Wyjeżdżamy na wakacje – co zrobić z naszym zwierzakiem?

Wyjazdy, urlopy to jest  to co każdy z nas kocha. Jednak ta swawola i radość ma swoją złą stronę, a mianowicie zadbajcie o swoje domowe zwierzątka, jeśli zamierzacie je pozostawić same w domu. Zadbaj oto by Twój zwierzak miał odpowiednią wyprawkę, żeby był bezpieczny a TY byś mogła spokojnie wypocząć.

Co zrobić z psem lub kotem podczas wyjazdu na wakacje?

Jeżeli chcesz zostawić w domu psa pamiętaj że ktoś powinien go wyprowadzać, może sąsiadka? To ważne ponieważ psy potrzebują ruchu. Kot mimo iż potrafi przespać większe pół dnia, też potrzebuje kontaktu z ludźmi, jeżeli nie wyjeżdżasz na długo zadbaj by miał jedzenie i picie a także coś do zabawy. Pamiętaj jednak, że mowa jest o wyjeździe który trwa maksymalnie do 4 dni. Na dłuższy czas lepiej zwierzaka samego nie zostawiać, jeżeli nie możesz go zabrać to poproś o pomoc kogoś z rodziny czy znajomych. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej i nie mamy z kim zostawić naszego pupila, to dla psa możemy poszukać tzw. psiego hoteliku. Przed oddaniem tam psa radzimy jednak dokładnie przyjrzeć się w jakich warunkach nasz „członek rodziny” spędzi te kilka tygodni bez nas.

Przechodząc do szczegółów:  przed wyjazdem zostaw swojemu pupilkowi  odpowiednią ilość karmy. Najlepiej wyłożyć ją do kilku miseczek, najlepiej suchej karmy.  Nie zapomnij również o wodzie! Najlepiej gdybyś nalała ją do kilku naczynek, najlepiej sporych, wybierz stabilne naczynia z gumową podstawą, aby zwierzątko nie wylało tej wody.  Kolejną istotną sprawą jest jego klatka czy akwarium, bo nie zawsze mamy kota, czasem jest to chomik, rybki albo królik. Przed wyjazdem wysprzątaj solidnie klatkę, wyłóż świeżą ściółkę, zadbaj też by było zamknięte i np. chomiczek nie pogryzł przewodów.  Pamiętaj o ważnej rzeczy, przed wyjazdem nie dawaj swojemu zwierzakowi nowej karmy, takie eksperymenty mogą mu zaszkodzić tym bardziej jest to niebezpieczne kiedy nie będzie pod kontrolą.  Jeżeli Twoje zwierzątko choruje, lepiej nie zostawiaj go samego, może się to źle skończyć.

Jeżeli zostawiasz w domu żółwia, lubi on ciepełko, pamiętaj o żarówce nad terrarium, powinna działać prawidłowo i dawać stałą temperaturę. Warto też zainwestować we włącznik czasowy.  Kot potrzebuje czystej kuwety, zadbaj oto, i zamknij szczelnie okna, ruchliwy kotek może przez nie wyskoczyć! Rozrywkowemu chomikowi zapewnij rozrywkę, kup mu kołowrotek lub zabawkę która zapewni mu dawkę ruchu.

Zwierzątko może zostać samo w domu na kilka dni, pamiętaj jednak, że dla niego dni te będą bardzo długie, one też tęsknią. Jeżeli twój pupil jest bardzo zżyty z Tobą i kontaktem z ludźmi będzie mu bardzo ciężko. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, będziesz spokojniejsza i lepiej wypoczniesz.

Autorka: Justyna O.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...