Wywiad z radcą prawnym Ewą Bednarek – o nietypowej kancelarii dla kobiet biznesu

Jedna podpowiedź przepustką do sukcesu. – Każda kobieta znajdzie u nas pomoc prawną dopasowaną do jej potrzeb z gwarancją ekonomicznego podejścia do biznesu – radca prawny Ewa Bednarek – Wojtal opowiada o funkcjonowaniu Kancelarii Prawnej Pactum, która jako pierwsza kancelaria prawna w Polsce przygotowała ofertę skierowaną do kobiet związanych z biznesem.

Radca prawny Ewa Bednarek

Jak powstał pomysł na stworzenie pierwszej w Polsce kancelarii prawnej skierowanej do kobiet biznesu? 

– Tak naprawdę pomysł powstał szybko i wyniknął z naturalnej potrzeby naszych dotychczasowych klientek. Przygotowaliśmy się profesjonalnie do nowego brandingu. Pomimo faktu, że od piętnastu lat prowadzę kancelarię, która specjalizuje się w obsłudze firm, szczerze mówiąc, nigdy do tej pory nie pomyślałam o takim ukierunkowaniu swojej działalności. Za namową moich klientek przeanalizowałam ten temat i okazało się, że my – kobiety, a zwłaszcza kobiety biznesu, mamy duże wymagania co do standardów obsługi a właściwe relacje międzyludzkie są dla nas niezwykle istotne. Aby odpowiednio obsłużyć kobietę biznesu, te dwie kwestie muszą zostać spełnione jednocześnie. Dobre relacje i wysoki standard obsługi w postaci profesjonalnego działania oraz dopasowania oferty do potrzeb klienta stanowiły przepustkę do skierowania naszej oferty do takich właśnie kobiet. Obecnie moim priorytetem jest nawiązywanie kontaktu z jak najliczniejszym gronem kobiet biznesu aby umożliwić wymianę informacji o problemach prawnych, informowanie o zmianach w prawie i wypracowanie świadomości tego, że istnieje taka kancelaria, w której mogą liczyć na relacje biznesowe dostosowane do potrzeb kobiet.

Jaką formą pomocy prawnej panie są najbardziej zainteresowane?

–  My zawsze dopasowujemy ofertę do potrzeb klienta, tzn. proponujemy taką usługę, aby klient nie przepłacał. W naszej kancelarii usługobiorca płaci za rzeczywiście wykonaną pracę. Zarówno dla niego, jak i dla kancelarii najlepszym rozwiązaniem jest współpraca ryczałtowa. Klient ryczałtowy, czyli będący na stałej umowie, jest traktowany zawsze priorytetowo, a my jesteśmy dla niego dostępni przez niemalże 24 godziny siedem dni w tygodniu. Jest do nas bezpośredni, szybki dostęp, a to stwarza poczucie bezpieczeństwa którego potrzebuje każda kobieta. Przejmując do obsługi klienta ryczałtowego, przeprowadzamy audyt wszystkich dokumentów w firmie, dzięki czemu poznajemy nie tylko klienta, ale również jego partnerów handlowych. Dzięki temu na przyszłość już wiemy, w jakim kierunku działać, aby zapewnić komfort działania firmy. Ponadto zawsze świeżym okiem oceniamy merytoryczną treść dokumentów firmy i porządkujemy je tak, aby nie przysparzały problemów w przyszłości. Klient ryczałtowy otrzymuje od nas informacje na temat zmian w prawie oraz instrukcje co należy robić, jeżeli zmiany w prawie do tego obligują. To, co jest najbardziej istotne w tego typu usługach, to krystaliczność naszych działań i informowanie klienta o bieżących sprawach. Realizujemy to poprzez comiesięczne raporty, w których klient otrzymuje informacje o każdym zleceniu skierowanym do kancelarii. Niezwykle ważne są również jasne, klarowne i przede wszystkim zwięzłe opinie, jakie bardzo cenią sobie osoby niemające do czynienia z prawem na co dzień.

 Jaką funkcję będzie pełnił sąd arbitrażowy, który wkrótce powstanie, a z którym kancelaria będzie ściśle współpracować? 

– Sąd ten będzie odpowiedzią na przewlekłość postępowań w sądach powszechnych. Niestety, wciąż mamy za mało sędziów w stosunku do wpływu spraw, co przyczynia się do tego, że czas oczekiwania na uzyskanie prawomocnego wyroku nie jest zadowalający. Mamy nadzieję, że możliwość skorzystania z procedur tego sądu, będzie dużym atutem współpracy z naszą kancelarią i wpłynie na efektywność współpracy z klientami.

Jakie pakiety obsługi prawnej mogłaby Pani zaproponować organizacjom zrzeszającym kobiety?  

– Przygotowania do wprowadzenia mojej nowej usługi zaczęłam od współpracy z takimi organizacjami. Po pierwsze chciałam poznać problemy i potrzeby kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Nieocenione są nowe kontakty, które niejednokrotnie przeradzają się w przyjaźnie. Oprócz typowej działalności pro bono, czyli działalności, w której pomagamy samym organizacjom, udzielamy również porad prawnych podczas dyżurów telefonicznych, udostępniamy swoje artykuły oraz uczestniczymy w szkoleniach.

Jako członkini kobiecych klubów biznesowych i uczestniczka różnorodnych konferencji poświęconych tematyce przedsiębiorczości oraz edukacji wielokrotnie obserwuje Pani kobiety wkraczające w świat biznesu. Czy kobiety chętnie dzielą się swoim doświadczeniem życiowym i biznesowym? 

– Rzeczywiście, takich spotkań jest wiele, a nawet zaskakująco dużo. Nie sądziłam, że jest tak wiele organizacji, które zrzeszają różne grupy pań – od małego biznesu, aż po ten duży. Kobiety są niezwykle zorganizowane i wspierają się wzajemnie. Są również drapieżne jak przysłowiowe lwice, bronią swoich pomysłów i terytorium działania. Cechuje je także otwartość na wszelkie szkolenia i zajęcia w kierunku doskonalenia siebie i rozwoju firmy. Mają niebagatelne pomysły i ściśle określoną ścieżkę rozwoju firmy.

Aristotelis Onasis stwierdził: „Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia.”. Czym jest władza w oczach kobiet, które coraz częściej biorą los w swoje ręce i rozwijają się, samodzielnie budując własną markę? 

– Niezależność – to słowo mówi wszystko…

Co jako Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet 2014 mogłaby Pani doradzić osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą? 

– Przede wszystkim, aby dobrze wystartować i mieć perspektywy, należy dopilnować kwestii formalnych oraz otoczyć się profesjonalistami, którzy zadbają o prawidłową działalność firmy. Nie ma nic gorszego niż szukanie pomocy dopiero w sytuacji, kiedy problem jest tak duży, że walczymy już tylko o przetrwanie. Nie wstydźmy się pytać i poszukiwać porad, gdyż niekiedy może się okazać, że jedna podpowiedź stanie się przepustką do sukcesu. Nie bądźmy łatwowierni. Zabezpieczmy przede wszystkim swoje interesy nawet w bliskich stosunkach biznesowych, ponieważ nikt za nas tego nie zrobi.

Rozmawiała: Dagmara Nawratek

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  14 listopada 2014 08:20

    Świetny pomysł. Kobiety górą!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany