Zabawki dla ptaków – na co się zdecydować?

Ptaki i inne zwierzęta domowe powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę atrakcji. Zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach zoologicznych znajduje się wiele gadżetów, jakie mogą urozmaicić czas skrzydlatym pupilom. Największą popularnością cieszą się huśtawki i drabinki.

Czy ptaki potrzebują zabawek?

Ptaki to zwierzęta bardzo skore do różnego rodzaju zabaw. Większość z nich poświęca wiele czasu na rozrywkę. Ich życie w naturalnym środowisku jest zdecydowanie bardziej urozmaicone niż to w klatce. Stąd miłośnicy ptaków powinni zapewnić im rozmaite gadżety, żeby przeciwdziałać monotonii i dostarczyć pozytywnych bodźców. Specjaliści podkreślają, iż zabawki są niezbędne dla rozwoju i zachowania prawidłowej kondycji psychofizycznej ptaków. Ich niszczenie jest dla nich źródłem radości, pobudza do aktywności, pomaga w ścieraniu dziobów, dzięki czemu zapobiega ich przerostowi. Zabawki stymulują papugi do ruchu i przeciwdziałają nudzie wynikającej z przebywania w klatce. Ta niestety sprzyja negatywnym, kompulsywnym zachowaniom, jak skubanie i wyrywanie sobie piór. Szeroką ofertę zabawek dla ptaków posiada internetowy sklep zoologiczny Fera.pl.

Huśtawki, stojaki, drabinki dla ptaków

Szczególne miejsce wśród zabawek dla ptaków zajmują huśtawki. Akcesoria te przyjmują najczęściej formę bawełnianych sznurków do bujania, które niekiedy uzupełnia się drewnianą żerdką. Wykonywane są z wytrzymałych materiałów, o różnej szacie graficznej i rozmiarze. Dzięki temu możliwe jest ich dopasowanie do potrzeb i wielkości ptaka.

Klasycznym urozmaiceniem klatki dla ptaków są drabinki. Najlepszym rozwiązaniem będą te z drewna. Szczebelki oprócz zabawy mogą służyć do odpoczynku czy lądowania. Interesującą propozycją są stojaki. Zapewniają dużo miejsca na rozprostowanie skrzydeł czy wspinaczkę. Dodatkowo poprzez swój niecodzienny kształt stanowią ciekawą ozdobę. Popularnością cieszą się zwłaszcza te z drzewa java, czyli recyklingowanego drewna starego kawowca, które jest niezwykle odporne na destrukcyjne ptasie dzioby.

Inne zabawki dla ptaków

Obowiązkowy elementem wyposażenia każdego ptasiego mieszkanka to lusterka, które przyciągają uwagę, wzbudzają ciekawość, uatrakcyjniają czas w klatce. Przeglądające się w nich ptaki mogą poczuć się mniej samotne. Lusterka są jednymi z ulubionych papuzich gadżetów. Ciekawą propozycję stanowią też sztuczne ptaszki, dostępne w dwóch wariantach: zawieszane z góry, z przyczepionym dzwonkiem, który przy każdym ruchu zachęca go do dalszej zabawy oraz zaczepiane od dołu na sprężynie, przez co wpada w ruch nawet przy niewielkim dziobnięciu. Jednymi z częściej spotykanych atrakcji w ptasich klatkach są drewniane wieże lub ścianki wspinaczkowe i place zabaw, które gwarantują zajęcie na dłuższy czas. Miłośnicy ptaków decydują się często na różnokolorowe zabawki na sznurkach wyposażone we frędzle, fragmenty juty, rzemyki i drewniane aplikacje. Ptaki mogą je dziobać i poszturchiwać. Idealnym remedium na nudę są zabawki interaktywne, w których można ukryć przysmaki. Taką atrakcją są plastikowe, ażurowe, ruchome kulki z miejscem na karmę, które ptak może z łatwością przenosić, chwytając pazurami lub dziobem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (54 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  16 grudnia 2019 06:20

    huśtawka najlepsza 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany