Wymiana waluty w sieci – za i przeciw

Potrzebujesz zapłacić za zakupy w walucie lub wyjeżdżasz za granicę? Będzie potrzebna ci waluta, najczęściej euro lub dolary. Czy kupić ją w kantorze internetowym, czy w tradycyjnym punkcie? Przyjrzyjmy się jakie są zalety i wady tych rozwiązań.

Przede wszystkim w sieci znajdziemy o wiele korzystniejsze kursy walutowe niż w kantorze stacjonarnym. Dzięki skali, na jaką funkcjonują internetowe serwisy, spready, czyli różnice między ceną zakupu a ceną sprzedaży walut, są o wiele niższe. Mogą wynosić zaledwie kilka groszy, w porównaniu do kilkudziesięciu w kantorach tradycyjnych. Cena to jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę.

Zaletą internetowej wymiany walut jest szybkość transakcji. W Walutomat.pl 93 procent wymian odbywa się w mniej niż 15 minut. Po tym czasie mamy już wymienioną walutę w wirtualnym portfelu, na koncie walutowym lub możemy skorzystać z funkcji np. przesyłania jej za granicę od razu z serwisu.

To kolejna zaleta tego typu wymiany. Od razu wymienianą walutą możemy zapłacić za jakąś usługę, hotel czy zakupy na portalu. W kantorze stacjonarnym musimy dojść na miejsce, zabezpieczyć gotówkę, wpłacić ją na konto (walutowe!) i zrobić przelew bankowy, a te do tanich nie należą. O przelewach zagranicznych warto poczytać więcej na stronie Walutomat.pl: https://www.walutomat.pl/poradnik/sa-oplaty-bankow-posredniczacych/.

Kolejną zaletą kantorów internetowych jest bezpieczeństwo transakcji. To pod warunkiem, że wybierzemy duży, sprawdzony serwis, najlepiej taki, który jest Krajową Instytucją Płatniczą, nadzorowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. To ma duże znaczenie dla wiarygodności kantoru internetowego. Warto też zwracać uwagę na certyfikaty, nagrody i opinie klientów, które są potwierdzeniem wiarygodności platformy wymiany walut.

Jakie są wady kantorów internetowych? Przede wszystkim nie wszystkie oferują wypłatę gotówkową i jeśli nie mamy konta walutowego może być nam ciężko zdobyć gotówkę. Warto więc zwrócić uwagę na tę możliwość. Jeśli potrzebujemy tylko np. 50 euro, różnica w wymianie między kantorem stacjonarnym a internetowym może nie być taka duża. Jeśli jednak np. spłacamy kredyt frankowy i co miesiąc wymieniamy franki szwajcarskie, oszczędności z wymiany w internecie można liczyć w tysiącach złotych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (67 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  1 września 2018 22:25

    Nie mam zaufania do takiej wymiany.

    Odpowiedz
  2. as_sa  2 września 2018 11:09

    A co z dodatkowymi prowizjami jakie takie kantory internetowe pobierają za wymianę waluty? Szczerze mówiąc nie wiem jak jest teraz ale jakiś czas temu jak sprawdzałam to wymiana w takim kantorze internetowym nie była dla mnie opłacalna, ponieważ kantor walutowy dawał jakieś 2 grosze lepszą ofertę, ale miał jakąś prowizję za taką wymianę i po przeliczeniu okazało się że jednak bardziej opłacalne jest zaniesienie waluty do kantoru stacjonarnego i zamiana na PLN

    Odpowiedz
  3. Dziadek  3 września 2018 10:38

    As_sa – to zależy, jaki kantor wybierzesz. Na Cinkciarzu nie masz żadnych prowizji. Płacisz tyle, ile podaje kurs na ich stronie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany