Zabawa karnawałowa dla dzieci – pomysły na atrakcje i przebrania

Zabawa karnawałowa dla dzieci to nie taka skomplikowana sprawa, jak się wydaje. Przedstawiamy kilka pomysłów na przebrania i zabawy dla naszych najmłodszych, które idealnie się sprawdzą podczas takiego balu!

Karnawał czas zacząć! My, dorośli, nie zawsze mamy czas i środki na wystawne bale rodem z Wenecji. Warto jednak zorganizować bal dla naszych najmłodszych – dzieci to uwielbiają! Zabawa karnawałowa dla dzieci to nie tylko dobra zabawa, ale też okazja do wykazania się kreatywnością oraz do integracji dla naszych maluchów. Jak zorganizować udaną zabawę karnawałową?

Zabawa karnawałowa dla dzieci

źródło: pixabay.com

Zabawa karnawałowa dla dzieci – jak ją zorganizować, by była udana?

1. Wybierz motyw przewodni
Czy organizujesz zabawę we własnym domu, czy też w lokalu, o wiele łatwiej Ci będzie zaplanować całą zabawę, jeżeli najpierw wybierzesz główny temat. Dzieci bardzo lubią tematyczne przyjęcia. Jaki temat wybrać? Bal karnawałowy powinien być kolorowy i szalony – oczywiście w granicach rozsądku! Najlepiej, by była to impreza przebierana – w końcu nie ma prawdziwego karnawału bez balu maskowego. Tworząc dekoracje i obmyślając przekąski dla małych gości, warto wykorzystać motywy ze znanych baśni i najnowszych popularnych książek czy filmów dla dzieci.

2. Roześlij ozdobne zaproszenia
Otrzymanie oficjalnego zaproszenia będzie wielką frajdą dla każdego dziecka. Oczywiście, im bardziej magiczne, tym lepiej! Zaproszenia powinny pasować motywem do tematu imprezy.

3. Wymyśl ciekawe zabawy
Jeżeli impreza odbywa się w lokalu, możesz liczyć na profesjonalnych animatorów. Szkolne imprezy również są dokładnie zaplanowane. Jeżeli to Ty organizujesz zabawę w swoim domu, trudno oczekiwać, byś była równie kreatywna co profesjonalny animator. Warto jednak wymyślić kilka zabaw, które zintegrują dzieci. Doskonałe będą powszechnie znane kotyliony, które każde dziecko będzie losowało na początku zabawy. Dzieci, które wylosują takie same kotyliony, mają stworzyć pary lub grupki i wspólnie zatańczyć.

Warto zapewnić dzieciom zabawy, które nie tylko pozwolą im się wyszaleć, ale też zapewnią im jakiś rozwój. Muzyczne zabawy, obowiązkowe podczas balu karnawałowego, idealnie się do tego nadadzą. Dobrym pomysłem będzie np. taniec, podczas którego dzieci dobierają się w pary i przed zakończeniem piosenki muszą rozplątać dwa splątane ze sobą sznurki – oczywiście bez ich puszczania!

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają zabawę balonami – a jaki czas jest na to lepszy, niż karnawał? Kolorowe balony nie tylko służą za doskonałą ozdobę, ale są też przedmiotem wielu ciekawych zabaw. Można np. zrobić konkurs na najciekawszy rysunek na balonie. Dobrym pomysłem jest też taniec z balonem między głowami (wygrywa ta para, która utrzyma go najdłużej) lub z balonami przywiązanymi do nóg, które inne dzieci starają się przebić.

Aby zająć dzieci na dłuższy czas, można także wymyślić dłuższą grę, taką jak np. poszukiwanie skarbów. Dobrze ukryj przedmiot, który będzie pełnił rolę skarbu, i wręcz dzieciom mapę, na której mogą znaleźć się także wskazówki w formie zagadek. Taka zabawa spowoduje, że dzieci nie tylko zajmą sobie dużo czasu, ale też będą musiały współpracować! Możesz też po prostu porozkładać słodycze w różnych miejscach pokoju. Niech wygra ten maluch, który znajdzie ich najwięcej!

4. Przygotuj wyjątkowe przebranie
Przebranie nie musi być bardzo drogie ani skomplikowane. Dzieci często mają ambitne pomysły, ale niech forma nie będzie ważniejsza od treści. Każdy motyw można ograć w prosty sposób. Przygotowując przebranie, zadbaj o to, by dziecku było w nim wygodnie. Najważniejsze, by dziecko za bardzo się nie zgrzało, mogło się swobodnie ruszać i… było w stanie coś zjeść! Wysłuchaj sugestii malucha, a potem zastanów się, w jaki sposób przystosować jego pomysł do Twoich możliwości.

A oto kilka pomysłów na strój dla dziecka! 
Maluchy zwykle uwielbiają zwierzęta. Kostium zwierzaka możemy oczywiście kupić, ale da się też go wykonać na własną rękę. Wtedy z pewnością żadne inne dziecko nie będzie takiego miało! Mogą to być urocze, dobrze znane i lubiane zwierzątka, jak owieczka…


… lub trochę mniej popularne, jak ślimak!

Nie tylko zwierzątka stanowią źródło inspiracji – dzieci można przebrać także za… owoce, na przykład jabłko.

Twoje dziecko interesuje się podróżami kosmicznymi? Statek kosmiczny, którym maluch „przyleci” na imprezę, można wykonać wyjątkowo łatwo – z przezroczystego parasola oraz kartonu. Warto jednak zrobić dziecku dodatkowo maskę lub chociażby pomalować twarz na zielono – nie da przecież rady zostać w swoim „statku” przez całą imprezę, a gdy go zdejmie, zostanie bez przebrania!

Dzieci uwielbiają także superbohaterów oraz bohaterów filmów animowanych. Na szczęście do każdego czarnego stroju da się przyczepić logo Batmana! Dzieci na pewno chętnie przebiorą się też za takie postaci, jak Pokemon lub jego trener, Mała Syrenka, Carl z bajki „Up” czy… Zgredek z „Harry’ego Pottera”.

 

Oczywiście, do balu karnawałowego doskonale pasują też maski. Czy to z motywem zwierzęcym, czy klasyczna, z brokatem – najmłodszym na pewno się spodobają.

 

A co porabiają w ten karnawał Wasze pociechy? Jeżeli wymyśliłyście już przebrania dla nich, możecie przeczytać, jak zrobić maskę dla siebie… i jak pięknie wyglądać po imprezie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. J  18 kwietnia 2018 09:16

    niezłe

    Odpowiedz
  2. kate1980  20 marca 2019 15:24

    świetne pomysły na zabawę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany