Wyjazd na narty – w grupie raźniej i taniej

Jak co roku, w czasie ferii zimowych wielu ludzi planuje wyjazd na narty.Wśród nich nie brakuje rodzin z dziećmi oraz dorosłych, którzy często mają ograniczony budżet. Czy wyjazd na narty rzeczywiście musi być drogi?

Travel-SMH

Wykupiony w biurze podróży, tygodniowy pobyt w Dolomitach, rodziny z dwójką dzieci, z przejazdem i wyżywieniem, może być nawet o 40% tańszy od standardowej ceny w przeliczeniu na osobę. Rabaty dotyczą również grup zorganizowanych. Biura podróży oferują też zniżki znajomym, jadącym na wypoczynek grupą. Szczególnie popularne są apartamenty i domki w małych górskich kurortach. Tygodniowy koszt takiej wycieczki to ok. 1 500 zł od osoby.

Podróż na własną rękę

Niektórzy sami wolą zorganizować sobie wypoczynek. W sezonie zimowym wiele polskich lotnisk oferuje loty do zagranicznych kurortów, co znacznie ułatwia komunikację. Jednak z wykupieniem biletu na taki lot nie należy zwlekać, ponieważ decydując się na wyjazd w ostatniej chwili, możemy nie znaleźć korzystnych ofert. Warto wtedy rozważyć inne środki transportu. Przejazd autokarem lub busem w obie strony do Włoch to koszt około 600 zł. Dzieci do 12-go roku często dostają 50% zniżki, a młodzież w wieku 12-26 lat 20%. Opłacalna jest też rodzinna podróż samochodem. W przypadku grupy znajomych koszt paliwa można rozdzielić między pasażerów.

W obliczu powszechnego dostępu do Internetu, znalezienie zakwaterowania po okazyjnej cenie nie jest już problemem. Wynajem apartamentu lub domku we wspomnianych Dolomitach dla 4 osób kosztuje od 1 000 zł za tydzień, a dla grupy dziesięcioosobowej od 2 100 zł. Przy dłuższych pobytach ceny są niższe.

Pobyt w apartamencie lub domku daje możliwość samodzielnego przyrządzania posiłków, co dodatkowo obniża koszty wyjazdu. Ponadto ich wynajęcie gwarantuje większą niezależność i swobodę – śmiech bawiących się dzieci, lub głośna muzyka puszczana wieczorami przez grupę studentów nie będą zakłócać spokoju innych osób. Wiele lokalizacji posiada również specjalne udogodnienia dla rodzin z dziećmi, takie jak place zabaw, kąciki tematyczne i programy animacyjne. Dorośli mogą natomiast odwiedzić klimatyczne tawerny i bary serwujące lokalną kuchnię i muzykę wykonywaną na żywo.

W grupie taniej i bezpieczniej

Aby wyjazd na narty był udany, jego uczestnicy powinni mieć pewność, że żadne niespodziewane zdarzenie nie będzie go w stanie popsuć.

„W przypadku wyjazdów na narty warto wybrać polisę dostosowaną do aktywności, które mamy zamiar wykonywać. Im bardziej kompleksowa ochrona tym lepiej.” – mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce – „Pakiet SKI to gwarancja pokrycia kosztów ratownictwa, ubezpieczenia sprzętu narciarskiego, odpowiedzialności cywilnej i assistance. Taki pakiet gwarantuje nie tylko opiekę medyczną, ale także  kompleksową ochronę na stoku, ubezpieczenie kosztów karnetu oraz ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Jeśli ulegniemy wypadkowi, posiadanie polisy wraz z pakietem SKI to także gwarancja zwrotu kosztów związanych z wypożyczonym, a niewykorzystanym sprzętem narciarskim.”

Zniżki na stoku

Ceny karnetów na stoki są zróżnicowane. Wyjeżdżając za granicę najlepiej kupić pełny skipass, uprawniający do korzystania z większości urządzeń w ośrodku narciarskim, a niekiedy obejmujące także dojazd na stok. W wielu hotelach i pensjonatach, przy zameldowaniu, można dostać bądź kupić skipass na preferencyjnych warunkach. W niektórych miejscach dzieci do 8 roku życia mogą jeździć za darmo, jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma wykupiony skipass. Koszt jednodniowego karnetu dla dorosłych w szczycie sezonu to ok. 160 zł, a dla młodzieży do lat 17 ok. 100 zł.

Osoby, które rozpoczynają przygodę z narciarstwem mogą zapisać się na lekcje. Indywidualne zajęcia z instruktorem są droższe, niż te prowadzone w  grupie, dlatego też warto zebrać więcej osób i podzielić koszt kursu na wszystkich członków grupy. Nauka jazdy na nartach w gronie najbliższych może być równie efektywna, jak ta indywidualna, a przy okazji gwarantuje świetną zabawę.

W natłoku codziennych obowiązków, często brakuje nam czasu dla najbliższych. Warto więc skorzystać z okazji i wyjechać na ferie zimowe w większym gronie, by móc spędzić wspólnie wiele miłych chwil, a po powrocie cieszyć się cudownymi wspomnieniami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Black  8 lutego 2013 13:53

    Dobrze wiedzieć co niektóre rzeczy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany