Wys…TARTUJ w konkursie Delecty i KobietaMag! Wygraj „Tarty na 1001 sposobów” i włoską teflonową formę – prace finałowe

Tarta to klasyczny wypiek kuchni francuskiej, składający się z dwóch elementów: cieniutkiej podstawy z kruchego ciasta i farszu słodkiego lub wytrawnego. W naszym konkursie, przygotowanym wraz z marką Delecta, poprosiliśmy Was o przedstawienie pomysłu na tartę oraz uzasadnienie w ciekawy sposób tego, jakich składników nie może zabraknąć w prawdziwie jesiennej tarcie (przygotowanej na słodko lub na słono). Poniżej zobaczcie w jak różny sposób nasze czytelniczki poradziły sobie z zadaniem konkursowym. Jak zawsze czekamy na Wasze opinie i komentarze!

Alzacka Delecta fot.delektujemy.pl

 

Karolina Bieniek:

Według mnie, w prawdziwej jesiennej tarcie na słodko nie może zabraknąć jabłek. Moim sposobem na wydobycie jesiennego smaku, jest dodanie słodkiego karmelu. Uważam, że tarta jabłkowo-karmelowa jest idealna na każdy chłodny wieczór, ponieważ najlepiej smakuje na ciepło a jej słodki smak idealnie zwalcza jesienną chandrę! Oto przepis:

Składniki na ciasto:

  • 155 g mąki
  • 95 g cukru pudru
  • 110 g miękkiego masła
  • 2 żółtka
  • szczypta soli
  • 1-2 łyżki zimnej wody

Składniki na jabłka z karmelem:

  • 5 jabłek
  • 3 łyżki masła
  • 250 ml śmietany kremówki
  • 150 g brązowego cukru
  • cynamon

Sposób przygotowania:

Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i solą. Dodajemy masło, które ugniatamy z mąką do chwili, aż utworzy się drobna kruszonka. Dodajemy żółtka oraz wodę i zagniatamy ciasto. Kulę ciasta owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na ok. 20 minut. W tym czasie obieramy jabłka i wycinamy z nich gniazda nasienne (przecinając jabłko tylko na pół) oraz przygotowujemy karmel. Masło, kremówkę i brązowy cukier umieszczamy w garnku z grubym dnem i doprowadzamy do wrzenia. Kiedy karmel się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 10 minut cały czas mieszając aby się nie przypalił. Karmel powinien odrobinę zgęstnieć. Schłodzone ciasto wałkujemy i wykładamy nim podsypaną mąką formę do tarty. Połówki jabłek tniemy na cienkie warstwy i układamy na cieście. Jabłka posypujemy cynamonem, a następnie polewamy karmelem. Tartę wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy godzinę. Ostatnie 10-15 minut pieczemy tylko spód.

 

Anna Guzek:

Wybrałabym na jesienne popołudnie tartę na słono, a nie mogłoby w niej zabraknąć:

Tartego parmezanu nadającego aromatu,
Aksamitnego wędzonego łososia,
Rozpieszczająych podniebienie pachnących jesienią kurek,
Tartego świeżego czosnku,
Apetycznej zielonej pietruszki

…. taka tarta pachnie jesiennie i rozwesela smutne popołudnie.

 

Magdalena Błaszczyk:

Wraz z nadejściem jesieni zmienia nam się menu to właśnie na tą porę roku czekamy z utęsknieniem. Grzyby deceniamy szczególnie, gdyż możemy cieszyć się nimi przez krótki okres. Niepowtarzalny aromat i smak sprawiają, że potrawy z grzybami królują jesienią na naszym stole. Dlatego według mnie nie może a nawet nie ma prawa zabraknąć grzybów w jesiennej tarcie. Przedstawię państwu mój przepis na tartę, która króluje u nas na stole od września aż do dnia wiligijnego.

Tarta z grzybami i kapustą kiszoną:

Składniki:

Tarta:

  • 250g mąki
  • 150g masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli
  • odrobina wody

Farsz:

  • 0,5 kg kiszonej kapusty
  • 200g prawdziwków
  • duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 szklanki żurawiny
  • szklanka białego wina
  • łyżeczka tymianku
  • 5 łyżek oliwy
  • 3 łyżki masła
  • łyżka mąki
  • garść natki pietruszki
  • sól, pieprz

Wcześniej przygotowujemy farsz. Odciskamy i płuczemy wielokrotnie kapustę. W garnku rozgrzewamy 3 łyżki oliwy i 2 łyżki masła. Wrzucamy drobno pokrojoną cebulę i zeszklamy ją. Kapustę szatkujemy drobno i dorzucamy do garnka, podlewamy szklanką wina i doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy na wolnym ogniu około 30 minut. Następnie na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z łyżką masła i wrzucamy pokrojone w kostkę grzyby. Smażymy 2-3 minutki na dużym ogniu, kiedy grzyby zaczną zmieniać kolor na złoty dodajemy posiekany czosnek i zmniejszamy ogień. Dodajemy 2-3 łyżki wody, łyżkę mąki i całość dokładnie mieszamy, posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki. Grzyby dodajemy do przesmażonej kapusty, dorzucamy też tam suszoną żurawinę. Mieszamy, przykrywamy i dusimy jeszcze kilka minut. Jak już będzie gotowe, zdejmujemy z ognia i ponownie podgrzewamy tuż przed wyłożeniem na tartę. Ciasto na tarte zagniatamy z mąki, posiekanego zimnego masła, jajka i łyżeczki soli. Wyrabiamy szybko i intensywnie. Ciasto może być za twarde, więc dodajmy łyżkę wody. Formujemy kulkę i zawinięta w folię spożywczą wkładamy na minimum godzinę do lodówki.

Z ciasta rozwałkowujemy na placek o średnicy 5-6 centymetrów większej niż średnicy formy i wykładamy na posmarowaną masłem formę do tarty. Dokładnie uciskamy, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na pół godziny. Przykrywamy papierem do pieczenia, wysypujemy na wierzch kulki do pieczenia i pieczemy 15 minut w 200 stopniach. Zdejmujemy papier z kulkami i pieczemy w 10-20 stopni niższej temperaturze kolejne 15 minut. Wyjmujemy, nakładamy kapuściany farsz, ugniatamy go i na wierzch kładziemy wycięte z resztki rozwałkowanego ciasta choinki, które smarujemy rozmąconym jajkiem z mlekiem. Choinki staramy się mocno docisnąć do farszu. Pieczemy jeszcze około 30 minut w 180 stopniach.

 

Lucyna Raźniak:

Tarta to jedno z moich ulubionych dań. Lubię ją zarówno na słodko jak i słono. Można do niej dodać to, na co ma się ochotę. A w jesiennej tarcie wprost nie może zabraknąć delikatnego smaku świeżego szpinaku, sera feta- który doda słony posmak, pomidorków cherry, można dodać również sos beszamelowy. Idealnie również będzie smakowała tarta gdy do powyższych składników dodamy łososia wędzonego.

 

Joanna Dudek:

W jesiennej tarcie nie powinno zabraknąć warzyw,które nadal są w bogatej ofercie straganów i targów. Nie wyobrażam sobie jesiennej kuchni bez kabaczka, bakłażana czy cukinii. Z kolei dynia jest świetna w wielu postaciach. Wszelkie polskie sezonowe warzywa szybko się kończą, warto więc poświęcić im więcej uwagi na jesiennym stole. Jeśli chodzi o tartę polecałabym właśnie taką z teraz dostepnymi warzywami. Proponuję jako główne składniki tarty cukinie, pomidory, szpinak oraz ser feta. Jeśli połączymy je razem w tarcie na słono, uzyskamy ciekawe smakowo i odżywcze danie na jesień. Trzeba tylko warzywa pokroić w plastry, obrać skórke, szpinak wcześniej lekko obgotować i dodać czosnku. Całość posypać małymi kawałkami fety, doprawić czosnkiem, czubrycą, ziołami, vegetą. Smakować będzie każdemu, zapewniam!

 

Monika Chmiel:

Prawdziwa jesiena tarta przygotowana na słodko lub na słono jak wiadomo składa się z kruchego ciasta oraz nadzienia. Jest bogata w: mąkę, margarynę albo masło, jajko, owoce lub warzywa sezonowe oraz przyprawy i dodatki smakowe.

Z racji tego, że jestem ogromnym łasuchem i uwielbiam słodkości podam przepis na tartę przygotowaną na słodko. A dlaczego? Głównym powodem jest moja słabość do słodyczy. Tak, zgadza się! Jestem ogromnym łasuchem i wprost przepadam za słodkościami. Jako owoce wybrałam świeże morele, brzoskwinie i mirabelki. Jest to spowodowane moją sympatią do tego typu owoców oraz ich nieskazitelnie pysznym smakiem. Owoce te mają kolor żółty, a to przypomina mi lato, słońce i niezapomniane wakacje!

Składniki:

opakowanie Tarty na 1001 sposobów na słodko firmy Delecta, a także:

Dodatki do ciasta:

  • 1 jajko
  • pół kostki zimnej margaryny
  • 2 łyżki mąki pszennej

Nadzienie:

  • 150 g świeżych moreli
  • 250g świeżych brzoskwiń
  • 100 g świeżych mirabelek
  • 1 galaretka brzoskwiniowa

Ponadto:

  • szklankę śmietanki 36%
  • pól szklanki mleka
  • 1 łyżka cukru

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Piekarnik nagrzewamy do temp. 190ºC bez termoobiegu. Następnie do miski dodajemy margarynę oraz jajko i mieszamy ręcznie lub za pomocą miksera. Kiedy uzyskamy gładką konsystencję dodajemy opakowanie „Tarty na 1001 sposobów na słodko” i łączymy składniki. Kiedy uzyskamy już gotowe ciasto, rozwałkujemy go na stolnicy, układamy do formy do pieczenia tart uprzednio wysmarowanej margaryną i nakłuwamy widelcem. Pieczemy ok. 30 min i studzimy przez 10 min.

Nadzienie:

Owoce myjemy, usuwamy pestki, kroimy na kawałki. Następnie gotujemy śmietankę i dodajemy wymieszaną torebkę z fixem do nadzienia z mlekiem i cukrem. Gotujemy do zagęstnienia. Potem gorącą masę należy wlać na upieczone ciasto i udekorować owocami. Podawać wystudzone! Smacznego!

 

Dominika Sikorska:

Gdy jesień przyrodę barwami maluje
i darami swoimi nas obdarowuje,
w mojej kuchni króluje cukinia,
papryka, bakłażany i niezastąpiona dynia!

Dynię w każdej postaci sobie cenię,
w wielu potrawach jej nigdy nie zamienię.
Tarta z dyni ze skórką pomarańczy,
sprawia, że mój każdy kubek smakowy tańczy.

Gdy tylko jesiennie liście kolorami się mienią,
ja serdecznie witam się z jesienią.
Wyśmienitą tartę wtedy przygotowuję
z dynią, która podczas jesienie wyjątkowo tu pasuje.

Do jej przygotowania wielkich umiejętności nie trzeba,
a każdy z domowników ochotę na tartę z dynią miewa.
Gdy za oknem słota i wszystko mnie irytuje,
tarta z dynią cudownie humor poprawia i smakuje!

By osłodzić sobię tę porę roku nielubianą,
preferuję tartę na słodko przygotowaną.
Ze skórką pomarańczy, laską wanili i cynamonem,
nawet moje dzieciaczki wcinają ją jak szalone! 😉

Kocham tartę i kocham również dynię,
dzięki temu duecie jesień mi słodko płynie.
Jesienna pora jest na tartę z dynią wymarzona,
idealna, pyszna i niezastąpiona!

 

Joanna Jabłońska:

Taka prawdziwa polska jesień zawsze kojarzy się z kolorowymi liśćmi w sadzie i dojrzałymi, rumianymi jabłkami na widok których cieknie ślinka. Dlatego też jesienna tarta ze smakowitymi jabłkami bardzo często gości na moim stole. Może to mało wyszukana odpowiedź, ale nie sposób pominąć tych cudownych, zdrowych i swojskich owoców w jadłospisie mojej rodziny. Moim zdaniem doskonałość drzemie w prostocie i taka jest też tarta, którą zaprezentuję: prosta w wykonaniu, tania i przepyszna.

Oto tarta z jabłkami, budyniem i cynamonem:

Jak ją wykonać?

Przygotowujemy (lub kupujemy gotowe) ciasto kruche, którym starannie wykładamy formę. Wstawiam do piekarnika na około 15 minut, uprzednio nakłuwając w kilkunastu miejscach. Przygotowuję budyń (w tym wypadku waniliowy) według przepisu z torebki, z tym że zamiast 500 ml mleka dodaję 300-350 ml. Jabłka obieram i kroję w półksiężyce. Po wyjęciu ciasta z piekarnika nakładam budyń, a następnie na nim układam jabłka w dowolny wzór. Całość posypuję obficie przepysznym cynamonem. Jako subtelna dekoracja posłużyły wycięte z ciasta małe jeże i odrobina cukru pudru. Wszak jeżyki dumnie dźwigające na swych kolcach jabłuszka, są uroczym symbolem jesieni. Ponownie wstawiam do piekarnika (20 minut w temperaturze 180 stopni).

