Pomysł na urządzenie kuchni: wyspa

Obecne trendy w aranżacji wnętrz stawiają na przestrzeń i wygodę. Popularne stały się otwarte kuchnie, dzięki którym w estetyczny sposób można połączyć salon z miejscem przygotowywania posiłków. Właściciele dużych mieszkań mogą wówczas zdecydować się na wyspę kuchenną.

Kuchnia to serce domu, które integruje mieszkańców. Wspólne gotowanie jest częścią spotkań rodzinnych i towarzyskich, dlatego też coraz chętniej architekci łączą strefy gotowania i wypoczynku. W kuchniach otwartych wyspa stanowi rodzaj granicy pomiędzy nimi. Sęk w tym, aby wyspę odpowiednio ulokować i wyposażyć – tak, by stanowiła wygodne miejsce pracy, a nie barierę dla mieszkańców.

kuchnia-z-wyspą_citro_x_w_ciarko

Fot. Ciarko – Okap CITRO X W

Usytuowanie wyspy kuchennej

Wymiary pomieszczenia, w którym zechcemy usytuować wyspę, powinny uwzględniać odpowiednio dużo przestrzeni, aby można się było wokół niej swobodnie poruszać. Problem mogą stanowić małe pomieszczenia, ponieważ według architektonicznych standardów wyspa powinna być odsunięta od kuchennej zabudowy o 120 cm. Dobrze, jeśli po bokach powstałej konstrukcji przejścia będą mieć szerokość minimum 90 cm.

Funkcjonalność czy przesada?

Wyspa kuchenna będzie najbardziej użyteczna, gdy wykorzystamy jej potencjał na ukrycie sprzętu AGD lub ulokowanie szafek. W obrębie wyspy warto zamontować płytę grzewczą i zlewozmywak. Taki układ jest bardzo wygodny i praktyczny – pozwala na wspólne gotowanie w gronie bliskich, a dodatkowo nie izoluje kucharza od reszty domowników. Minusem takiego rozwiązania jest przedostawanie się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia do części wypoczynkowej. Jest na to skuteczne rozwiązanie – okap wyspowy.

Jaki okap do kuchni z wyspą?

kuchnia-z-wyspą_2

Fot. Ciarko – KR Glass Design W Ciarko Design

– Z doborem odpowiedniego urządzenia nie powinno być problemu – w sprzedaży jest wiele modeli, które mocuje się bezpośrednio do sufitu. Pamiętajmy, że szerokość okapu przy wyspie nie musi być  równa szerokości płyty. Na rynku dostępne są modele, takie jak oferowane przez  firmę Ciarko okapy Hydria lub Cylindrus, w których zastosowane zasysanie obwodowe wytwarza odpowiednie ciśnienie do wyłapania wszystkich unoszących się nad kuchenką woni. Tego typu produkty nie tylko skutecznie neutralizują zapachy, ale również wychwytują znajdujące się w powietrzu drobiny tłuszczu – radzi Kamil Machura (menedżer ds. Handlu w firmie Ciarko).

Jeśli bierzecie pod uwagę sprzęt tej firmy, to dobrze  sprawdzi się nad wyspą kuchenną model KR Glass Design W firmy Ciarko. Nie tylko przyciąga wzrok niebanalnym designem, ale jest też bardzo wydajny i może pracować w dwóch trybach: jako wyciąg lub pochłaniacz.

A co zamiast okapu?

W przypadku, kiedy wiszący nad wyspą okap zakłóca naszą koncepcję wystroju kuchni, doskonałym rozwiązaniem jest model sufitowy. Montuje się go w suficie podwieszanym lub w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji. Przykładem takiego okapu jest Estrella Light – model z linii Ciarko Design, którego korpus ukryty jest w suficie. Dzięki specjalnej szybie zamontowanej na spodzie okapu, światło generowane przez odpowiednio rozmieszczone diody LED jest bardzo intensywne.

kuchnia-z-wyspą_3

Fot. Ciarko (Estrella Light Ciarko Design)

Bez względu na to, jakie rozwiązania wybierzemy podczas aranżacji kuchni, pamiętajmy o najważniejszym kryterium – wygodzie użytkowania i skuteczności w pochłanianiu zapachów. Odpowiedni dobór sprzętu sprawi, że gotowanie będzie przyjemnością, nie obowiązkiem.

Inne propozycje na wyspę w kuchni

kuchnia-z-wyspą_4

kuchnia-z-wyspą_6

kuchnia-z-wyspą_5

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anett13  17 czerwca 2016 08:48

  Wyspa w kuchni to moje małe mieszkaniowe marzenie. Jest z tym niestety jeden problem, zeby na takie rozwiązanie sobie pozwolić – trzeba mieć w kuchni sporo miejsca 🙁

  Odpowiedz
 2. kasia87g  17 czerwca 2016 14:21

  ten trend co raz częsciej pojawia się w mieszaniach, szczególnie w bloku to duża oszczędność miejsca, mi jednak podoba się kuchnia w osobnym pomieszczeniu- duża i jasna 🙂

  Odpowiedz
 3. passa  17 czerwca 2016 17:18

  Kuchnia z jadalnią i oddzielny salon. Tak to widzę. Teraz mam salonik z aneksem – denerwujące jest, gdy podczas spotkań ze znajomymi od razu wszystkie zapachy są wyczuwalne.

  Odpowiedz
 4. martuska665  17 czerwca 2016 19:03

  Marzy mi sie taka ogromna kuchnia, nie to maleństwo co w bloku mam…

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  17 czerwca 2016 19:40

  Marzenie mieć taka dużą kuchnie 🙂

  Odpowiedz
 6. Wusia  18 czerwca 2016 19:29

  Wyspa to moje marzenie, ale niestety tylko marzenie, bo mam małą kuchnie i nie mam na nią miejsca.Propozycja w kolorze zielonym jest super.

  Odpowiedz
 7. martucha180  20 czerwca 2016 14:20

  Mam dużą kuchnię, ale nie ogromną jak na tych zdjęciach. Chciałabym mieć taką wyspę kuchenną i wszystko pod ręką, ale na warunki blokowe to raczej marzenie ściętej głowy.

  Odpowiedz
 8. Aneta  20 czerwca 2016 15:39

  Bardzo, ale to bardzo podobają mi się kuchenne wyspy i sama chciałabym kiedyś taką mieć. Wydaje mi się jednak, że do tego potrzeba bardzo dużo miejsca…

  Odpowiedz
 9. karr96  15 kwietnia 2017 21:44

  będzie wyspa kuchenna w naszym nowym domu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany