You’ve got to pump it up, czyli jak słuchać muzyki podczas treningu

Szybkie czy wolne tempo? Piosenki z tekstem, czy raczej muzyka instrumentalna? Każdy ma swoje preferencje co do muzyki, której słucha podczas ćwiczeń. A jak dzięki muzyce zwiększyć efektywnośc treningu?

Szybkie czy wolne tempo? Piosenki z tekstem, czy raczej muzyka instrumentalna? Każdy ma swoje preferencje co do muzyki, której słucha podczas ćwiczeń. Ale mało kto wie, że dźwięki płynące z głośników czy słuchawek mogą zwiększyć efektywność naszego treningu – potwierdza to Dr Costas Carageorghis z londyńskiego Brunel University.

Cwiczenia

Na każdej siłowni możemy posłuchać muzyki, która zazwyczaj jest dobrana tak, aby była przyjemna i jednocześnie nie przeszkadzała w treningu. Ale czy na pewno jest odpowiednia do ćwiczeń, które akurat wykonujemy? Otóż niekoniecznie.

Rozmawialiśmy na ten temat z Doktorem Costasem Carageorghisem, cenionym psychologiem sportu z Brunel University w Londynie, który pracował ze światowej sławy sportowcami. Zwrócił on uwagę na fakt, jak ważne jest dopasowanie chociażby samego tempa muzyki do tempa wykonywanych ćwiczeń. Wskazał też, jakie tempo muzyki jest najlepsze do konkretnych ćwiczeń. I tak na przykład do podnoszenia ciężarów najlepiej jest słuchać muzyki tanecznej w tempie 130-140 bpm. Doktor Carageorghis przygotował też uniwersalną treningową playlistę, której można posłuchać tutaj.

Dobrze skomponowana playlista w większości przypadków pomaga, czasem jednak może przeszkodzić, chociażby podczas treningu, który wymaga od nas bardzo intensywnego wysiłku – jak na przykład jazda na rowerze. Warto więc pamiętać o tym, jaką dobierać muzykę do słuchania w czasie treningu i jak bardzo może nam ona pomóc w osiągnięciu efektów.

Wszystkie porady od Doktora Costasa Carageorghisa znajdują się na blogu Deezer pod tym linkiem: http://blog.deezer.com/music-to-boost-your-workout/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (83 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  23 stycznia 2014 20:45

    Muzyka w trakcie ćwiczeń – jestem na TAK!

    Odpowiedz
  2. ania  31 maja 2020 22:36

    Ja słucham szybkiego rocka albo metal bardzo mnie to pobudza 🙂 nawet specjalnie kupiłam sobie słuchawki takie bezprzewodowe z Lamaxa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany