Wyposażenie łazienki – pomysły na funkcjonalne rozwiązania

W urządzaniu łazienki – jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu – szczególnie istotna jest funkcjonalność. Poszczególne meble, armatura łazienkowa i inne elementy aranżacji powinny nie tylko estetycznie się prezentować, ale przede wszystkim tworzyć praktyczną, wygodną w użytkowaniu całość. Pojawia się więc pytanie – jakie funkcjonalne rozwiązania zastosować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Spis treści:

Praktyczna armatura łazienkowa

W funkcjonalnym urządzaniu łazienki główną rolę pełni odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Przy wybieraniu kabiny prysznicowej, wanny, umywalki czy WC kieruj się przede wszystkim jakością, co pozwoli uniknąć ewentualnych awarii i zagwarantuje bezproblemowe korzystanie z łazienki przez długie lata. Pamiętaj także, by wielkość i ułożenie poszczególnych elementów były dostosowane do wymiarów pomieszczenia i cechowały się ergonomią użytkowania. Przykładowo w małej łazience lepiej sprawdzi się podtynkowy zestaw WC pozwalający na zaoszczędzenie miejsca, a w dużym, prostokątnym pomieszczeniu warto umieścić wannę czy kabinę prysznicową przy krótszej ścianie.

Funkcjonalne meble i pojemniki do przechowywania

Jeżeli zależy Ci na praktycznym urządzeniu łazienki, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie kosmetyków, środków higienicznych, ręczników czy innych potrzebnych przedmiotów. Do tego celu idealnie nadadzą się funkcjonalne szafki czy komoda z szufladami. Tego typu meble łazienkowe powinny nie tylko estetycznie się prezentować, ale również cechować się odpornością na wilgoć i zabrudzenia.

Oprócz szafek czy komody dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie półek łazienkowych, pozwalających na zaoszczędzenie przestrzeni. Warto także wyposażyć łazienkę w praktyczne koszyki, pojemniki czy organizery do przechowywania potrzebnych akcesoriów, takich jak kosmetyki do makijażu, lakiery do paznokci, suszarka, depilator czy prostownica. Pudełka możesz schować w szafkach lub wykorzystać wolną przestrzeń na blacie, umywalce czy półce łazienkowej.

Przydatne dodatki do łazienki

W funkcjonalnej łazience nie powinno zabraknąć również akcesoriów, które pozwolą zachować porządek oraz ułatwić dbanie o higienę. Praktycznym rozwiązaniem będą naścienne haczyki czy wieszaki na ręczniki oraz szlafroki. Jeżeli dysponujesz większą przestrzenią, sięgnij po wieszak wolnostojący, który może być dowolnie przesuwany według potrzeby. Dzięki temu zadbasz o ład i funkcjonalność pomieszczenia.

Jeśli zależy Ci na praktycznym zorganizowaniu przestrzeni, warto także zainwestować w takie akcesoria łazienkowe, jak: dozownik do mydła, uchwyt na papier toaletowy czy szczotka do WC. Pozwolą Ci one zadbać o higienę oraz czystość w łazience w łatwy sposób.

Odpowiednie oświetlenie

Na funkcjonalność łazienki wpływa także odpowiednie oświetlenie, ułatwiające czynności higieniczne oraz pielęgnacyjne. Warto zwrócić uwagę nie tylko na światło sufitowe o natężeniu dobranym do wielkości pomieszczenia i osobistych preferencji – niezwykle istotne jest także oświetlenie punktowe w postaci lamp czy karniszy. Jest ono niezbędne zwłaszcza w okolicy lustra, przy którym wykonuje się najwięcej precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa ponadto na estetykę łazienki, a także sprawia, że pomieszczenie to wydaje się przestronniejsze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...