Wypalenie zawodowe – jakie są przyczyny i skutki tego stanu?

Powrót z urlopu do pracy jest wyjątkowo trudny. Z sentymentem wspominamy czas pozbawiony monotonii jaka czasem spotyka nas w pracy, czas zabawy bez obowiązków. Co zmienia się od czasu pierwszego, pełnego entuzjazmu dnia spędzonego w pracy? Czy zmieniliśmy się my? Dowiedz się czym jest wypalenie zawodowe , jakie są jego przyczyny i jakie mogą być ewentualne skutki!  O wypaleniu zawodowym opowiada nasz ekspert, trenerka biznesu Anna Ubrańska. 

stres kobieta zmartwienie problem głowa ból

Wypalenie zawodowe – Może od początku

Niejednokrotnie zdarzyło mi się brać udział w rekrutacjach pracowników.

To, co najbardziej rzucało się w oczy, to był ogromny zapał, energia i charyzma wielu kandydatów. Wydawali się być „napaleni” i gotowi do działania „tu i teraz”. Potem kilkakrotnie zdarzało mi się spotkać z nimi po kilkunastu miesiącach, czasem po kilku latach. Ich błysk w oku zniknął. Z charyzmy nie zostało nic. A gotowość, owszem była, ale do wyjścia z pracy. Co takiego się z nami dzieje? Co powoduje, że czasem po krótkim czasie czujemy się wypaleni zawodowo.

Wypalenie zawodowe – Dlaczego wypalamy się i co jest tego konsekwencją?

Na zlecenie Instytutu Nowych Kwestii Społecznych i Instytut Badania Opinii Publicznej YouGov w Niemczech, przeprowadzono pierwsze porównawcze badanie międzypokoleniowe. Badanie dotyczyło 3055 ankietowanych.

Wyniki badania były zaskakujące. Aż 47 procent osób uskarża się na choroby związane z pracą, na przykład wypalenie zawodowe. Zgodnie z Raportem Kasy Chorych, liczba dni nieobecności w pracy z powodu ­chorób psychicznych, w tym wypalenia zawodowego, wzrosła o 165 procent na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Widać, że utrzymujący się brak możliwości bycia sobą, jako jeden z najważniejszych czynników stresogennych, prowadzi do trwałego stresu psychospołecznego, ponieważ u osoby na niego narażonej przeciążony jest potencjał homeostatyczny neuroprzekaźników.

Zestresowana kobieta

Mózg wciąż dąży do osiągnięcia poziomu indywidualnej dla danej jednostki równowagi. Długotrwałe odchylenie od tego poziomu równowagi wynikające z braku możliwości bycia sobą może, w zależności od zakresu, prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń w całej gospodarce biochemicznej naszego mózgu.

Anna Urbańska, fot. Jacek Kutyba

Anna Urbańska, fot. Jacek Kutyba

Człowiek jest autentyczny tylko wtedy, gdy wyuczone zachowanie jest zgodne z tym, co ma uwarunkowane genetycznie. Wielokrotnie moi biznesowi klienci mówią, że nie zawsze w pracy mogą być sobą. Że przywdziewają „mundurek” i idą TAM „odbębnić” swoje 8 godzin, a potem mogą wrócić do domu i znowu być sobą. Często zastanawiam się, jak długo można funkcjonować?

Znam wielu menedżerów, którzy na myśl o kolejnych decyzjach, które muszą podjąć natychmiast, mają objawy chorobowe. Spotkałam handlowców, którzy bez przekonania opowiadają swoim klientom o swoich produktach i nie mają sprzedaży, bo jak ją mają mieć, skoro są wypaleni. Produktem, firmą i samym sobą. Nie wspomnę o zawodzie, w którym temat jest niezwykle częsty – nauczyciele. Tutaj odsetek wypalenia jest bardzo wysoki.

Sama pamiętam, kiedy przed laty, mając iść do pracy, miałam odruch wymiotny!

Więc, co robić, aby wypalenie zawodowe nas omijało? To moje sprawdzone pomysły:

 1. Robić to, co przynajmniej trochę lubisz. Już nie mówię o tym, żeby praca była pasją.
 2. Czasem odpoczywać. Spać, nie myśleć w nocy.
 3. Pozwalać sobie na niedoskonałość, na błędy. Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych.
 4. Uczyć się ciągle nowych rzeczy i wdrażać je, wówczas nie wieje nudą.
 5. I najważniejsze: Być w biznesie sobą, nie kreować, nie udawać, nie grać rólek na potrzeby innych.

Ot tak po prostu.

Sprawdzone, działa, polecam.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  2 września 2015 07:38

  Wypalenie zawodowe to trudny temat. Problem dotyczy także młodych osób, ale ci przynajmniej, mają szansę na zmianę pracy i odnalezienie takiego zajęcia, które przyniesie nie tylko dochód, ale też przyjemność 🙂

  Odpowiedz
 2. Ewelina  2 września 2015 08:59

  Ja póki co mam ogromne chęci i entuzjazm do pracy 🙂

  Odpowiedz
 3. Aneta  2 września 2015 11:47

  Mam nadzieję, że mnie to nie dopadnie jakoś niedługo…

  Odpowiedz
 4. bbo  2 września 2015 12:08

  Stres w pracy jest główną przyczyną…

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  2 września 2015 12:52

  Wiem cos o tym.

  Odpowiedz
 6. Uśmiechnij się :)  2 września 2015 13:35

  Dobrze, że ten artykuł się pojawił. Szukam właśnie pracy i jedyne, czego się bałam, to fakt, że moja praca mnie znudzi i będzie przykrym obowiązkiem. Wróciłam z rozmowy kwalifikacyjnej, oferowana praca mi się podoba, bo interesuje mnie pod względem rozwijania pasji i zainteresowań. Mam nadzieję, że pokocham swoja pracę i będę z niej każdego dnia coś wynosić (niematerialnego oczywiście :)) Liczę na zdobycie wiedzy i doświadczenia, którym będę mogła się dzielić i chwalić 😉

  Odpowiedz
 7. martucha180  2 września 2015 14:28

  Nie myśleć w nocy najtrudniejsze.

  Odpowiedz
  • Gocha  2 września 2015 21:34

   Zgadzam się. A co do wypalenia się, to ja z kolei chętnie wrócę do pracy po urlopie wychowawczym ;p

   Odpowiedz
 8. marczella  2 września 2015 15:03

  A ja tam uwielbiam swoją pracę 🙂

  Odpowiedz
 9. martus2833  2 września 2015 19:51

  Pierwsze wypalenie zawodowe wystąpiło u mnie już po dwóch latach pracy. Tak znienawidziłam swoją firme, że mordęgą był każdy dzień. Pomogło zwolnienie się.

  Odpowiedz
 10. lilka  3 września 2015 19:12

  Mnie wypalenie dopada w kazdej pracy ktora podejmuje…a teraz pracka na 3 zmiany wiec dopada mnie z 3krotna sila… 😉 nie jest to takie proste spac i nie myslec w nocy 🙂 jak przychodze po nocce-spanie w dzien to jest udreka nie da sie wyspac bo ktos zadzwoni do drzwi to cos tam znowu a z kolei sen w nocy tez daje mi popalic jak sni mi sie ze pracuje… 🙁 co za zycie ;))

  Odpowiedz
 11. Patriszia  4 września 2015 22:56

  Ciężki temat, może dopaść każdą osobę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany