Zabawa wczoraj i dziś

Spis treści:

Współczesne dzieciństwo wygląda zupełnie inaczej niż to, którego doświadczyć okazję mieli nasi dziadkowie czy też rodzice.  Obecnie dzieci mają nie tylko o wiele więcej możliwość, ale także czasu na zabawę. Ogromny wybór zabawek na sklepowych półkach nas przyprawia o zawrót głowy, a dla kilkulatków jest normalnością.

Zabawa wczoraj i dziś

 

 

Jeszcze nie tak dawno gwarantem dobrej zabawy były rower, piłka czy szmaciana lalka. Dziś funkcjonuje pojęcie markowych zabawek ? trudno byłoby znaleźć przedszkolaka, który nie wie czym jest Hello Kitty, Bakugan czy Bionicle. Zanim maluch nauczy się obsługi komputera jest już wiernym fanem telewizji. W obliczu tak dużej ilości bodźców i nowych informacji dzieciom coraz trudniej jest też skupić uwagę, wiele kilkulatków ma problemy z koncentracją. Trudno z tym walczyć, świat się zmienia i nie można tego zatrzymać, ale na pewno warto trzymać rękę na pulsie.

Otwieramy się na nowe

Jeśli nie możemy wyeliminować jakiegoś zachowania, spróbujmy chociaż nad nim popracować. – Maluch, który sprawność kojarzy z pokonaniem kolejnego levelu w grze komputerowej niechętnie wybierze się na plac zabaw, ale jeśli zaproponujemy mu strzelanie z pneumatycznych armatek w kolorowym małpim gaju? kto wie. ? mówi Monika Ćwiek, pedagog współpracująca z ogólnopolską siecią placów zabaw Kinderplaneta. ? Zabawa w basenie pełnym kolorowych kulek, wspinaczka czy pokonanie tunelu z przeszkodami to spora dawka ruchu, a jednocześnie niezła frajda ? dodaje. Chodzi o to, aby nie przekonywać dziecka na siłę, że podchody to naprawdę rewelacyjna sprawa, a najlepsze przygody przeżywa się w harcerstwie. Warto znaleźć taką drogę, która będzie odpowiadała zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Szukamy równowagi

Kolejnym złotą zasadą jest ?co za dużo, to nie zdrowo?. Można dojść do kompromisu zarówno w kwestii formy zabawy, jak i poświęcanego na nią czasu. Gra na komputerze nie jest zła, jeśli dziecko nie spędza na niej całego popołudnia, a telewizja może uczyć, jeśli wybierzemy odpowiednie programy. Warto porozmawiać z dzieckiem na ten temat i wspólnie ustalić pewne reguły. Samo powtarzanie ?ciągle siedzisz przed komputerem? nic nie da. Najważniejsze, żeby  maluch zrozumiał zasadność wprowadzonych ograniczeń, wtedy łatwiej będzie mu ich przestrzegać.

Świecimy przykładem

Istotną rolę odgrywają także rodzice, którzy dają dzieciom przykład swoim zachowaniem. Trudno o miłośnika książek w domu, w którym życie toczy się wokół telewizora. Aby wpoić malcowi pozytywne wzorce warto poświęcić swoje niewymagające formy relaksu na rzecz wspólnej, twórczej zabawy. Można ustalić, że czwartki to dzień na prace plastyczne (polecamy zabawy z masą solną) albo radosne gotowanie, a w weekendy zawsze wybieramy się na spacer. W ten sposób dziecko nauczy się spędzania wolnego czasu na różne sposoby. Gra na komputerze będzie miłym dodatkiem, a nie tematem przewodnim każdego dnia.

Najważniejsze jest znalezienie równowagi zarówno, jeśli chodzi o atrakcje, zabawki, zajęcia dodatkowe i naukę. Być może współczesne maluchy nie potrafiłyby godzinami czytać książek, ale za to posiadają wiele umiejętności, których brakuje ich dziadkom czy też rodzicom. Wielozadaniowość, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i elastyczność to w dzisiejszych czasach bardzo ważne kompetencje. Poza tym, nowe technologie nie oznaczają tylko gry na komputerze i bezmyślnego oglądania telewizji, dają także pole do rozwijania kreatywności. Warsztaty budowania robotów, centra edukacyjne czy nowoczesne place zabaw to dla maluchów idealne warunki do nauki poprzez zabawę.

Rodzicielski kontroling z wykorzystaniem internetu ? ile zaufania a ile kontroli?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. efffciaa  18 marca 2016 12:02

  Dzieci uwielbiają place zabaw z kulkami , jednak jakby to przeliczyć na godziny to można wydać majątek dlatego kupiliśmy synkowi małą zjeżdżalnie i mały basenik z kulkami i ma teraz swoje prywatne kulki w domu .

  Odpowiedz
 2. stokrotkapolna  17 listopada 2016 04:42

  Dzisiejsze dzieci za dużo czasu spędzają przed telewizorem i na komputerze przy grach. Rodzice cieszą się że mają święty spokój. Ale sąi rozsądni rodzice, którzy wybierają wspólne zabawy na świeżym powietrzu, wspólne gry, czytanie książek. Bez telewizji i komputerów dzisiaj się żyć nie da,ale trzeba te rozrywki ograniczać, i zachęcać do innej zabawy.

  Odpowiedz
  • linea  17 listopada 2016 09:50

   Dziecko powinno spędzać czas z rodzicami na wspólnych zabawach, aby w przyszłości mogło też przekazać te same wartości swoim dzieciom. Wspólne zabawy zbliżają i scalaja rodzinę, siedzenie przed telewizją czy komputerem wręcz przeciwnie. Niektóre dzieci w takich przypadkach zaczynają traktować rodziców tylko i wyłącznie jako bankomat, który ma dać, ma pomóc. Ale więź rodzinna zanika, bo ważniejszy staje się świat wirtualny.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany