Zabawy sensoryczne w domu – 7 najlepszych pomysłów, które wpłyną na rozwój dziecka

Czy znacie pojęcie zabawy sensoryczne? To jeden z elementów edukacji najmłodszych dzieci, pozwalający poznawać różnorodność świata poprzez dotyk. Nowocześni i świadomi rodzice kładą duży nacisk na rozwój swojego dziecka w zasadzie już od poczęcia. Ciężarne kobiety słuchają dużo muzyki klasycznej czy czytają dziecku książki, wiedzą bowiem, że nienarodzony jeszcze maluch je słyszy. Jak dowiedli naukowcy, ma to znaczenie dla rozwoju płodu. Kiedy noworodek przychodzi na świat dostaje specjalne gryzaki czy książeczki i przytulanki w kontrastowych kolorach – bo przecież maleństwo nie rozróżnia jeszcze kolorów. A im dziecko starsze, tym bardziej może poszerzać spektrum swoich doznań – między innymi poprzez coraz popularniejszym zabawom sensorycznym. Poniżej przedstawiamy pomysły na najbardziej rozwijające zabawy sensoryczne w domu.

Spis treści:

Zabawy sensoryczne w domu

Zabawy sensoryczne? Co to  jest i jakie są cele takich zabaw ?

Zabawy sensoryczne to zajęcia dla dzieci, których zadaniem jest dostarczenie różnorodnych bodźców. Impulsy te pobudzają rozwój, prowokując do poznawania świata i samego siebie. Żeby zadbać o wielozmysłowe doznania dziecka wcale nie trzeba kupować drogich zabawek. Właściwie nie musisz w ogóle wychodzić z domu! Poznaj kilka pomysłów na zorganizowanie zabaw sensorycznych.

Jakie zabawy sensoryczne zorganizować w domu? Co można użyć?

To zabawy, w których dziecko „przepada”. Znane są obecnie problemy dzieci z koncentracją, zatem ćwiczenia sensoryczne są świetnym pomysłem na jej budowanie. Wszystko, co tylko znajduje się w domu nadaje się do zabawy: miska, garnek, sitko, mąka, groch, makaron, łyżka, szczypce, sznurek…można wymieniać długo i też na wiele sposobów można wykorzystać dostępny asortyment. Kluczowa jest różnorodność, liczą się bowiem właściwości poszczególnych przedmiotów.

Dziecko podczas tych zabaw powinno mieć możliwość odczucia takich doznań sensorycznych jak: mokre, sypkie, zimne, lepkie, małe, duże, ciężkie, lekkie, brudne, czyste, pachnące, cierpkie – ważne, żeby oddziaływało na zmysły.

7 Pomysłów na organizację zabaw sensorycznych

1. Wykorzystanie produktów spożywczych do nauki skupienia

Zajrzyj do spiżarni, do szafek – na pewno masz ryż albo makaron. Niemowlę może po prostu przesuwać między palcami, na przykład drobinki ryżu. Nieważne, że zrobi bałagan! Znacznie ważniejsze jest to, że uczy się bawić w skupieniu, poznając strukturę produktu.

Świetnym pomysłem jest wsypanie do pojemnika ryżu i jakiś niewielkich elementów, które dziecko musi odnaleźć w ryżowej zaspie.

7 Pomysłów na organizację zabaw sensorycznych  

 

2. Malowanie farbami przy użyciu stóp lub palców – nauka kreatywności

Oczywiście malowanie farbami nie jest jakimś novum, ale już na malowanie stopami czy palcami rzadko kiedy pozwalają rodzice – a szkoda! To świetna, odprężająca zabawa, a przy tym kreatywna. Innym pomysłem może być malowanie na folii – wystarczy położyć mały, dziecięcy stolik nogami do góry i owinąć owe nogi folią, tak, by powstały cztery boki do malowania.

3. Zabawa w przekładanie, wkładanie – rozwój koordynacji u dziecka

Ćwiczenia, które są jednocześnie świetną zabawą – rozwijają precyzję i koordynację oko-ręka, tak niezbędną przy zwykłych, codziennych czynnościach. Wszelkie więc nawlekanie, przewlekanie, wkładanie, przekładanie i przenoszenie drobnych elementów wpływa korzystnie na koordynację ruchową.

4. Zabawa sensoryczna w rozpoznawanie i dopasowywanie kształtów i kolorów – podstawy nauki analizy

Zabawa kolorami i kształtami wspiera świadomość przestrzenną dziecka i poszerza wiedzę o świecie. Uczy łączyć, grupować, zestawiać.

5. Rozpoznawanie struktur i faktur – stymulacja

Wystarczy dać dziecku rzeczy o odmiennej fakturze i strukturze – tak, żeby miało porównanie. Zestawić gładkie z chropowatym, śliskie z szorstkim, miękkie z twardym. Ćwiczenia takie stymulują i uczą sposobu, w jaki można opisywać świat.

6. Zabawa w ścieżki sensoryczne – usprawnia motorykę dziecka

Ścieżki sensoryczne to dodatkowa stymulacja receptorów, znajdujących się na stopach, usprawniają motorykę dużą oraz rozwija równowagę. Ścieżkę taką możesz wykonać w domu albo w ogrodzie.

7. Zabawa sensoryczna w dmuchanie – rozwija narząd mowy

Wszelkie zabawy, które polegają na dmuchaniu są również znakomitym ćwiczeniem logopedycznym! Wystarczy słomka i, na przykład, kawałek papieru zmięty w małą kulkę.

Czy któryś z pomysłów szczególnie przypadł Ci do gustu? Podziel się proszę z nami w komentarzu!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,29 z 5)
loading... zapisuję głos...