Tak przygotowana tarta jest doskonałym i błyskawicznym deserem, który zadowoli każde podniebienie. Myślę jednak, że najlepszym uzasadnieniem mojego wyboru będą zdjęcie, które jej zrobiłam. Czyż można jej się oprzeć?

Tarta Joanna Jablonska

 

Mirosław Nowicki:

Według MNIE w prawdziwej jesiennej tarcie nie może zabraknąć grzybów, orzechów, miodu, owoców: jabłek, gruszek, śliwek oraz warzyw: dyni, papryki, selera, pietruszki, marchwi, buraków…

Tarta na słono będzie miała inne składniki z dodatkami np. sera koziego lub innego dobrze się komponuje i wspaniale smakuje. Tarta na słodko – możemy dobrać różne jesienne owoce i dołożyc według uznania ser w „kosteczkach” świetny na tego typu tarty! Nie mam dużo przepisów, a przydałoby się, może uda mi się wygrać, to wtedy będzie uczta na całego!

NAJLEPSZA TARTA: na upieczone ciasto wylewam: ser pokrojony w kostkę + gruszka pokrojona w kostkę + śmietana + żółtko + przyprawy. Po 20 minutach wkładam buraczki pokrojone w plastry, posypane kminkiem. Po kolejnych 20 minutach = gotowe do spożycia na ciepło! Właśnie tarta z buraczkami smakuje rodzinie, mam nadzieję , że w mojej kuchni nie zginie. Burak to zdrowe warzywo – dzięki niemu mamy lepszą odporność, wolniej się starzejemy i zapobiegamy występowania nowotworów, więc jedzmy buraczki!

Jesień to wspaniała pora na owoce, warzywa, grzyby, dlatego powinniśmy je wykorzystywać w naszych jadłospisach. A tarta, WŁAŚNIE tarta, chciałbym ją lepiej poznać, czy się uda…? Tarta na 1001 sposobów…, marzenie można mieć!

 

Eliza Raźniak:

Uwielbiam tarty pod każdą postacią. A w jesiennej tarcie nie może zabraknąć cukinii – jest to warzywo uniwersalne, nadaje się do wszystkiego. Do tej tarty upichciłabym z cukinii farsz, dalej dodałabym łososia. Chętnie na niej widziałabym też pieczarki, paprykę i kukurydzę. Tarta z takim połączeniem i tą rybą jak dla mnie bije na głowę inne warianty!

 

Maria Krzykowska:

W prawdziwej jesiennej tarcie na słodko nie powinno zabraknąć gruszek, brzoskwiń i jabłek oraz wina półwytrawnego z winogron, a także soku jabłkowego. Na ciasto przygotowane według przepisu Tarty na 1001 sposobów, nakładam na przemian plasterki jabłek, cząstki brzoskwiń i ćwiartki gruszek. Na środek kładę pokrojone drobno w kosteczkę te same owoce. Upieczoną i wystudzoną tartę polewam galaretką z wina, 1 i 1/4 szklanki wina i 50 ml soku jabłkowego podgrzewam i dodaje łyżkę żelatyny rozpuszczona w zimnej wodzie, po wystudzeniu polewam tartę. Tarta z winem wybornie smakuje i cudnie pachnie owocami jesieni.

 

Paulina Wojtarowicz:

Choć nie mam talentu do gotowania czy pieczenia
dla rodziny zrobiłam smaczną tartę do zjedzenia.
Moją tarte na słono przygotowałam
ah.. jak pięknie po zrobieniu pachniała.
Aż szkoda było ją jeść,
ale mąż zjadł ją ze smakiem też.
Jesienna tarta dużą porcję sera musi mieć,
bo wtedy na jej jedzenie mam jeszcze większą chęć.
Pikanterii nada jej papryka
i dla odmiany smaku dodaję garść rozdrobionego tuńczyka!
Na górę pieczarki układam
i jesienną tarte ze smakiem zajadam!
PS. Można tartę posypać świeżą natką pietruszki
i zabieram pół tarty na damskie pogaduszki 🙂

Paulina Wojtarowicz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...