Z profilaktyką nam do twarzy!
Jak dbasz o swoje zęby? Czy korzystasz z profesjonalnych zabiegów? Zabacz dlaczego warto się na nie zdecydować!
Jak dbasz o swoje zęby? Większość z nas odpowie z dumą, że je myje 2 razy dziennie – to ważne dla zdrowych zębów. Jednak zdaniem specjalistów, oprócz mycia zębów, używania nici dentystycznej, czy płynów do higieny jamy ustanej. Konieczne jest również korzystanie z profesjonalnych zabiegów ułatwiających zachowanie pięknego uśmiechu.
Profesjonalne zabiegi higieniczne oferowane w „Galerii Uśmiechu” zapobiegają powstawaniu chorób zębów – zwłaszcza próchnicy i paradontozy. Ich działanie polega bowiem na usuwaniu płytki nazębnej, która jest główną przyczyną tych zmian chorobowych. Dodatkowo zabiegi te wpływają na wygląd naszego uśmiechu – zęby są zdecydowanie zdrowsze oraz bielsze. Pamiętajmy również o tym, aby zabiegi te wykonywać systematycznie – najlepiej co pół roku, a w niektórych przypadkach nawet co 3 miesiące – mówi Elżbieta Nowak, higienistka „Galerii Uśmiechu”.
Kamień z zęba…
Mechanizm powstawania kamienia nazębnego jest procesem niezauważalnym dla Pacjenta. Gromadzenie się płytki nazębnej, która nie jest usuwana z powierzchni zębów, z czasem przekształca się w kamień. Odkładający się kamień ściśle przylega do szkliwa, zatem usunąć go można tylko za pomocą profesjonalnych zabiegów. Kamień nazębny stanowi nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zębów i dziąseł. Pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, to siedlisko bakterii, które mogą prowadzić do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. Kolejnym skutkiem jest zanik dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów – parodontoza. Czyszczenie zębów ma na celu nie tylko usunięcie wszystkich złogów i ewentualnych przebarwień, ale również poprawienie stanu higieny jamy ustnej i efektu estetycznego uzębienia. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego lub za pomocą narzędzi ręcznych – tłumaczy Elżbieta Nowak.
Innym zabiegiem chroniącym nasze zęby przed działanie szkodliwych czynników jest piaskowanie zębów. Opowiada Elżbieta Nowak: Piaskowanie zębów wykonujemy za pomocą sprayu będącego mieszaniną powietrza, wody i specjalnego proszku. Spray pozwala dokładnie usunąć osady zwłaszcza z przestrzeni międzyzębowych. Osady te są najczęściej skutkiem spożywania tradycyjnych napojów, jak kawa czy herbata, ale i palenia papierosów oraz nieodpowiedniego mycia zębów. Jest to zabieg, który najlepiej wykonać po uprzednim usunięciu grubego kamienia nazębnego.
Co daje fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja jest zabiegiem, który polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów. Zabieg wzmacnia powierzchnie szkliwa i uodparnia je na działanie próchnicy. Fluor działa na obecne w szkliwie związki wapnia – pod jego wpływem związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których obecność znacznie się zwiększa podczas spożywania posiłków i napojów. Podniesiona odporność zębów na działanie kwasów chroni je przed próchnicą. Związki fluoru minimalizują również ilość występujących bakterii. Zabieg nie tylko wzmacnia zęby, ale i wpływa korzystnie na remineralizację drobnych ubytków szkliwa. Fluoryzację polecam wszystkim Pacjentom, najlepiej wykonywać go 2 razy w roku – kończy Elżbieta Nowak.