Wykorzystanie nieinwazyjnych systemów montażowych – krok po kroku

Nowoczesne systemy montażowe polegające na zastosowaniu specjalnej taśmy mocującej bezpośrednio do ściany są coraz powszechniej wykorzystywane do różnych zastosowań. Świetnie sprawdzają się w przypadku dekoracji hand made, przytwierdzania haczyków na ubrania czy mocowania obrazków i fotografii. Ich zastosowanie jest szalenie proste – wystarczy stosować się do instrukcji użytkowania zawartej w opakowaniu każdego produktu tego rodzaju.

Przygotowanie do przytwierdzania elementów do ściany:

  1. Wybierz rodzaj systemu montażowego. W sklepach z asortymentem budowlanym oraz wykończeniowym można zakupić różne rodzaje systemów do nieinwazyjnego montażu. Są to przede wszystkim dwustronne taśmy do bezpośredniego przyklejania, rzepy do mocowania obrazów, haczyki na obrazki lub wieszaki na ubrania i ręczniki. Są także specjalne haki do montażu zewnętrznego na elewacji oraz uchwyty na kable lub lampki oświetleniowe. W zależności od tego, co chcesz powiesić i czy mocowany przedmiot posiada własny uchwyt – wybierz odpowiedni system montażowy.
  2. Wybierz dopuszczalne obciążenie. Każde z dostępnych akcesoriów montażowych ma swój maksymalny udźwig. Nigdy nie stosuj systemów o mniejszym dopuszczalnym obciążeniu do powieszenia czegokolwiek cięższego. W razie wątpliwości – zważ ten mocowany przedmiot oraz zmierz jego wysokość i szerokość.
  3. Wybierz odpowiednią ilość elementów mocujących. W przypadku rozległych instalacji świetlnych na zewnątrz potrzeba dobrać odpowiednio dużą liczbę uchwytów mocujących. Chcąc powiesić obraz o szerokiej ramie, trzeba wybrać przynajmniej dwa lub nawet trzy paski mocujące albo rzepy. Odpowiednio dostosuj liczbę mocowań do rozmiarów dekoracji, którą chcesz przytwierdzić, aby zapewnić im stabilność. Mocowania rozmieszcza się koncentrycznie dla odpowiedniego rozłożenia ciężaru poszczególnych elementów.
  4. Odtłuść ścianę. Najlepiej użyć do tego celu alkoholu lub rozpuszczalnika. Nie powinno się także mocować dekoracji na świeżo pomalowanych ścianach – należy odczekać przynajmniej tydzień, aż farba dokładnie wyschnie.

 

Mocowanie dekoracji z użyciem taśm montażowych:

Jest to sposób pozwalający mocować obrazy, fotografie, dekoracje i niewielkie półeczki bez użycia młotka i gwoździ. Jest to nie tylko świetny patent na udekorowanie mieszkania i nadanie mu charakteru, ale także całkiem przyjemna zabawa. Oto jak się do tego zabrać:

  1. Wyjmij elementy montażowe z opakowania.
  2. Odklej nalepkę zabezpieczającą.
  1. W przypadku rzepów mocujących – złącz dwa rzepy równo ze sobą, dociśnij w trzech miejscach i dopiero wtedy odklej naklejkę po jednej ze stron.
  2. W przypadku taśm mocujących – odklej naklejkę tylko po jednej ze stron
  1. Przytwierdź taśmę/rzep/haczyk klejącą stroną do ściany w miejscu, w którym chcesz przymocować dekorację ścienną. Dociśnij mocno.
  2. Zamocuj wybrany element dekoracyjny. W przypadku rzepów i taśm mocujących: najpierw odklej nalepkę z drugiej strony i przytwierdź dekorację.

 

Usuwanie systemów montażowych ze ściany:

Jest to proces całkowicie bezpieczny dla ściany, niepozostawiający na niej kleju, nieuszkadzający farby i niewymagający żadnych narzędzi. W celu usunięcia rzepu należy oderwać dekorację ścienną przytwierdzoną na rzep, po czym pozostały na ścianie rzep usunąć przez pociągnięcie paska powoli, ale stanowczo – równolegle do ściany. Taśmy mocujące oraz haczyki usuwa się poprzez przytrzymanie dekoracji i pociągnięcie paska równolegle do ściany.

Zastosowanie w swoim domu systemów do nieinwazyjnego montażu pozwala na dowolne modyfikacje w obrębie ścian i zmianę elementów dekoracyjnych bez konieczności wiercenia oraz z możliwością dowolnej zmiany konfiguracji elementów dekoracyjnych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany