Zabawki, które pomagają w rozwoju dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe. To przede wszystkim. Ale równie ważny jest rozwój pociechy. Dlatego, gdy ma ono za sobą wszystkie niezbędne badania kontrolne i nic mu nie dolega, warto zastanowić się, jak wspomóc jego rozwój. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym – naukę z zabawą. Pomogą w tym zabawki edukacyjne – mogą to być nawet kukiełki DIY , masa solna, czy proste klocki drewniane. Zyskują one coraz większą popularność wśród rodziców, a producenci wprost prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych, bardziej wyszukanych zabawek. Ale, jak się nierzadko okazuje, skomplikowana technologia wcale nie musi być lepsza od prostych rozwiązań. Zabawki niezbyt skomplikowane w swojej konstrukcji mogą dawać mnóstwo radości dziecku i stymulować go do poznawania otaczającego świata równie dobrze, a nieraz i lepiej, jak elektroniczne gadżety z procesorami o mocy porównywalnej do tych z tabletów i smartfonów.

rysujaca-dziewczynka

Czym zatem kierować się przy wyborze zabawek dla swojego dziecka? Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim wiekiem pociechy.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

W tej kategorii wiekowej zdecydowanie królują sortery. Są to bardzo proste zabawki, które pomagają dzieciom poznawać nowe kształty, kolory i dźwięki. Kule, prostokątne pudełka, w kształcie samochodu, drzewa, zwierzaka itd. – kształty sortery mogą mieć przeróżne, zależnie od wyobraźni twórców. Na czym polega zabawa? Dziecko ma za zadanie dopasować klocki (także mogą przybierać dowolne kształty) do odpowiedniego otworu. W nagrodę zabawka np. wyda określony dźwięk lub odtworzy muzykę.

Idealnym przykładem tego typu zabawki jest zestaw Arka Noego, dostępny w jednym ze sklepów na portalu tanio.co. Celem pociechy jest umieszczenie zwierzaka w odpowiednim miejscu na arce. Jeśli uda mu się to: usłyszy zabawną rymowankę lub odgłos, jaki wydaje to zwierzę. Zabawka posiada także własne minipianino i doskonale imituje odgłosy wydawane przez prawdziwy statek.

Zabawki edukacyjne dla kilkulatków

puzzleWybór zabawek edukacyjnych dla nieco starszych dzieci (2-7 lat) jest jeszcze większy. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju klocki. Wykonane z bezpiecznych materiałów (coraz modniejsze staja się klocki drewniane) pozwalają rozwijać umiejętności manualne, ale nie tylko. Wznosząc mniej lub bardziej fantazyjne budowle z klocków, dziecko rozwija zmysł przestrzenny.

Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup prostych zestawów plastycznych czy puzzli. Prosta kolorowanka może dać dziecku taką samą frajdę, co bardziej skomplikowane (i droższe!) zabawki. Jak i w każdej zabawie, także przypadku malowania, rysowania czy układania puzzli, warto dołączyć do malucha i pomóc mu nieco.

Równie ciekawe, zwłaszcza dla dzieci, które rozpiera energia, są piłki sensoryczne. Mogą mieć różną fakturę i kolorystykę, ale łączy je jedno: odporność na uderzenia a nawet ugryzienia.

Gdzie kupić tanie zabawki edukacyjne?

Oczywiście powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu. Rodzajów zabawek wspomagających rozwój dzieci jest całe multum. Warto samemu poszperać w różnych sklepach, poczytać opisy i opinie rodziców na forach internetowych. Pytanie tylko: gdzie kupić wybraną zabawkę, aby nie przepłacić? Sklepów z asortymentem dla dzieci jest bardzo dużo, dlatego zamiast porównywać ceny w każdym z nich, lepiej sprawdzić, do których serwis tanio.co udostępnia kupony rabatowe.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  14 lipca 2015 12:04

  Te drewniane klocki to również wyzwanie dla dorosłych 😉

  Odpowiedz
  • Żanett  14 lipca 2015 19:31

   Taaa, moje ulubione to Jenga 😀

   Odpowiedz
 2. martucha180  14 lipca 2015 14:09

  Klocki są uniwersalną zabawką edukacyjną. Ja ostatnio zbieram rolki po papierze i ręcznikach papierowych. Jak będzie najazd dzieciaków w trakcie urlopu, to pomyślimy nad kreatywnym wykorzystaniem tych rzeczy codziennego użytku. Czasami wystarczy wyobraźnia i niewielki wkład finansowy, a jaka frajda i edukacja mimochodem!

  Odpowiedz
 3. Gocha  14 lipca 2015 17:15

  Taaa klocki to super sprawa. Najpierw drewniane, kwadratowe, później z obrazkami i różnorodnymi kształtami, no i Lego. Każde dziecko je pokocha

  Odpowiedz
 4. martus2833  14 lipca 2015 18:48

  W moim domu królują edukacyjne zabawki; dzięki nim córki rozwijają zdolności manualna a także uczą się kolorów i kształtów. Klocki są naszymi ulubieńcami.

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  15 lipca 2015 09:45

  Bardzo fajny artykuł.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  16 lipca 2015 17:04

  Bardzo fajny artykuł. Edukacyjne zabawki są najładniejsze.

  Odpowiedz
 7. Anita  17 lipca 2015 17:40

  na szczęście jest ich coraz więcej 🙂

  Odpowiedz
 8. KhaSix  20 lipca 2015 13:57

  kartki i kredki- niby taka oczywistość, ale w niektórych domach nie do znalezienia- kiedyś u mojej ciotki, gdzie była dwójka dzieci nie było takich cudów, za to same drogie zabawki, którymi i tak nikt się nie bawił- dla mnie spędzenie tam dwóch godzin to była męczarnia… a rysowanie rozwija wyobraźnię i zdolności manualne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany