Wyprawka dla niemowlaka – o tym nie możesz zapomnieć

Skompletowanie wyprawki dla niemowlaka bywa wyzwaniem dla młodych rodziców. Często kupują rzeczy w zbyt dużych ilościach lub takie, które okazują się mało praktyczne. Z naszym poradnikiem łatwo sprawdzisz, czy dobrze przygotowałeś się do opieki nad niemowlakiem.

O czym nie możesz zapomnieć kompletując wyprawkę dla niemowlaka?

Pojawienie się w domu niemowlaka wymusza na rodzicach przeorganizowanie mieszkania. Potrzebne jest miejsce, w którym dziecko będzie miało zapewniony spokojny odpoczynek, a także kącik do zabiegów pielęgnacyjnych. Żeby o niczym nie zapomnieć podczas przygotowywania wyprawki, warto przygotować sobie wcześniej listę, na której znajdą się:

 • ubranka dla niemowlaka
 • kosmetyki i akcesoria do higieny
 • przedmioty potrzebne do karmienia
 • wyposażenie miejsca do spania
 • system do transportu
 • apteczka

Wyprawka dla niemowlaka to duże obciążenie dla domowego budżetu, dlatego dobrze jest ograniczyć zakupy do potrzebnego minimum. Dodatkowe akcesoria zawsze można dokupić, jeżeli okażą się potrzebne.

Ubranka dla niemowlaka

W pierwszym roku życia dziecko będzie bardzo szybko rosło, więc nie ma potrzeby kupowania olbrzymiej ilości ubrań. Wystarczy kilka podstawowych elementów garderoby. Body z krótkim i długim rękawem oraz śpioszki lub pajacyki będą wykorzystywane najczęściej, dlatego dobrze mieć  ich po 4-6 sztuk. Uzupełnieniem zestawu będzie cieplejszy sweterek, skarpetki i cienka czapeczka. Pozostałe rzeczy należy dobrać zgodnie z porą roku. Ubranka często stylizowane są na dorosłą odzież. Warto jednak przy zakupie zwracać uwagę na wygodę i komfort dziecka oraz wygodę dorosłego, który wielokrotnie w ciągu dnia będzie musiał przebierać dziecko do zmiany pieluszki.

Kosmetyki i akcesoria do higieny

Pielęgnacja niemowlaka wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca, które pozwoli nie tylko na wygodną zmianę pieluchy, ale także na przeprowadzenie wieczornych rytuałów kąpielowych. Podstawę stanowi przewijak i wanienka dla niemowlaka. Potrzebna będzie także półka na kosmetyki, na której znajdą się: mokre chusteczki dla dzieci, krem na odparzenia, oliwka i preparat do kąpieli oraz specjalne patyczki do uszu.

Akcesoria do karmienia

Jeżeli dziecko karmione jest piersią, to w pierwszych miesiącach nie ma potrzeby kupowania butelek ze smoczkami czy szczotek do ich mycia. Przydać się za to może poduszka do karmienia, która ułatwi wygodne ułożenie dziecka do jedzenia. Jeśli jednak dziecko musi być karmione sztucznie, to należy zaopatrzyć się w 2-3 butelki ze smoczkami. Takie urządzenia jak sterylizator czy podgrzewacz ułatwią przygotowanie posiłków, ale nie są niezbędne i można poradzić sobie bez nich.

Rzeczy niezbędne do snu

Spokojny sen dziecka to marzenie każdej mamy. Zapewni go łóżeczko z dobrej jakości materacykiem, śpiworek lub kołderka i miękkie prześcieradło. Warto także kupić 2-3 kocyki, które będą różniły się między sobą grubością, co umożliwi dopasowanie przykrycia do panującej aktualnie temperatury.

Transport

Wózek i fotelik samochodowy to jedne z bardziej kosztowych sprzętów w wyprawce niemowlaka. Wybierając modele jednej firmy można stworzyć kompatybilne zestawy (np fotelik samochodowy wpinany do stelaża wózka), dzięki czemu codzienne podróżowanie z dzieckiem będzie wygodniejsze.

Apteczka

W wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów związanych ze zdrowiem. Podstawowym jest termometr dla niemowlaka i preparaty przeciwgorączkowe, a w pierwszych dniach także preparaty do pielęgnacji kikuta pępowiny.

Jeżeli czegoś zabraknie w wyprawce, nie ma potrzeby wpadać w panikę. Wszystkie niezbędne rzeczy łatwo kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także przez Internet z szybką dostawą do domu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  21 kwietnia 2022 21:22

  a pieluchy 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany