Wykorzystanie roślin doniczkowych do tworzenia przytulnej atmosfery w domu

Wiesz, w jaki sposób możesz wyczarować przytulną, a do tego pełną dobrej energii atmosferę w swoim domu? Wystarczy, że pojawią się w nim rośliny doniczkowe. Zarówno te ozdobne, jak i kwitnące ułatwią Ci to zadanie.

Spis treści:

Dlaczego warto posiadać w domu rośliny doniczkowe? Nie tylko dla ozdoby. Z ich pomocą możesz stworzyć bardzo przyjazny klimat u siebie w domu. Taki, który będzie sprzyjał zarówno dobrym relacjom, jak i pozytywnym nastrojom. Zobacz, jakie kwiaty najlepiej nadają się do tego celu. Poznaj kilka prostych pomysłów na aranżacje wnętrz z wykorzystaniem roślin doniczkowych. Dowiedz się, czego potrzebują Twoje kwiaty, aby pięknie rosły, ozdabiając Twoją przestrzeń i nadając jej przytulności.

Dobór roślin doniczkowych wpływających na atmosferę domu

Jak wybrać rośliny doniczkowe, które będą nie tylko stanowiły ozdobę domu, ale przede wszystkim nadadzą mu przytulnego charakteru? Zwróć uwagę na wygląd liści. Najwięcej „ciepła” wniosą do Twojego domu kwiaty o sercowatych liściach. Ten kształt sam w sobie stanowi synonim przytulności.

Warto też zainwestować w małe rośliny doniczkowe, które z racji na swoje niewielkie rozmiary, będą prezentowały się wyjątkowo uroczo, a przez wyjątkowe ubarwienie liści znajdą się w centrum zainteresowania wszystkich domowników czy Twoich gości.

Gdzie czeka na Ciebie największy wybór takich roślin? To sklep Plants For Humans. W ofercie znajdziesz kwiaty, które bez trudu dopasujesz nie tylko pod kątem ilości miejsca (pamiętaj, że nawet malutkie roślinki przy dobrej opiece, mogą wyrosnąć na naprawdę imponujące okazy). Oferta obejmuje też rośliny dla początkujących, jak i rośliny kolekcjonerskie dla wytrawnych roślinniaków.

Aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem roślin – porady i inspiracje

Jak zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem roślin, aby nadać mu przytulności? Możesz w tym celu wykorzystać z powodzeniem ozdobne doniczki stylizowane na wykonane z naturalnych surowców bądź sięgnąć po drewniane stojaki (klasyczne lub dające więcej możliwości drewniane stojaki mobilne – osadzone na kółkach). Naturalna barwa drewna oraz intensywna zieleń Twojego roślinnego przyjaciela niemal natychmiast wniosą do pomieszczenia ciepło.

Jeśli lubisz nietypowe ozdoby, inspiracją może być dla Ciebie, zyskująca coraz większą popularność zielona ściana.

Nie zapomnij również o tekstylnych dodatkach, które uprzyjemnią Ci relaks w Twoim zielonym przytulnym wnętrzu.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w domu – praktyczne wskazówki

Jak najlepiej zadbasz o swoje rośliny doniczkowe w domu?

Zadbaj o właściwe nawadnianie

Większość roślin wymaga umiarkowanego podlewania – czyli mniej więcej 1 – 2 razy na tydzień; kaktusy oraz okazy egzotyczne (tropikalne) – dużo rzadziej.

Kontroluj wygląd swoich roślin

Chodzi o to, by jak najwcześniej dostrzec niepokojące zmiany na liściach (przebarwienia, żółknięcie, usychanie) i w ogólnym wyglądzie kwiatów. To symptomy chorób lub ataku szkodników. Im szybciej zidentyfikujesz problem, tym łatwiej go usuniesz.

Nie umieszczaj kwiatów w dużej bliskości źródeł ciepła

Rośliny źle znoszą ich bliskość. Mogą zacząć usychać, a na pewno znacząco pogorszy się ich kondycja, jak i wygląd.

Sprawdź, czy roślina nie wymaga przesadzenia

Pamiętaj jednocześnie, by zrobić to dopiero na wiosnę. Idealny moment na przesadzanie kwiatów doniczkowych to początek marca/koniec kwietnia. W przypadku, gdy Twój kwiat kwitnie – poczekaj, aż zgubi kwiaty. Młode rośliny, czyli kilkuletnie należy przesadzać co 2 – 3 lata. W przypadku okazów starszych kilkunastoletnich zabieg ten należy wykonywać rzadziej.

Zalety obecności roślin doniczkowych w domowym zaciszu

Wciąż nie jesteś pewien, czy rośliny doniczkowe w domu to dobry pomysł? Poznaj więc najważniejsze korzyści z posiadania roślin w domowym zaciszu.

Kwiaty wywierają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie

Są wśród nich gatunki jak np. paprocie czy skrzydłokwiaty o wybitnych zdolnościach do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Dodatkowa zaleta to ich dekoracyjne liście, a w przypadku skrzydłokwiatu równie ozdobne i delikatne białe kwiaty.

Rośliny ułatwiają relaks

Ich zielony kolor wpływa kojąco i uspokaja. Dlatego właśnie warto, byś zaprosił rośliny do sypialni, gdzie będziesz mógł na co dzień cieszyć się ich dobroczynnym wpływem na swoje zszargane nerwy po całodniowej bieganinie.

Doniczkowe kwiaty sprzyjają koncentracji

Tak działają popularne rośliny na biurko do pracy, wśród których często wymieniany jest aloes. Roślina o minimalnych wymaganiach – zwłaszcza zimą potrzebuje łatwego dostępu do światła. Większa ilość roślin w miejscu, gdzie pracujesz, pochłania złą energią, ale również odgłosy z zewnątrz. W ten sposób łatwiej Ci się skupić i wyciszyć.

Rośliny to naturalne nawilżacze powietrza

Suche powietrze to wróg Twoich dróg oddechowych, ale i skóry. Dlatego, jeśli chcesz wyglądać młodziej i rzadziej chorować, sięgnij po kwiaty doniczkowe, które mają wybitną zdolność do nawilżania powietrza. Należy do nich m.in. dracena – roślina niezwykle ozdobna, która – jeśli tylko odpowiednio o nią zadbasz – wniesie też powiew egzotyki do Twojego domu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  26 lutego 2024 08:50

  Mam dużo kwiatów, uwielbiam je

  Odpowiedz
 2. mswitalska1985  26 lutego 2024 09:24

  Kiedyś miałam bardzo dużo roślin doniczkowych w domu.

  Odpowiedz
 3. janka1312  26 lutego 2024 21:21

  uwielbiam kwiaty, pięknie zdobią mieszkanie 🙂

  Odpowiedz
 4. kosovitz  26 lutego 2024 23:55

  Nie lubię kwiatków.

  Odpowiedz
 5. Martyna  27 lutego 2024 08:04

  Rośliny robią mega klimat w domu ale u mnie niestety jest jakieś suche powietrze dlatego musiałam postawić nawilżacz znalazłam ze stadler form i moje rośliny teraz bardzo ładnie rosną 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany