Wypadające włosy – jak temu zaradzić?

Włosy są niezwykle istotnym atrybutem naszego wyglądu. To często jedna z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy, za pomocą której opisują nas inni ludzie. Bywa, że tak naprawdę doceniamy je dopiero wtedy, kiedy zaczynają sprawiać problemy. Wypadające włosy mogą stać się naszą zmorą i powodem do zmartwień. Bujna czupryna i piękna fryzura to przecież symbol siły i witalności. Jak w takim razie zaradzić wypadającym włosom?

Wypadające włosy

Zadbaj o odpowiednią dietę

Wypadające i osłabione włosy mogą być sygnałem wysyłanym przez organizm, który mówi nam, że nasz codzienny jadłospis jest za mało różnorodny. Pamiętajmy, że przy niedoborze składników odżywczych, organizm zużywa je najpierw na narządy niezbędne do przeżycia, dopiero kiedy zapewnimy mu ich odpowiednią ilość, dostarczy je także włosom.

Szczególnie szkodliwe w tym przypadku są niedobory witaminy A (duże jej ilości zawarte są w jajkach, rybach, produktach mlecznych), B(orzechy, drożdże, rośliny strączkowe), E (orzechy, pestki słonecznika) oraz selenu (produkty pełnoziarniste) i cynku (pestki dyni, warzywa, mięso). Warto zadbać o ich obecność w naszym codziennym menu.

Preparaty na wypadanie włosów

Warto wiedzieć, że wypadanie włosów jest całkowicie naturalne, przeciętnie tracimy ich ok. 100 na dobę. Jednak gdy liczba ta jest większa, powinniśmy z tym walczyć.

Jeżeli łysienie jest dla nasz poważnym problemem, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do dermatologa. W przypadku, gdy utrata włosów nie jest szczególnie zauważalna, pomocne mogą okazać się środki na bazie skrzypu polnego i tataraku. Warto stosować także nalewkę z pokrzywy, która pobudza wzrost cebulek.

Kiedy wypadanie włosów stanowi dla nas większy problem, dermatolog może przepisać nam preparaty zawierające minoksidil i amineksil, które wydłużają fazę wzrostu i spoczynku włosa, skracając przy tym fazę wypadania. Po około roku stosowania tego typu środków, można zauważyć wyraźne rezultaty.

Najskuteczniejszym preparatem na wypadające włosy jest finasteryd, który blokuje przemianę testosteronu w DHT (bezpośrednią przyczynę łysienia). Terapia taka kosztuje jednak aż kilkaset złotych miesięcznie.

 

Skrajna sytuacja – radykalne działanie. Mezoterapia

Mezoterapia z użyciem osocza jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wypadających włosów. Stosuje się ją m.in. w przypadkach łysienia przekazywanego z pokolenia na pokolenie, na które nie mamy praktycznie żadnego wpływu. W trakcie mezoterapii wstrzykuje się pod skórę specjalne koktajle zawierające witaminy, aminokwasy i mikroelementy, które regenerują i wzmacniają włosy. W efekcie stają się one mocniejsze i grubsze. Aby rezultat był trwały i widoczny, należy wykonać serię 3-5 zabiegów, co 2-3 tygodnie. Jeszcze lepsze efekty przynosi mezoterapia komórkami macierzystymi, która pobudza do wzrostu nawet uśpione cebulki (które posiadają także osoby teoretycznie pozbawione włosów), a zabieg jest jednorazowy. Tym, co niestety może odstraszać jest cena. Koszt jednego zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym to 800 -2000 złotych, komórkami macierzystymi natomiast waha się od 8 do 12 tys. zł.

Wypadanie włosów może stanowić poważny problem, wpływający na naszą samoocenę. Istnieją jednak sposoby, które mogą ten proces skutecznie zahamować. Niektóre z nich wymagają zmiany nawyków lub cierpliwości, inne – grubego portfela.

MK
Sprawdź też: szampony przeciw wypadaniu włosów na Trychologos.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...