Wyjazd zagraniczny autem a dodatkowe ubezpieczenie w podróży

Spragnieni wyjazdów nad morze Polacy, po okresie ścisłych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, zaczęli planować wyjazdy zagraniczne i krajowe. Blisko połowa chce jechać na urlop własnym samochodem[1]. Wszystko przez to, że obawiamy się, że w środkach transportu zbiorowego, jak autokar czy samolot, nie zostaną zachowane elementarne obostrzenia sanitarne. Mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem istnieje jednak, gdy podróżujemy swoim autem niż zatłoczonym pociągiem. Jeśli wybieramy się na wyjazd zagraniczny samochodem, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i o ubezpieczenie pojazdu.

Podstawowe ubezpieczenie – OC konieczne przy podróżowaniu autem

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli komunikacyjne OC powinien mieć wykupiony każdy posiadacz pojazdu. Polisa OC chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji, jeśli spowodujemy szkody podczas jazdy czy nawet parkowania samochodu.

Czy ubezpieczenie samochodowe OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela będzie chroniło tak samo skutecznie podczas kolizji i wypadków poza granicami kraju? Okazuje się, że polska polisa OC zachowuje ważność i jest honorowana na terenie wszystkich państw UE, a nawet kilku spoza struktury.

Jeśli jednak wybieramy się do Albanii czy na Ukrainę własnym samochodem, przed wyjazdem postarajmy się o zieloną kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Nie jest to wbrew pozorom dodatkowe ubezpieczenie pojazdu, ale dokument międzynarodowy, który potwierdza, że mamy ważne ubezpieczenie OC. W UNIQA zieloną kartę wydajemy w standardzie na wszystkie kraje Systemu Zielonej Karty do każdego pakietu OC oraz OC+AC. Przed wyjazdem zagranicznym koniecznie sprawdźmy, czy ochrona z tytułu OC trwa nadal i czy będzie ona aktualna podczas całej podróży autem.

Autocasco – ochrona przed szkodami spowodowanymi nawet przez nas

Dodatkowym ubezpieczeniem w podróży, o którym powinniśmy pomyśleć przy planowaniu wyjazdu zagranicznego, jest AC, czyli autocasco. Nie jest ono obowiązkowe, dlatego możemy, ale nie musimy go wykupywać dla swojego samochodu. Jest ono jednak użyteczne, zwłaszcza za granicą. Z AC ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu wtedy, gdy do kolizji dojdzie z naszej winy lub w przypadku zdarzeń, które są od nas niezależne. W zależności od wariantu, ochrona ta uwzględnia różne ryzyka.

Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na AC wraz z ochroną przed kradzieżą pojazdu. Jeśli chcemy wyjechać własnym autem za granicę, racjonalne będzie wybranie szerokiego wariantu ubezpieczenia autocasco.

Sprawdźmy także, czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną kraj, do którego jedziemy. Zakres geograficzny jest tutaj kluczowy. W UNIQA możemy wybrać ubezpieczenie AC Europa, które działa na terenie całej Europy, a nie tylko w Unii Europejskiej, ale ubezpieczenie od kradzieży nie będzie aktywne na terytorium Rosji, Białorusi czy Ukrainy i Mołdawii. Jeśli jesteśmy za granicą i mamy AC, możemy we własnym zakresie dokonać naprawy pojazdu do określonej w umowie ubezpieczenia wysokości, bez konieczności kontaktowania się z UNIQA, jeśli jest to konieczne dla bezpiecznego kontynuowania podróży. Po powrocie do kraju ubezpieczyciel po przedstawieniu rachunków i faktur zwróci pieniądze za dokonaną naprawę.

Pomoc w nagłych przypadkach – assistance w odpowiednim zakresie

Na wyjazd za granicę własnym autem na pewno przyda się dodatkowe ubezpieczenie assistance. Podobnie jak AC, nie jest ono obowiązkowe, ale zapewnia cenne wsparcie ubezpieczyciela w nagłych, awaryjnych sytuacjach, jak unieruchomienie auta w trasie czy konieczność jego holowania do najbliższego warsztatu. W ramach odpowiedniego wariantu assistance, który uwzględnia określony obszar geograficzny, możesz otrzymać samochód zastępczy, nocleg, opiekę medyczną i prawną, wsparcie tłumacza. Rolą ubezpieczyciela jest zorganizowanie pomocy, a następnie pokrycie jej kosztów. Kiedy jesteśmy za granicą takie ubezpieczenie może być nieocenione.

Aby spać spokojnie, warto wykupić ubezpieczenie autocasco wraz z assistance oraz dodatkowo ubezpieczeniem bagażu i NNW kierowcy i pasażerów obejmujących zakresem zdarzenia, które mogą wydarzyć się za granicą, nie tylko na terenie Polski.

[1] https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/wyjazd-na-urlop-wlasnym-autem-polacy-sa-na-tak/ttevj8k

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (52 głosów, średnia: 4,85 z 5)
loading... zapisuję głos...