Wydrukuj sobie… łyżkę!

Wyobraź sobie drukarkę, dzięki której przekształcisz dowolną, nawet najbardziej abstrakcyjną myśl w konkretny, fizyczny obiekt. To możliwe! Czyli o możliwościach drukarek 3D.

Wyobraź sobie drukarkę, dzięki której przekształcisz dowolną, nawet najbardziej abstrakcyjną myśl w konkretny, fizyczny obiekt. Urządzenie, które wytworzy zaprojektowaną przez ciebie biżuterię, zabawkę dla dziecka czy inny przedmiot codziennego użytku – kubek, łyżkę, wazon, uchwyt do telefonu – wszystko to, co sobie wymyślisz czy wymarzysz. Właśnie takie możliwości daje drukarka 3D, która zamiast drukować kartki, tworzy trójwymiarowe przedmioty.

 Kwiat 3D

Rozglądnij się po mieszkaniu i zastanów, czego ci aktualnie brakuje? Może przydałaby się nowa nadstawka w szafce, na której umieścisz filiżanki? Być może denerwują cię stare, odrapane doniczki? Zbliżają się też imieniny twojej pociechy – warto pomyśleć o nowej zabawce, w końcu uwielbia klocki oraz kolekcjonuje figurki. Nie zapomnij też o uchwycie do telefonu, wreszcie będzie miał swoje miejsce!

Co ciekawe, aby dostać te przedmioty, wcale nie musisz wychodzić z domu. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich możesz zwyczajnie wydrukować! Mimo że brzmi to nieprawdopodobnie, jest to jak najbardziej realne. Taką możliwość dają drukarki 3D, urządzenia typu plug&print, które od niedawna rewolucjonizują nie tylko gałęzie biznesu i przemysłu, ale także rynek sprzętów przeznaczonych do użytku domowego. I nie ma w tym nic dziwnego, bo mimo że urządzenia nadal nie należą do najtańszych, dają całą moc niespotykanych możliwości. Dzięki nim można puścić wodze fantazji, by każdy pomysł z łatwością przekształcać w fizyczne obiekty – zarówno praktyczne, codziennego użytku, jak i takie, który będą służyły wyłącznie rozrywce.

Drukarka sD

Biżuteria z drukarki? Czemu nie!

Za pomocą drukarki 3D wydrukujemy rozmaite obiekty – mogą to być przedmioty artystyczne – na przykład sztuczne kwiaty, ozdobne doniczki, niecodzienne lampy, a nawet wyrafinowana biżuteria – naszyjniki, zawieszki, bransoletki. Urządzenie pozwala na stworzenie np. plastikowych klapków basenowych, pojemników do mydła, foremek do ciasta i babeczek, przedmiotów hobbystycznych i części zamiennych. – Tak naprawdę możemy wydrukować wszystko to, co tylko przyjdzie nam do głowy, tworząc projekty samodzielnie lub korzystając z darmowych szablonów dostępnych w Internecie. Można też zobaczyć przykłady wydrukowanych przedmiotów, np. na stronie drukarki3d-dexer.pl. Będziecie zaskoczeni jak bardzo rewolucyjną technologią jest druk przestrzenny i na jak wiele pozwala – komentuje Krzysztof Jackowiak, przedstawiciel marki DEXER.

A jak wydrukować trójwymiarowy przedmiot? Wystarczy podłączyć drukarkę 3D do komputera lub skorzystać z karty SD, otworzyć projekt 3D i kliknąć przycisk „drukuj”! Urządzenie rozpoczyna pracę nakładając na sobie wiele ultracienkich warstw roztopionego plastiku (lub innego materiału), precyzyjnie tworząc wybrany, trójwymiarowy przedmiot – przedmiot gotowy do natychmiastowego użytku! Oczywiście, możemy go poddać dalszej obróbce – pomalować, zmienić kształt odcinając wybrane elementy itp.

Ciekawe! Badania udostępnione przez amerykańskich naukowców z Michigan Institute of Technology pokazują, że dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D przeciętne gospodarstwo domowe może oszczędzić nawet 2 tysiące dolarów rocznie. To około 6 tysięcy złotych!

Co na rynku?

Jedną z przystępnych propozycji przeznaczonych także dla użytkowników domowych jest drukarka biurkowa DEXER 3D mini. To urządzenie typu plug&print (gotowe do użycia zaraz po rozpakowaniu), z polem roboczym o wielkości 20x15x15 cm. Taka powierzchnia pozwala na tworzenie wielu ciekawych przedmiotów za jednym drukiem (jeżeli potrzebujemy większy element wystarczy druk partiami, które następnie łączymy ze sobą w jedną całość). Koszt takiej drukarki to ok. 5-6 tys. zł. Może sprzęt jest drogi, ale sam wydruk już nie – za „tusz” (tzw. filament) zapłacimy ok. 50 zł/kg. Zatem nawet gdy z jakiegoś powodu stworzymy nieudany projekt, zniszczymy wydrukowany przedmiot, jego ponowny druk czy odtworzenie nie będą wiązać się z wysokim nakładem finansowym.

Dziś drukarki 3D wykorzystuje się nie tylko w biznesie, ale także w użytku domowym. To nie tylko urządzenia do tworzenia przedmiotów praktycznych, ale również centrum domowej rozrywki – narzędzia, dzięki którym uczymy przez zabawę, pobudzamy wyobraźnię dając możliwość przetwarzania każdej myśli w realne obiekty.

Materiał prasowy i zdjęcia: drukarki3d-dexer.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  15 kwietnia 2014 06:50

  Ja nie mogę się nadziwić jaka to jest technika. Wydrukować sobie przedmiot, jestem zachwycona tymi drukarkami 3D.

  Odpowiedz
 2. martucha180  15 kwietnia 2014 10:36

  Drukarki 3D są niesamowite. Niedługo nam dom wydrukują! I dobrze, w końcu każdego będzie na niego stać 😉

  Odpowiedz
 3. bbo  15 kwietnia 2014 21:09

  Muszę to zobaczyć na własne oczy!

  Odpowiedz
 4. magella87  15 kwietnia 2014 21:59

  Az nie moge uwierzyc

  Odpowiedz
 5. Agnieszka  31 października 2015 14:59

  Ostatnio widziałam jak wykonywali dom technologią 3D

  Odpowiedz
 6. xtina120  24 lipca 2017 09:02

  Nadal nie mogę w to uwierzyć;) Świat coraz bardziej mnie zadziwia 😉

  Odpowiedz
  • Joanna007  24 lipca 2017 20:35

   Drukowałabym 😀

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany