Wybieramy zabawki dla psa – na co zwrócić uwagę?

Zabawa to jedna z podstawowych potrzeb wszystkich psów. Dzięki niej psy się nie nudzą i chętniej podejmują niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania aktywność fizyczną. Bawiąc się zabawkami wzmacniają zęby, a podczas wspólnych szaleństw z opiekunem lub innymi zwierzakami zaspokajają potrzeby związane z socjalizacją. Jakie zabawki dla psa będą najlepsze? Piłeczki, gryzaki, a może łamigłówki? I jak powinniśmy wybrać, aby mieć pewność, że będą dla niego bezpieczne? Sprawdźmy!

Piłeczki, szarpaki i gryzaki naturalne

Jaki rodzaj zabawki możemy wybrać dla naszego pupila? Największą popularnością cieszą się piłeczki oraz plastikowe lub gumowe zabawki o różnych kształtach, idealne i do obgryzania, i do aportowania. Niektóre z nich piszczą podczas gryzienia – i zakup takich piszczących akcesoriów należy przemyśleć. Psiak będzie nimi zapewne zachwycony, ale hałas może przeszkadzać właścicielom. Najlepiej więc zaopatrzyć się w nie tylko w wypadku, gdy mogą służyć psu podczas zabaw na podwórku.

Warto uszczęśliwić też psa gryzakiem naturalnym – jego gryzienie to dla czworonoga rozrywka, a przy tym czyści on sobie zęby. Taki przysmak dostarcza również ważnych składników odżywczych. Więcej o naturalnych gryzakach można przeczytać na stronie Petmex.

Niektórzy dają psom do zabawy pluszaki. Wiele czworonogów przepada za takimi miśkami: są lekkie, łatwo przenosić je w pyszczku, można je szarpać albo położyć na posłaniu w roli poduszeczki. Jeśli pozwalamy psu bawić się pluszakami, powinniśmy jednak wybierać takie, które są obszyte wytrzymałym materiałem i zwracać uwagę na to, czy się nie rozpruły. Dobrą alternatywą wobec nich mogą okazać się materiałowe szarpaki czy liny – sprawdzą się one także podczas zabawy z psiakiem. (Sama w sobie zabawka jest bezpieczna dla psa, który ma już silne zęby: podczas zabawy istotne jest jednak, aby za taki przedmiot nie ciągnąć zbyt mocno.)

Inne możliwości? Większe psy z pewnością chętnie będą bawić się z właścicielem piłką o zwykłych rozmiarach, idealną do gonienia i toczenia albo pogonią za miękkim frisbee. Dla psów, które szybko się nudzą, można kupić też tak zwane „psie łamigłówki” – w ich środku umieszczamy przysmak, a zwierzak musi postarać się go samodzielnie wyjąć.

Dostosuj zabawkę do wieku i wielkości psa

Wybierając zabawkę dla psa, powinniśmy kierować się jego wiekiem, rozmiarem oraz upodobaniami. Szczeniaki uwielbiają obgryzać przedmioty, dostarczenie im atrakcyjnych zabawek jest więc o tyle ważne, że ograniczają one szanse na zniszczenie mebli czy przedmiotów codziennego użytku. Młode psy mają jednak jeszcze dość delikatne zęby – stąd należy uważać, aby nie podać im do zabawy czegoś zbyt twardego. Na przykład wybierając z bogatej oferty gryzaków naturalnych, dla psa małego kupmy płuco wołowe lub przełyk wołowy: są na tyle giętkie i miękkie, że mogą się nimi bezpiecznie bawić także szczeniaki. Uginające się, plastikowe, puste w środku piłeczki również będą dobrym wyborem.

W przypadku psów, które wiek szczenięcy mają już za sobą, najlepiej wybrać zabawki, które zachęcą je do aktywności. Świetnie sprawdzą się zabawki interaktywne, zabawki do rzucania (na przykład kości czy gałęzie z plastiku, gumowe piłeczki) albo większe, naturalne gryzaki, z którymi pies musi trochę „powalczyć”.

Psi senior wciąż potrzebuje rozrywki. Wybierając jednak zabawki dla niego, pamiętajmy o tym, jakie ma ograniczenia. Na przykład jeśli ma problemy ze stawami czy sercem, nie powinien już biegać za rzucanymi piłeczkami. Zwykle też psie zęby z czasem słabną. Tym samym starszemu psu należy podsuwać zabawki „bezpieczne”, miękkie, odpowiednie do obgryzania.

Wielkość i rasa psa ma znaczenie o tyle, że mniejszym psom lepiej nie sprezentować zabawki zbyt dla nich ciężkiej albo za trudnej do wzięcia w pyszczek, a większym – takiej, którą mogą łatwo połknąć lub delikatnej (psy o silnej szczęce szybciej ją uszkodzą).

Czym nie powinien bawić się pies?

Pies nie powinien bawić się… patykiem. Właściciele często popełniają tu błąd i rzucają psom znalezione na trawniku patyki. Niestety, takie postępowanie naraża zwierzęta na niebezpieczeństwo. Jeśli patyk upadnie w zły sposób, może przebić psu podniebienie. Nie zdarza się to często, ryzyko jednak istnieje – każdego roku do weterynarzy trafia przynajmniej kilkanaście czworonogów okaleczonych podczas zabawy. Zamiast więc bawić się z psem patykiem, wybierzmy plastikową zabawkę albo – ostatecznie – giętkie patyczki lub kawałki kory, które nie mają szans przebić skóry.

Należy unikać również małych kulek. Popularne, kauczukowe piłeczki wielkości piłki pingpongowej albo „jeżyki” mogą zostać przez psa (zwłaszcza większego) w całości połknięte.

Kolejne zagrożenie to zabawki pokryte futrem albo łatwe do rozprucia, a wypełnione na przykład pluszem czy wełną. Takich rzeczy nie powinno się dawać szczeniakowi – młode psy mają tendencję do zjadania wszystkiego, co tylko zmieści się im w pyszczku. Mogą więc zjeść wypełnienie zabawki.

Postarajmy się, aby nasz pies miał przynajmniej kilka zabawek i spróbujmy dobrać je tak, aby były bezpieczne i zapewniały zwierzakowi rozrywkę. Znudzony pies jest nieszczęśliwy, chętniej ucieka z posesji czy niszczy rzeczy właściciela. Odpowiednie zabawki dostarczą mu stymulacji i zajęcia na długie godziny, umożliwią też nam bezpieczną zabawę z czworonogiem – na przykład w aportowanie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...