Yerba mate na zimno i ciepło – sprawdzone przepisy

Nie ulega wątpliwości, iż yerba mate to wysoce ceniony napój niemal w każdym zakątku świata. Obecnie najczęściej wybierany jest jako alternatywa dla tradycyjnej kawy czy herbaty. Oprócz niesamowitego smaku i aromatu, yerba mate charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami – pobudzającymi, wzmacniającymi oraz oczyszczającymi. Ponadto, napar ten to bogactwo witamin i mikroelementów niezbędnych do zachowania zdrowia. Przeczytaj artykuł i poznaj sprawdzone przepisy na yerba mate!

Yerba mate

Yerba mate – co to jest?

Yerba mate to indyjski napój, przygotowywany z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta rośnie na terenie Ameryki Południowej – Paragwaju, Urugwaju, Argentyny i Brazylii. Warto przy tym zaznaczyć, iż drzewo to jest zielone przez cały rok. Tworzy zwarte zarośla, skąd pozyskiwane są młode liście i łodyżki przeznaczone do suszu. Proces ten odbywa się naturalnie – liście suszone są przy udziale czystego powietrza lub unoszącego się dymu, co jest gwarancją niepowtarzalnego aromatu.

Yerba mate to napój, który bardzo często mylony jest z herbatą. Należy zauważyć, iż herbata w swoim składzie zawiera dużo więcej kofeiny. Mimo to, dzięki zawartym substancjom, napar z ostrokrzewu również wykazuje działanie ożywiające. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i stymulację naszego organizmu. W dzisiejszych czasach yerba mate jest dostępna na całym świecie.

 

Dlaczego warto pić yerba mate?

Jak już zostało wspomniane, yerba mate zawiera drogocenne związki, które doskonale wpływają na organizm człowieka. Indiański napar odznacza się przede wszystkim wysoką zawartością potasu i magnezu. Wpływa to niewątpliwie na pracę serca oraz odpowiednie przyswajanie białka. Dodatkowo, yerba mate poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Dzięki regularnemu piciu naparu wzmacnia się także odporność naszego organizmu. Yerba mate wspomaga także odchudzanie. Powoduje uczucie sytości, przez co zapobiega podjadaniu. Działa moczopędnie, co pozwala doskonale oczyścić ciało z wszelkich szkodliwych związków.

Oprócz właściwości prozdrowotnych, yerba mate doskonale wpływa na wygląd człowieka. Wzmacnia skórę, włosy, paznokcie, jak i zęby. Zawiera związki polifenolowe oraz witaminę E, co zapobiega powstawaniu pierwszych oznak starzenia. W bezpieczny sposób pobudza organizm i w żadnym stopniu nie wpływa na podwyższenie ciśnienia we krwi. Yerba mate w skuteczny sposób skraca czas potrzebny do odzyskania pełnych sił po zmęczeniu. Napar łagodzi stres oraz wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Oczyszcza krew z toksyn. Oczywiście, picie yerba mate w nadmiernych ilościach niesie za sobą skutki, tj. rozdrażnienie lub problemy ze snem.

 

Jak przygotować napar?

Napar yerba mate możemy tak naprawdę przygotować według własnej receptury. W tej kwestii nie obowiązują szczególne wskazania. Warunkiem jest jedynie to, aby woda, którą zalewamy susz osiągała temperaturę ok. 70-80 stopni Celsjusza. Intensywność smaku zależy od tego, ile suszu wsypiemy do naczynia oraz jaką ilością wody go zalejemy. Najprostszym sposobem na przygotowanie napoju jest po prostu wsypanie odpowiedniej ilości yerby do naczynia. Zwykle powinno być to od 1/3 do 3/4 objętości – zgodnie z uznaniem.

Kolejnym krokiem jest szczelne przykrycie naczynia i odwrócenie go od góry nogami. Następnie warto kilka razy potrząsnąć nim w taki sposób, aby drobna część suszu znalazła się u góry. Przed zalaniem wodą należy przechylić naczynie tak, aby susz znalazł się po jednej stronie. Wodę należy powoli wlać w wolną przestrzeń pomiędzy ścianką naczynka a suszem. Do tego procesu potrzebna będzie nam bombilla, czyli specjalna rurka, którą umieszcza się w naparze. Warto wyposażyć się także w palo santo, czyli specjalne naczynie do picia yerby, jednak nie jest to konieczne.

Warto wiedzieć, że pierwsza porcja wody jest niemal całkowicie wchłaniana przez yerbę. Pod wpływem wody mieszanka pęcznieje. Dlatego możemy sukcesywnie dolewać nowej wody tyle razy, ile jest potrzebne. Po zalaniu dobrze jest odczekać kilka minut (około 3-4) , a następnie możemy cieszyć się znamienitym smakiem indiańskiego naparu!

parzenie yerba mate

Yerba mate – sprawdzone przepisy na zimno i ciepło

Yerba mate na zimno terere

Yerba mate terere to nic innego jak napar przygotowywany na zimno. Susz zalewamy bardzo zimną wodą lub sokiem owocowym. Dla orzeźwienia możemy dodać kostki lodu. Pomogą nam one również w utrzymaniu zimnej temperatury napoju. Warto wiedzieć, iż po zalaniu yerby zimną substancją najlepiej jest odczekać około 7 minut, aby listki zaczęły wypuszczać sok.

Dla podkreślenia smaku świetnym rozwiązaniem będzie dodanie soku grejpfrutowego i arbuzowego do suszu. Dobrym dodatkiem do terere jest mięta, boldo czy werbena cytrynowa. Gwarantuje to niesamowite doznania kulinarne!

Mate de Leche

Yerba mate na ciepło to doskonałe rozwiązanie na szare, deszczowe dni. Mate de Leche przygotowuje się zalewając susz gorącym mlekiem. Powinno ono osiągać temperaturę 80 stopni Celsjusza. Możemy zalać je od razu, podobnie jak w przypadku tradycyjnego naparu bądź najpierw zaparzyć yerbę w sitku, a następnie dodać mleko. Doskonałym dodatkiem do takiego napoju są goździki, wanilia czy cynamon. To świetna opcja na zimę.

Lody z yerbą

Na gorące, upalne dni świetną opcją będzie przygotowanie lodów z yerbą mate. Przepis jest banalnie prosty. Składniki, jakie będą nam potrzebne to jogurt grecki, yerba mate oraz łyżeczka miodu. Na początek należy zmiksować susz. Możemy zrobić to za pomocą specjalnego młynka bądź moździerza. Następnie wystarczy połączyć wszystkie składniki i dobrze ze sobą wymieszać. Miksturę warto przelać do specjalnych foremek, a następnie włożyć do zamrażarki na około 2 godziny. Lody warto podawać w pucharkach.

Lemoniada yerba mate na zimno

Orzeźwiająca lemoniada z yerba mate to doskonały napój na wakacyjny czas, ale i jesienne dni. Do przygotowania lemoniady będziemy potrzebować: soku z połowy limonki, 300 ml wody gazowanej lub niegazowanej, kilka plasterków cytryny, łyżeczka miodu oraz mięta.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie tradycyjnego naparu z yerby. Tak przygotowaną miksturę odkładamy na około 15 minut. Po ostudzeniu należy dosładzać napój miodem (w zależności od preferencji) i dokładnie wymieszać. Kolejną czynnością, jaką musimy wykonać jest dodanie wyciśniętego soku z limonki. Na końcu dolewamy wodę, dodajemy cytrynę oraz dekorujemy miętą. Napój możemy z powodzeniem schłodzić lub od razu przelać do dzbanka, dodać kilka kostek lodu i delektować się niesamowitym smakiem napoju!

susz yerba mate

Podsumowanie

Ostrokrzew paragwajski to niezwykle ceniona roślina. Susz, jakim jest yerba mate to bogactwo witamin i minerałów, które wzmacniają nasz organizm. Regularne picie naparu zapobiega powstawaniu wielu schorzeń, a także doskonale wpływa na nasz wygląd. Dodaje energii, poprawia codzienne funkcjonowanie oraz pamięć i koncentrację.

 

Co ważne, nie zawiera kofeiny, dlatego nie jest tak szkodliwa jak kawa pita w nadmiernych ilościach. Dzięki tak licznym zaletom, ostrokrzew zyskuje popularność na całym świecie. Po tę prawdziwą bombę witaminową sięgają niemal wszyscy, którzy dbają o swoje zdrowie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...