Wyprawa zamiast wakacji

Łowienie ryb na łódce u brzegu Zakintos, szukanie śladów królowej Tamary w Wielkim Kaukazie albo tydzień w jurcie na Jedwabnym Szlaku do Buchary – to wakacje, które można wspominać latami. Wakacje, na które kiedyś pozwolić mogli sobie tylko włóczykije, a których dziś poszukują zmęczeni biernym odpoczynkiem turyści.

Chiny

Trendy w wyjazdach wakacyjnych zmieniają się z roku na rok. Co prawda nadal kluczowym czynnikiem decydującym o celu wyjazdu są finanse, jednak coraz większa część aktywnych turystów deklaruje znudzenie stacjonarnymi wakacjami.

Zachwyt Światem

Jak wynika z badań Holiday Barometr 2012 przeprowadzonych przez Europ Assistance Group oraz Ipsos, aż 69% Europejczyków w ubiegłym roku zamierzało samodzielnie zorganizować wakacje. Znaczna większość z nich wybrała najpopularniejsze kierunki, jednakowoż wzrósł w porównaniu z ubiegłymi latami odsetek osób, które poza odpoczynkiem (61%) wskazało zwiedzanie (36%) jako element konieczny wakacyjnego wyjazdu.

Co czwarty badany Europejczyk chciał zwiedzać, by poznawać nowe kultury, zmienić klimat czy oderwać się od rzeczywistości. W ubiegłym roku już prawie 10% mieszkańców Starego Kontynentu planowało wakacje  z myślą o uprawianiu sportu, zawieraniu nowych znajomości czy spędzaniu czasu na czytaniu lub nauce. I to właśnie ta ostatnia grupa wyznacza nowe trendy w wyjazdach. Badają, poznają i zakochują się w wakacjach niestandardowych. Wyprawach w niepoznane jeszcze masowemu turyście miejsca.

Rosnąca liczba amatorów tego typu wyjazdów sprawiła, że na rynku turystycznym pojawiły się biura i organizacje turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie tak niezwykłych miejsc jak Azja Wschodnia, Bliski Wschód czy Oceania.

 

Monotonia leżaka

Wygrzewanie się przez tydzień na piasku i drinki z palemką? To dla wielu za mało, by móc zaliczyć wakacje do udanych. Rosnąca grupa turystów śmielej myśli o Wietnamie, Birmie czy Mozambiku, problem polega na tym, że w swoich ulubionych biurach podroży ofert tego typu wyjazdów brakuje. Nie ma off-road`u w ukraińskich Karpatach czy na Trasie Transfogaraskiej, nie ma ofert rejsu na Seszele czy kursów medytacyjnych pod dachem świata. A na takie atrakcje jest wielu chętnych.

Wyjazdy niesztampowe można oczywiście zorganizować samodzielnie, ale bez znajomości terenu, doświadczenia i kontaktów za granicą może to być trudne. Nie mówiąc już o tym, że rodzice wybierający się na wycieczkę krajoznawczą z dziećmi, muszą mieć pewność co do bezpieczeństwa pociech.

 

Wyprawa na miarę

Skoro wielcy touroperatorzy nie spełniają oczekiwań turystycznych trendsetterów, rynkową niszę wypełniają pasjonaci. Powstają wyspecjalizowane w nietypowych wyjazdach, wycieczkach objazdowych i tematycznych biura, które proponują niezapomniane wyjazdy w małych grupach. Liczba ofert rośnie, ale ich rozmieszczenie w sieci, nie pomaga zorientować się, gdzie jest najkorzystniej finansowo czy gdzie może być najciekawiej. Stąd pomysł na wyszukiwarkę wypraw, miejsce, gdzie można znaleźć setki ofert wyjazdów dla turysty aktywnego. Samochodem, samolotem, na jogę, na trekking, na rower czy pod żagle – zbiór najciekawszych ofert można znaleźć w internecie.

Poza ofertami konkretnych wycieczek, amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu przewodniki oraz opinie globtroterów na temat krajów, konkretnych wypraw czy poszczególnych organizatorów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...