Wyprawka dla noworodka — wybierz najważniejsze rzeczy w odpowiednim czasie!
Spis treści:
Po 20 tygodniu ciąży, kiedy zwykle znamy już płeć dziecka najlepiej rozpocząć wielkie przygotowania, póki jeszcze robienie zakupów nie jest uciążliwe. Wyprawkę dla niemowlaka najlepiej skompletować według wcześniej przygotowanej listy, aby o niczym nie zapomnieć. Co trzeba kupić przygotowując się na przyjście na świat dziecka, by oszczędzić sobie kłopotu? O czym koniecznie pamiętać, żeby skompletować wyprawkę dla noworodka? — Podpowiadamy w artykule!
Wyprawka dla niemowlaka — kiedy zrobić zakupy?
Wyprawkę dla niemowlaka najlepiej przygotować między 20, a 36 tygodniem ciąży. Wtedy zwykle znamy już płeć dziecka i jeśli jest to dla nas ważne — skompletujemy i wybierzemy akcesoria biorąc to pod uwagę. Jeśli nie ma dla nas znaczenia zakupy możemy rozpocząć nawet wcześniej. Wyprawka dla noworodka powinna zawierać niezbędne rzeczy, które będą potrzebne już od pierwszych dni pobytu dziecka w domu. Zaliczają się do nich:
- Akcesoria higieniczne — mydełka, pudry, maści, pieluszki
- Miejsce do spania — łóżeczko, pościel, kołderka dziecięca i pozostałe akcesoria
- Wanienka lub myjka — miejsce, w którym bezpiecznie wykąpiemy dziecko
- Wózek z gondolą na początek lub wózek 2w1 oraz fotelik samochodowy
- Szafki lub komoda — miejsce na dziecięce ubrania i akcesoria
- lampka nocna — lampka nocna dziecięca, najlepiej specjalnie dedykowana dzieciom nie będzie razić maluszka w oczy
- Pierwsze zabawki — zabawki zawsze powinny być dostosowane do wieku dziecka
Wyprawka dla noworodka — łóżeczko, buteleczki, przewijak…
Oczywiście jednymi z najważniejszych elementów wyprawki dla niemowlaka są akcesoria do karmienia, akcesoria higieniczne, czy wózek, ale ciężko wyszczególnić to, co jest najważniejsze. Z pewnością wiele rzeczy, które znajdują się na liście wyprawki dla noworodka jest równie ważnych. W końcu ciężko sobie wyobrazić wybór między miejscem do spania dla niemowlaka a mydełkiem lub wanienką. Wszystkie te rzeczy będą nam potrzebne już od samego początku i są niezbędne, by prawidłowo pielęgnować małego człowieka. Wszelkiego rodzaju buteleczki, smoczki do butelek i akcesoria do ich czyszczenia powinny już od początku obecności malucha na świecie znajdować się w domu. W dalszej kolejności możemy pomyśleć o kolorowych ubrankach, ramkach na zdjęcia, wystroju pokoju dziecięcego. Zabawki z kolei można przygotować już wcześniej. Powinny być zawsze dostosowane do wieku dziecka, by były bezpieczne i odpowiednio stymulowały rozwój dziecka. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje także uwagi i środowiska sprzyjającego rozwojowi.
Ubranka dla niemowlaka — nowe czy używane?
Kolejna osobną i obszerną kategorią są ubranka dla niemowlaka, którym postanowiliśmy poświęcić cały akapit. Z pewnością warto rozejrzeć się za używanymi ubrankami lub wykorzystać takie, które zostały nam, np. po starszym dziecku. Jednak nie bylibyśmy ludźmi, gdybyśmy nie chcieli od czasu do czasu czegoś nowego. Chociaż maluchy szybko rosną i wielkie zakupy raczej nie są konieczne — dziecko z rzeczy szybko wyrośnie. Jednak ceny śpioszków i ubranek dla małych dzieci nie są wysokie, a niektóre elementy garderoby najlepiej wymienić na nowe. Zaliczają się do nich na pewno śpioszki i bielizna dziecięca. Nie musimy więc decydować się na tylko jedną formę — nowe czy używane. Z powodzeniem możemy część rzeczy nabyć w taki, a część w inny sposób.
Wózek dziecięcy
Jednym z większych wydatków czekających przyszłych rodziców jest zakup wózka. W okresie noworodkowym oraz w kilku pierwszych miesiącach życia używa się tzw. wózka głębokiego. W dalszej kolejności, kiedy dziecko potrafi samodzielnie siedzieć, zastępuje go wózek spacerowy. Mogą to być dwa całkowicie różne „pojazdy”, ale w ostatnich latach świetnie sprzedają się wózki wielofunkcyjne, czyli takie, które łączą w sobie funkcje wózka głębokiego i spacerówki.
Wózek kupowany jest z myślą o komforcie i bezpieczeństwie dziecka, ale również wygodzie rodziców. Jeżeli decydujemy się na model wielofunkcyjny, powinniśmy sprawdzić wymiary gondoli oraz to, z jaką łatwością umieszcza się ją na stelażu wózka. To samo dotyczy fotelika samochodowego. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie, czy istnieje możliwość regulowania wysokości oparcia w wersji spacerowej. Najlepiej, gdy siedzisko można obniżyć aż do pozycji leżącej (małym dzieciom zdarza się zasnąć podczas spaceru). Zwracamy również uwagę na pasy – najbezpieczniejsze są pasy pięciopunktowe. Dobrze również, jeśli da się regulować wysokość barierki chroniącej dziecko przed wypadnięciem, jak i podnóżków.
Wózek sam w sobie nie powinien być zbyt ciężki. Im lżejszy, tym łatwiej się go prowadzi, chociaż tutaj znacznie ma również wielkość i rodzaj kół (pompowane albo piankowe). Na pewno lżejsze modele powinny wybierać osoby, które zamieszkują wyższe piętra budynków oraz ci, którzy często muszą wózek przewozić w bagażniku auta. W ostatnim przypadku duże znaczenie mają również wymiary wózka po złożeniu, a także możliwość sprawnego złożenia go jedną ręką (w tę funkcję wyposażono wiele modeli marki Baby Design – zobacz tutaj). Dla niektórych rodziców znaczenie ma również wielkość kosza na zakupy, możliwość blokowania kół do jazdy na wprost, mocowania gondoli zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Oczywiście ważny jest także wygląd samego wózka.