Jak powinna wyglądać dieta dla aktywnych fizycznie
Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna. Częściej ćwiczymy, wpisujemy treningi w nasz cotygodniowy kalendarz i staramy się pokonywać własne słabości. Jak powinna wyglądać dieta dla aktywnych fizycznie osób? O co powinniśmy ją wzbogacić, ile razy jeść w ciągi dnia? Co jeść? Kiedy spożywać posiłki?
Dieta osoby uprawiającej aktywność fizyczną z założenia nie powinna różnić się od diety osoby chcącej się zdrowo odżywiać. Odpowiednio dobrana dieta ma na celu dostarczyć właściwą ilość niezbędnej energii, substancji odżywczych oraz zapewnić prawidłową regenerację organizmu po wysiłku. Jednak dieta sportowca, obok wpływu na poprawę zdolności wysiłkowych musi także odpowiadać ogólnie przyjętym normom zdrowego żywienia.
Zapotrzebowanie energetyczne osób aktywnych fizyczne jest większe w porównaniu do tych, którzy sportów nie uprawiają. Jest ono zależne m.in. od tego jaki rodzaj sportu uprawiamy oraz ile czasu poświęcamy na trening. Dobrze zbilansowana dieta to połowa sukcesu treningowego, zarówno u osób chcących po prostu zadbać o swoje ciało jak i sportowców, nastawionych na osiąganie jak najlepszych wyników.
Właściwy sposób odżywiania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i ogólne samopoczucie osób aktywnych fizycznie. Uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny z dużą intensywnością – amatorsko lub zawodowo, powoduje spore obciążenia dla organizmu. Konsekwencją tego jest potrzeba zadbania o odpowiednie paliwo do podejmowanych aktywności oraz właściwą regenerację organizmu po wysiłku. Zapotrzebowanie energetyczne różni się dla poszczególnych dyscyplin sportowych, inne mają sporty siłowe, inne wytrzymałościowe, a jeszcze inne aerobowe.
– Dla przykładu: dieta alpinisty powinna składać się w 12% z białka, 25% z tłuszczów oraz 63% z węglowodanów, natomiast codzienny jadłospis kulturysty to 16% białka, 31% tłuszczów oraz 53% energii z węglowodanów – mówi Monika Białasik, dietetyk Body Chief, firmy oferującej catering dietetyczny. Dieta powinna dostarczyć przede wszystkim siłę i energię. Wyżej wspomniane skrupulatnie ustawienia proporcji składników odżywczych nie dotyczącą osób uprawiających sport amatorsko. Podstawą diety osób aktywnych fizycznie powinny być węglowodany, które znajdziemy m.in. w owocach, warzywach, kaszy, ryżu, pieczywie, makaronach, ziemniakach, płatkach, otrębach, miodzie itp.
– Węglowodany są doraźnym źródłem energii, która jest niezbędna do efektywnego treningu, dodatkowo są szybciej trawione od białek i tłuszczów – mówi Monika Białasik, dietetyk Body Chief.
Posiłek przedtreningowy nie powinien być obciążający dla układu pokarmowego. Teoria żywienia w sporcie mówi o tym, że prawidłowo powinien on być ustawiony na węglowodany najlepiej z wysokim indeksem glikemicznym. Nie zaleca się, aby posiłek przedtreningowy zawierał spore ilości białka oraz tłuszczów. Jeśli aktywność fizyczna występuje po porze obiadowej, należy odczekać po jego spożyciu minimum 2 godziny zanim przystąpi się do wykonywania ćwiczeń.
Przygotowując posiłek przedtrenigowy warto pamiętać o wcześniej wspomnianych wskazówkach. Dobrym przykładem dania, które można spożyć przed treningiem są m.in. smoothies owocowe, sałatka owocowa, warzywna zupa krem, owsianka na wodzie z owocami, pieczywo / wafel ryżowy z dżemem niskosłodzonym. Jedząc tego typu posiłek na pewno nie obciążymy naszego organizmu, a sam trening przebiegnie prawidłowo.
Po zakończonym treningu należy pamiętać, aby w prawidłowy sposób uzupełnić utraconą energię. W tym przypadku dobrze zbilansowany posiłek powinien zawierać węglowodany w stosunku do białka w proporcji 4:1; W odpowiedniej regeneracji ma znaczenie teoria tzw. „okienka węglowodanowego”, która mówi, że organizm ma zdolność do regeneracji do godziny po zakończonym treningu. Przez ten czas organizm jest gotowy na skuteczne wychwytywanie węglowodanów z posiłku i odbudowę utraconego glikogenu mięśniowego i wątrobowego.
Przykładem posiłku potreningowego może być np. kanapka z szynką i warzywami, sałatka z mozzarellą i warzywami, grillowane warzywa z parmezanem, koktajl owocowy na mleku, owsianka na mleku z owocami. Tego typu dania dostarczą organizmowi potrzebnych składników, które przywrócą równowagę w organizmie.
Ważną kwestią o której powinny pamiętać osoby uprawiające sport jest fakt, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać pięć posiłków w regularnych odstępach czasowych.
– Posiłek przedtreningowy oraz potreningowy nie powinien stanowić kolejnego dodatkowego posiłku w ciągu dnia, powinien on spełniać funkcję jednego z pięciu posiłków – mówi Monika Białasik, dietetyk Body Chief.
W codziennej diecie osób aktywnych fizycznie nie zaleca się konkretnych eliminacji, jednak warto obserwować swój organizm. Często z diet osób uprawiających sport wyklucza się obciążające produkty wzdymające, ciężkostrawne oraz powodujące ogólne uczucie ciężkości np. kapustne, strączkowe, tłuste mięsa itp.
Warto skrupulatnie zaplanować godziny swoich treningów. Kolacja powinna być spożywana nie później niż 2 godziny przed snem, wiec trening musi odbyć się stosunkowo wcześniej, aby o odpowiedniej godzinie dostarczyć organizmowi potrzebnych składników w postaci pełnowartościowej kolacji.
Istotnym aspektem w odpowiednim postępowaniu dietetycznym osób aktywnych fizycznie jest nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że na każde 30 minut aktywności wydalane jest około 0,5 litra wody, co jest związane z podwyższaniem się temperatury ciała podczas treningu oraz przebiegających równoczesnych procesów termoregulacyjnych.
– Podczas ćwiczeń niezbędne jest uzupełnienie płynów, a w przypadku gdy trening jest dłuższy niż 90 minut warto również pomyśleć o włączeniu doraźnego źródła energii np. żelu energetycznego lub banana po godzinie od rozpoczęcia treningu. Osobom aktywnym fizycznie szczególnie w okresie letnim, gdy zwiększona jest potliwość zaleca się picie wody mineralnej w celu odbudowania gospodarki elektrolitowe – mówi Martyna Topolińska, dietetyk Body Chief.
Obecnie wśród osób uprawiających sport, popularne stały się napoje izotoniczne, które mają na celu nawodnienie organizmu oraz dowóz szybkiej energii. Jednak nie należy zapominać, że żaden inny płyn nie nawodni lepiej organizmu niż woda. Napój izotoniczny można stosować przed treningiem oraz po treningu równolegle do wody. Te dostępne na sklepowych półkach zawierają sporą ilość dodatków np. benzoesan sodu (konserwant), sorbinian potasu (konserwant), gumę arabską (zagęstnik) oraz sądząc po kolorze – również syntetyczne barwniki. Chcąc unikać chemicznych dodatków, dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie domowego izotoniku. Zyskamy wtedy pewność, że nawodnimy swój organizm i nie dostarczymy mu żadnych zbędnych, niezdrowych substancji.
PRZEPIS NA DOMOWY IZOTONIK (około 150 kcal)
- + woda mineralna 500 ml
- + maksymalne ilości węglowodanów na 500 ml wody:
- miód 35 g – 3 łyżeczki / 1,5 łyżki
- cukier prosty (sacharoza) 30 g – 6 łyżeczek / 3 łyżki
- glukoza 30 g – 4 łyżeczki / 2 łyżki
- + szczypta soli (sód)
- + sok z połowy cytryny (potas)
Osoby mające na celu redukcję masy ciała powinny pamiętać, że włączana aktywność fizyczna stanowi około 20% sukcesu w odchudzaniu. Podstawą skuteczności (około 80%) jest dieta ustalona na rozsądny deficyt kaloryczny z równolegle prowadzonymi treningami.
Osoby uprawiające sport zawodowo muszą pamiętać o tym aby dostarczyć wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich ilościach do swojego organizmu. Sportowcy powinni kierować się zachowaniami prozdrowotnymi oraz eliminować te czynniki, które stwarzają ryzyko dla ich zdrowia.