Zabawy sensoryczne – garść inspiracji, które wpłyną na rozwój twojego dziecka

W dzisiejszych czasach rodzice kładą duży nacisk na rozwój swojego dziecka w zasadzie już od poczęcia. Ciężarne kobiety słuchają dużo muzyki klasycznej czy czytają dziecku książki, wiedzą bowiem, że nienarodzony jeszcze maluch je słyszy. A, jak dowiedli naukowcy, ma to znaczenie dla rozwoju płodu. Kiedy noworodek przychodzi na świat dostaje specjalne gryzaki czy książeczki i przytulanki w kontrastowych kolorach – bo przecież maleństwo nie rozróżnia jeszcze kolorów. A im dziecko starsze, tym bardziej może poszerzać spektrum swoich doznań dzięki, coraz popularniejszym, zabawom sensorycznym.

Zabawy sensoryczne? Co to właściwie jest? To zajęcia dla dzieci, których zadaniem jest dostarczenie różnorodnych bodźców. Impulsy te pobudzają rozwój, prowokując do poznawania świata i samego siebie. Żeby zadbać o wielozmysłowe doznania dziecka wcale nie trzeba kupować drogich zabawek. Właściwie nie musisz w ogóle wychodzić z domu! Poznaj kilka pomysłów na zorganizowanie zabaw sensorycznych.

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne – garść inspiracji, które wpłyną na rozwój twojego dziecka

To zabawy, w których dziecko „przepada”. Znane są obecnie problemy dzieci z koncentracją, zatem ćwiczenia sensoryczne są świetnym pomysłem na jej budowanie. Wszystko, co tylko znajduje się w domu nadaje się do zabawy: miska, garnek, sitko, mąka, groch, makaron, łyżka, szczypce, sznurek…można wymieniać długo i też na wiele sposobów można wykorzystać dostępny asortyment. Kluczowa jest różnorodność, liczą się bowiem właściwości poszczególnych przedmiotów. Mokre, sypkie, zimne, lepkie, małe, duże, ciężkie, lekkie, brudne, czyste, pachnące, cierpkie – ważne, żeby oddziaływało na zmysły.

Oto pomysły, w jaki sposób możesz dziecku zorganizować zabawy sensoryczne:

Użyj produktów spożywczych!

Zajrzyj do spiżarni, do szafek – na pewno masz ryż albo makaron. Niemowlę może po prostu przesuwać między palcami, na przykład drobinki ryżu. Nieważne, że zrobi bałagan! Znacznie ważniejsze jest to, że uczy się bawić w skupieniu, poznając strukturę produktu.

Świetnym pomysłem jest wsypanie do pojemnika ryżu i jakiś niewielkich elementów, które dziecko musi odnaleźćw ryżowej zaspie.

https://www.instagram.com/p/BwEWl89AzO_/

 

Malowanie farbami

Oczywiście malowanie farbami nie jest jakimś novum, ale już na malowanie stopami czy palcami rzadko kiedy pozwalają rodzice – a szkoda! To świetna, odprężająca zabawa, a przy tym kreatywna. Innym pomysłem może być malowanie na folii – wystarczy położyć mały, dziecięcy stolik nogami do góry i owinąć owe nogi folią, tak, by powstały cztery boki do malowania.

 

Przekładanie, wkładanie

Ćwiczenia, które są jednocześnie świetną zabawą – rozwijają precyzję i koordynację oko-ręka, tak niezbędną przy zwykłych, codziennych czynnościach. Wszelkie więc nawlekanie, przewlekanie, wkładanie, przekładanie i przenoszenie drobnych elementów wpływa korzystnie na koordynację ruchową.

 

Kształty i kolory

Zabawa kolorami i kształtami wspiera świadomość przestrzenną dziecka i poszerza wiedzę o świecie. Uczy łączyć, grupować, zestawiać.

 

Struktura i faktura

Wystarczy dać dziecku rzeczy o odmiennej fakturze i strukturze – tak, żeby miało porównanie. Zestawić gładkie z chropowatym, śliskie z szorstkim, miękkie z twardym. Ćwiczenia takie stymulują i uczą sposobu, w jaki można opisywać świat.

https://www.instagram.com/p/Bv8x5BEg45I/

Ścieżki sensoryczne

Ścieżki sensoryczne to dodatkowa stymulacja receptorów, znajdujących się na stopach, usprawniają motorykę dużą oraz rozwiją równowagę. Ścieżkę taką możesz wykonać w domu albo w ogrodzie.

 

Dmuchanie

Wszelkie zabawy, które polegają na dmuchaniu są również znakomitym ćwiczeniem logopedycznym! Wystarczy słomka i, na przykład, kawałek papieru zmięty w małą kulkę.

Czy któryś z pomysłów szczególnie przypadł Ci do gustu? Podziel się proszę z nami w komentarzu!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  18 września 2019 18:13

  Świetne pomysły,najbardziej jednak podobało mi się te przekładanie i wkładanie.

  Odpowiedz
 2. m258  11 listopada 2019 11:10

  super

  Odpowiedz
 3. Angelika  17 lutego 2020 14:03

  Bardzo ciekawy artykuł

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany