:11

  W przypadku wyjazdu nieocenieni są sąsiedzi.Dobrze jest zostawić klucze u zaufanej osoby celem dozorowania czy nic złego nie dzieje się w mieszkaniu.Ale jedną z podstawowych rzeczy jest ubezpieczenie mieszkania i dobre drzwi.

  Odpowiedz
 13. Anna  11 lutego 2016 20:33

  No właśnie nie rozumiem ludzi, którzy w internecie, na portalach społecznościowych chwalą się wyjazdem. Może za bardzo ufają ludziom.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany