Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – wszystko co chcecie wiedzieć
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym to przełom w rozwoju medycyny estetycznej. Podawany do odpowiedniej warstwy skóry działa w trzech kierunkach: podnosi i wypełnia zmarszczki, nawilża skórę, pobudza komórki do produkcji kolagenu. Czy wreszcie odnaleziono sposób na zachowanie młodości?
Na przestrzeni ostatnich lat kwas hialuronowy wykorzystywany był w wielu dziadzinach medycyny: okulistyce, reumatologii, chirurgii dentystycznej oraz medycynie estetycznej.
O zastosowaniu oraz rewitalizującym działaniu na naszą skórę twarzy kwasu mówi kosmetolog Agnieszka Szpakowska z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis w Krakowie.
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym: Dlaczego właśnie ten kwas stosuje się do tego celu?
Agnieszka Szpakowska: Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka przez co bardzo rzadko powoduje alergie. Związek ten nazywany jest przez dermatologów „gąbką molekularną”, co oznacza że jest silnie higroskopijny – ma zdolność do wiązania dużej ilości cząsteczek wody i ich magazynowania. Kwas hialuronowy jest polisacharydem, posiada wolne reszty karboksylowe, które nadają mu ładunek ujemny, dzięki czemu przyciąga do siebie cząsteczki wody. Daje to efekt wypełnienia zmarszczek od środka.
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – Jak wygląda zabieg?
Agnieszka Szpakowska: Zabieg jest stosunkowo bezbolesny. Dla poprawienia komfortu pacjenta przed zabiegiem można zastosować środek miejscowo znieczulający. Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu, przy czym technika iniekcji oraz objętość wstrzykniętego preparatu zależy od obszaru zabiegowego, usuwanego defektu oraz efektu jaki chcemy uzyskać. To oznacza tylko jedno, że podchodzimy do pacjenta indywidualnie. Kompleksowość zabiegów polega właśnie na tym, by każdy pacjent czuł się komfortowo, był poinformowany o charakterze zabiegu oraz był zadowolony z efektu!
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – Na które części ciała stosuje się kwas hialuronowy?
Agnieszka Szpakowska: Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest do skóry właściwej i tam działa wiążąc cząsteczki wody. Iniekcji poddaje się twarz – gładzizna czoła, bruzda nosowo- wargowa, zmarszczki wokół ust, oczu, obszary podoczodołowe, usta oraz policzki. Zabiegi te wykonuje się w celu biorewitalizacji skóry, a także spłycenia zmarszczek i poprawienia konturów twarzy. Stosuje się go również na szyję, dekolt oraz dłonie. W zależności od stężenia, usieciowania oraz wielkości cząsteczki kwasu można także wykonywać zabiegi na ciało – powiększanie biustu, modelowanie kształtu pośladków i łydek.
Jakie efekty zobaczy pacjent?
Agnieszka Szpakowska: Zabieg wyraźnie poprawia kondycję skóry poprzez jej nawilżenie, pobudzenie do odnowy, odmłodzenie, redukcję zmarszczek. Za pomocą kwasu hialuronowego można także dokonać poprawy kształtu twarzy i ciała. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Skóra robi się wysuszona, pojawiają się delikatne linie, a potem głębokie zmarszczki. Policzki i usta tracą swoją objętość. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, który nawilża i nadaje objętość można zatrzymać czas, wygładzić zmarszczki, modelować czerwień wargową i poprawić wcześniej wspomniany już kontur twarzy.
Czy należy się przygotować do zabiegu?
Agnieszka Szpakowska: Tak, jak wszystkie tego typu zabiegi i ten wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Głównie, na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie można stosować doustnie środków sterydowych oraz rozrzedzających krew – np.: popularnej aspiryny, a na dzień przed zabiegiem należy nie spożywać alkoholu.
Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe?
Agnieszka Szpakowska: Nie są jasno określone ograniczenia wiekowe, wszystko zależy od stanu skóry, a zwłaszcza obecności zmarszczek i bruzd. W przypadku powiększania ust, mogą być to już osoby po 20-tym roku życia, natomiast zmarszczki gładzizny po 25-tym roku. Nie mniej jednak nie należy przesadzać. Uważam, że wypełnianie zmarszczek powinno się zacząć najwcześniej po 30-tym roku życia lub jeszcze później. Bardzo istotne jest to, by lekarz podszedł do pacjenta jednostkowo – nie wolno w takich delikatnych sprawach podejmować pochopnych decyzji.
Czy są przeciwwskazania do wypełniania w ten sposób zmarszczek?
Agnieszka Szpakowska: Przeciwwskazania to: alergia na kwas hialuronowy, choć zdarza się naprawdę bardzo rzadko, ciąża, laktacja, zaburzenia immunologiczne, infekcje bakteryjne i wirusowe w miejscu iniekcji oraz choroby autoimmunologiczne. Nie wykonuje się także zabiegów u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Czy można porównywać botox i kwas – pod kątem działania? Czy są to odrębne sprawy?
Agnieszka Szpakowska: Nie należy porównywać kwasu hialuronowego z toksyną botulinową. Toksyna nie jest wypełniaczem, nie „wypycha” zmarszczek. Ma ona zupełnie inne działanie, blokuje wydzielanie acetylocholiny, przez co dochodzi do porażenia mięśni, a tym samym efektu wygładzenia i likwidacji zmarszczek. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w korekcji zmarszczek statycznych, które podatne są na rozciąganie. Zabiegom mogą być poddawane fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki gładzizny czołowej oraz poprzeczne czoła – ?zmarszczki ze zmartwienia?, zmarszczki śmiechowe – „kurze łapki”, zmarszczki okolicy ust. Wypełniacze te nie znajdują zastosowania w przypadku zmarszczek dynamicznych, rozstępów, głębokich blizn, niepoddających się rozciąganiu. Dla tych przypadków alternatywne są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Oczywiście obie substancje działają odmładzająco, jednak kwas hialuronowy powoduje dodatkowo rewitalizację skóry i jej nawilżenie, poza tym jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka.
Rozmawiała: Gabriela Kózka