Piękna działka: DIY – Jak wykonać palisadę ogrodową w prosty i szybki sposób

Lato to czas prac ogrodowych i różnych sposobów na to, by nasza działka czy ogródek cieszyły nasze oczy każdym detalem. Jednym z takich elementów ozdobnych może stać się palisada ogrodowa. Można kupić już gotową w jednym ze sklepów – lub wykonać samodzielnie.  Doskonałym pomysłem mogą okazać się drewniane słupki, które utworzą oryginalną rabatę. Za pomocą odpowiednich narzędzi i kilku kroków stworzymy drewnianą palisadę, która na pewno będzie przyciągać wzrok! Oto poradnik krok po kroku Zrób To Sam: Jak wykonać palisadę ogrodową w prosty i szybki sposób.

palisada-ogrodowa-1

„Fot. Bosch”

Lista materiałów:

 • Miękkie drewno do wykonania kwadratowych, drewnianych słupków o szerokości 70 mm i grubości 70 mm.
 • Emalia – przezroczysta emalia do drewna stosowana na zewnątrz (ilość: zależy od długości obrzeża trawnika; 1 litr emalii do drewna wystarczy na około 10 metrów kwadratowych trawnika (należy przestrzegać zaleceń producenta)

 

Lista narzędzi – na przykładzie marki Bosch:

 • Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI marki Bosch.
 • System natryskowy PFS 3000 – 2 marki Bosch.
 • Do podkoszenia trawnika – Podkaszarka akumulatorowa  – np. ART 23-10.8 LI marki Bosch.

Pozostałe narzędzia mechaniczne:

 • Łopata
 • Szpadel

Poziom trudności: łatwy

Czas wykonania: maksymalnie 1,5 godziny

Poradnik krok po kroku: Jak wykonać palisadę ogrodową w prosty i szybki sposób

palisada-ogrodowa-2

„Fot. Bosch”

Krok pierwszy – cięcie słupków

Na początek należy wyciąć drewniane słupki nadając im właściwą grubość, szerokość oraz odpowiadającą nam wysokość. Podczas cięcia trzeba mocno przycisnąć drewno, tak aby pozostało nieruchome i nie spadło na podłoże. Zadanie realizujemy za pomocą bezprzewodowej wyrzynarki PST 18 Li marki Bosch. Czynność tę należy powtórzyć tyle razy, ile drewnianych słupków potrzebnych jest do ogrodowego obrzeża.

Stylizacyjna wskazówka: Warto pomyśleć o cięciu drewnianych słupków na różnych długościach. Dzięki temu rabatki zyskają niepowtarzalny wygląd.

 

 

 

 

 

palisada-ogrodowa-3

„Fot. Bosch”

Krok drugi – emaliowanie słupków

Następny krok to dokładne spryskanie słupków wodoodporną emalią do drewna, która pozwoli zachować świetny wygląd ogrodowego obrzeża na wiele lat. Doskonale nada się do tego system natryskowy PFS 3000-2 marki Bosch. Dzięki niemu nakładanie emalii nie przysporzy żadnych problemów. Szczegóły dotyczące procesu natryskiwania zależą od instrukcji przygotowanej przez producenta danej emalii. Warto pamiętać, by pomalowanym słupkom dać wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie. Po kilkunastu godzinach palisada z pewnością jest już sucha (chyba, że producent emalii zaznaczył inaczej).

Krok trzeci – wykopanie rowu

palisada-ogrodowa-4

„Fot. Bosch”

Teraz można przejść do pracy ze szpadlem. Na początek należy wykopać mały rów wokół brzegu ogrodu, który będzie pasował do szerokości drewnianych słupków. Głębokość dołu powinna równać się długości łopaty, aby słupki stały stabilnie, a nie przewracały się z każdym mocniejszym podmuchem wiatru.

Wskazówka: Można wziąć pod uwagę obłożenie dołu cienką warstwą żwiru. Zapewni to większą stabilność obrzeżom i sprawi, że słupki nie osiądą w ziemi.

palisada-ogrodowa-5

„Fot. Bosch”

Krok czwarty – rozmieszczamy słupki

 

Czas na rozmieszczenie drewnianych słupków blisko siebie wzdłuż całego wykopu. Jeżeli mają one różną wysokość, całość nabierze dynamicznego i oryginalnego wyglądu. Pozostałe otwory należy wypełnić ziemią za pomocą łopaty, tak by obrzeża wyglądały schludnie.

 

 

 

 

 

 

 

palisada-ogrodowa-6

„Fot. Bosch”

Krok piąty – porządkujemy trawę przylegającą do palisady                                     

Ostatni etap to przycięcie trawy wzdłuż krawędzi brzegu, aby całość prezentowała się estetycznie. Idealnym narzędziem do wykonania tego zadania będzie bezprzewodowa podkaszarka, która zapewni maksymalną swobodę ruchu i doskonałe rezultaty cięcia. Pasek ochronny będzie przeciwdziałał uszkodzeniu drewnianego słupka, nawet jeżeli zbliżysz się do jego krawędzi.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  20 czerwca 2016 12:50

  Zawsze po przeczytaniu instrukcji „Zrób to sama” wszystko wydaje mi się bajecznie proste. Lubię młotki i śrubokręty, ale takiego sprzetu nie mam. Doradze cioci w kwestii zrobienia palisady, gdyby zechciała.

  Odpowiedz
  • Aneta  20 czerwca 2016 15:38

   Też tak mam, dodatkowo odczuwam nagłą ekscytację, która jednak dość szybko mi przechodzi 😉 Może kiedyś, gdy będę już miała własny ogródek, będzie mi się bardziej „chciało” 🙂

   Odpowiedz
 2. kasia87g  21 czerwca 2016 09:18

  przepiękne te ogrody!

  Odpowiedz
 3. monicitia  29 czerwca 2016 21:08

  Podziwiam babki -złote rączki co potrafią takie cuda zrobić i pomocy faceta nie potrzebują… Ja to pewnie przy wbijaniu gwoździa, nie dość że palucha bym rozwaliła, to jeszcze pewnie młotek bym zepsuła:)

  Odpowiedz
  • Jaworka  2 sierpnia 2016 21:31

   hehe monicita nie było by tak źle trochę odwagi ja lubię takie prace i u siebie w ogrodzie dużo robię sama nawet drzewo potrafię sobie przerąbać a gwóźdź wbić to żaden problem i zawiesić obraz malowanie pokoju czy ławki na ogrodzie nie robię tego często ale jak juz trzeba to chętnie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany