Wyjaśniamy na czym polega laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczynek  jest wskazane, gdy mamy do czynienia z nieestetycznie wyglądającymi pajączkami naczyniowymi. Na ogół powstają one w wyniku pęknięcia, lub poszerzenia naczynek krwionośnych, czego konsekwencją jest widoczne i nieestetyczne zaczerwienienia w obszarze powstałego obrzęku. Najczęściej problem ten dotyczy takich miejsc jak nos czy policzki i utrudnia wykonanie dobrze kryjącego makijażu.

fot. © Andrey Kiselev | Dreamstime Stock Photos

 

Dlaczego powstają pajączki?

Za powstawanie pajączków naczyniowych odpowiadają zazwyczaj: niewłaściwa struktura ścianek naczyń krwionośnych, do której powstania przyczynia się m. in. stres czy występowanie skrajnie wysokich, lub niskich temperatur, stosowanie używek takich jak: alkohol czy papierosy, zła pielęgnacja skóry oraz niewłaściwe stosowanie leków i preparatów kosmetycznych, obciążenie układu żylnego, które występuje przede wszystkim w kończynach dolnych – spowodowane nadwagą, tudzież siedzącym trybem życia.

Efektem zastosowania proponowanej terapii jest zamknięcie poszerzonych, lub pękniętych naczynek i poprawa kondycji struktur ich ścianek.

Na czym polega zabieg laserowego zamykania naczynek?

Ceniony w medycynie, niechirurgiczny, a więc mniej inwazyjny zabieg skleroterapii pomaga pacjentom ze schorzeniami żylnymi. Najczęściej stosowany jest w ramach leczenia małych żylaków bądź śródskórnych poszerzeń żylnych tzw. pajączków naczyniowych. Podczas zabiegu, bezpośrednio do zmienionych chorobowo naczyń, podawany jest specjalny preparat wywołujący ich zamknięcie i w ostateczności wyłączenie z układu. Efektem tego jest zmniejszenie leczonego żylaka (przestaje być drożny – czyli wypełniony krwią), a następnie jego wchłonięcie przez organizm.

Usuwanie żylaków metodą skleroterapii jest procedurą dość prostą w przebiegu i krótkotrwałą. Lekarz używając specjalnej, cienkiej igły, wprowadza do chorego naczynia żylnego odpowiedni preparat, który niemal natychmiast powoduje obkurczanie się żyły. Dawka jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i konkretnego leczonego żylaka. Wykorzystujemy dwa rodzaje preparatu – substancję w postaci roztworu – drobne żylaki i pajączki, lub w postaci pianki – schorzenia większych naczyń krwionośnych.

Ilość nakłuć determinowana jest rozległością zmiany. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu wkłuć. Wykorzystanie do zabiegu bardzo cienkich igieł sprawia, że zabieg obok swojej wysokiej skuteczności jest również bezbolesny.

Należy dodać, że skleroterapia, jak każdy zabieg dermatochirurgiczny, poprzedzana jest wnikliwą konsultacją lekarza specjalisty z dziedziny dermatochirurgii. Sprawdza on stan zdrowia pacjenta i możliwość wystąpienia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Po zabiegu…

Na kończynę poddaną leczeniu, po wykonaniu skleroterapii należy założyć specjalny produkt uciskowy np. pończochę o II stopniu ucisku. W miejscach nakłuć ucisk można zwiększyć wykorzystując do tego watę bądź tampony opatrunkowe. Kompresje powinno stosować się w sposób ciągły przez pierwsze 24 godziny, zaś tuż po skończonym zabiegu pacjent powinien spacerować minimum 30 minut. W zależności od wielkości leczonego naczynia i jego lokalizacji, należy nosić opaskę uciskową od kilku dni do 3 tygodni. O długości tego okresu decyduje lekarz.

 

Terapię uciskową stosuje się w celu: uzyskania jak najmniejszych możliwych skrzeplin wewnątrznaczyniowych, leczenia lub zapobiegania efektom niepożądanym (np. zapaleniu żył, powstawaniu przebarwień), profilaktyki epizodów zakrzepowo – zatorowych u chorych wysokiego ryzyka.

Stały efekt terapeutyczny można uzyskać stosując się ściśle do zaleceń lekarza specjalisty po wykonanym zabiegu. Niektórzy pacjenci decydują się na powtórzenie zabiegu w celu uzyskania bardziej satysfakcjonujących rezultatów.

PRZECIWWSKAZANIA: ciąża, okres karmienia piersią, uczulenie na polidokanol.

***

Artykuł powstał w oparciu o informacje od Instytutu MEDESTETIS dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurdy. 

Zespół Instytutu MEDESTETIS tworzą specjaliści z obszaru medycyny estetycznej, kosmetologii, dietetyki i fizjoterapii, oferujący kompleksową opiekę terapeutyczną i holistyczne podejście do urody i zdrowia. 

Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS, od lat z sukcesami działa w Krakowie, a od niedawna w Warszawie przy ul. Włodarzewskiej 81.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...