Z kanapy na maraton?

Warszawa, Kraków, Wrocław czy Postomino koło Sławna. Znalezienie interesującego biegu nie jest już dziś problemem. Co ciekawe wraz ze wzrostem liczby imprez dla biegaczy – rośnie także liczba osób biorących w nich udział. W Maratonie Warszawskim w ostatni weekend września wystartowało prawie 7 tysięcy uczestników. Dlaczego takie eventy są coraz bardziej popularne? Jak przygotować się do takiego biegu? I czy dla kompletnego amatora jest to w ogóle możliwe?

Z kanapy na maraton?

Oczywiście, że tak. Aby przygotować się do przebycia długiego dystansu potrzeba chęci i czasu. Jeśli mowa o tym pierwszym – wystarczy uświadomić sobie, jak bieganie wpływa na nasze zdrowie. Uprawianie tego sportu wydłuża życie średnio o 5-6 lat. Wzmocniony zostaje między innymi układ krążenia, oddychania czy odpornościowy. Ile potrzeba czasu, żeby jako amator w ogóle dobiec do mety? Jeśli zacząć przygotowania już teraz, wiosną będzie to wykonalne.

 

Ambicje na bok

Największym wrogiem osób, które zaczynają biegać są ambicje. Biegamy zbyt szybko, za dużo i… tylko biegamy. Specyfika długiego dystansu wymaga tego, żeby popracować nad wydolnością organizmu. Jeśli spojrzeć na to, jak do startów przygotowują się najlepsi biegacze świata, trening można podzielić na trzy fazy. W przypadku amatorów dobrze jest rozpocząć ćwiczenia od marszobiegu. Kiedy godzinny trening przestaje być problemem, można rozpocząć krótkie, trwające od trzech do pięciu minut, mocniejsze biegi. Jeśli te niewielkie odcinki pokonywane są w coraz lepszym czasie, należy przejść do trzeciej fazy. Bieg ciągły wydłuża się wtedy stopniowo, zależnie od osobistych predyspozycji, aż do osiągnięcia dystansu maratońskiego. Oczywiście każdy trening trzeba rozpocząć od rozgrzewki i stopniowo kończyć, by ćwiczenia zawsze były bezpieczne.

 

Pomóż sobie sprzętem

Warto także zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Oddychająca kurtka pomoże nam uniknąć przeziębień w jesienne dni. Poza tym istotne są rękawiczki i czapka oraz grubsze, sięgające za kostkę skarpetki. Aby bieganie było bardziej wydajne trzeba też mieć dobrze dobrane buty. Powinny być one dopasowane indywidualnie do stopy, ale także do powierzchni po której lubimy biegać. Można też ułatwić sobie trenowanie, by było ono bardziej skuteczne. – Wiele osób, które zaczynają biegać ma problemy z oceną tego, jak naprawdę wygląda ich kondycja i jakie robią postępy – mówi Piotr Majewski z Rikaline, dystrybutora marki TwoNav – Pomiary pulsometru czy tempa wysiłku pokazują na ile możemy sobie pozwolić, żeby nasze ćwiczenia były bezpieczne, ale i dawały wymierny efekt.

Obecnie na rynku jest wiele urządzeń, które mają pomóc zarówno amatorom jak i zawodowcom. Dzięki pomiarom tętna i prędkości treningi są bardziej korzystne dla zdrowia. Warto także zadbać o komfortowe warunki podczas uprawiania sportu. – Można to osiągnąć dzięki urządzeniom, które można zapiąć podobnie jak zegarek na rękę. Najlepiej wybrać takie, które mają wbudowany GPS i kompas. Bieganie z taką pomocą będzie ciekawsze, a przy tym mniej męczące – podkreśla Piotr Majewski – Dodatkowo odkrywanie nowych miejsc czy pokonywanie innych tras może służyć jako czynnik mobilizacyjny.

Pokonanie długiego dystansu nie będzie możliwe, gdy nasze nastawienie nie będzie odpowiednie. Jeśli lubimy wyzwania warto wyznaczyć sobie bieg, w którym chcemy wystartować. Jednak dobrze skupić się przede wszystkim na tym, aby trenowanie było dla nas przyjemnością. Bieganie z kompanem w ciekawych miejscach może mieć znaczny wpływ na utrzymanie naszej motywacji.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,29 z 5)
loading... zapisuję głos...