Wybieramy domek dla dzieci do ogrodu
Własna kryjówka w ogrodzie to marzenie niejednego dziecka. Mały drewniany domek, plastikowa chatka lub choćby namiot, czy samodzielnie sklecony szałas to prawdziwa gratka dla maluchów, w prawie każdym wieku. Warto pomóc dziecku spełnić takie marzenia, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach jest to wyjątkowo proste – w sklepach znajdziemy ogromny wybór niedrogich gotowych domków. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać ogrodowy domek do zabaw: które pomysły będą trafione, a od których zupełnie należy trzymać się z daleka. Zapraszamy!
Wybór pomiędzy plastikowym a drewnianym modelem…
Wybór najczęściej osadza się wokół kwestii, czy wybrać domek plastikowy, czy drewniany. Gotowe domki z plastiku są piękne: kolorowe, utrzymane w motywach bajkowych, z zamykanymi drzwiczkami i podłogą. Wyglądają bardzo dobrze w połączeniu z najczęściej zabudowanym, spiczastym dachem. Można je ustawić w ogrodzie, a po zakończeniu lata: wstawić do domu, gdzie dziecko równie dobrze może się w nich bawić.
Na zdjęciu powyżej: plastikowy domek dla młodszych dzieci. Podzielony na dwie części: zamykaną mieszkalną i na mini werandę, w której dziecko może urządzić mały ogródek. Koszt zakupu takiego domku zamyka się w granicach 400 zł. Fot. Ogrodosfera.pl
Gotowe domki drewniane natomiast to rozbudowane moduły: w sklepie dostajemy paczkę z deskami i wszystkimi elementami pomocnymi do złożenia domku. Posługując się szczegółową instrukcją obsługi, mamy za zadanie złożyć wszystkie elementy ze sobą. Tutaj wielkość, kształt i rozległość domku jest rzeczą całkowicie dowolną. Przede wszystkim jednak trzeba zauważyć, że domki z drewna są większe i dają więcej możliwości „aranżacyjnych” niż domki z plastiku.
Plastikowy domek, zaprojektowany na wzór drewnianej chatki z belek. Posiada zamykane okiennice i drzwi, które urozmaicają zabawę. W środku znajduje się otwarta przestrzeń. Wysokość domku: 131 cm. Wymiary podłoża: 114 cm x 127 cm. Fot. Ogrodosfera.pl
Domki plastikowe dla najmłodszych dzieci powinny być zbudowane z nietoksycznego, bezpiecznego plastiku. Jeśli w domku znajdują się elementy zamykane, powinniśmy się upewnić, czy maluch jest narażony na dotkliwe przycięcie palców. Zwykle takie ryzyko jest niwelowane, jeśli krawędzie domku są zaokrąglone. Gdy już posiadamy plastikowy domek, zadbajmy o to, aby po każdej ulewie oczyszczać jego wnętrze z zalegającej wilgoci. Zwłaszcza, jeśli na podłodze ułożyliśmy wykładzinę lub dywanik.
Jak dopasować domek do wieku dziecka?
O ile dziecko pozostające w wieku późno-żłobkowym i wczesno-przedszkolnym zadowoli się niewielką plastikową chatką, w której może się zamknąć, o tyle już dziecko, które chodzi do zerówki i do pierwszych trzech klas podstawówki będzie potrzebowało czegoś więcej. Wówczas bardziej odpowiedni będzie większy piętrowy domek z zamieszkiwanym poddaszem lub domek na drzewie, tudzież duży domek zbudowany na kształt statku piratów z licznymi zakamarkami. Starsze dziecko ma przede wszystkim inne wymiary, ale też zdecydowanie większą sprawność motoryczną niż maluch ze żłobka. Potrzebuje nadal rozwijania swojego potencjału fizycznego: wspinania się, skakania. Dlatego wszelkie drabinki, tarasy, liny, zjeżdżalnie, które dosztukujemy do domku, będą jak najbardziej wskazane.
Jeśli tylko warunki pozwalają, ciekawym wyborem będzie budowa domku na palisadach: wówczas atrakcyjność domku zdecydowanie wzrasta w oczach dziecka. Domek widoczny na zdjęciu powyżej ma bezpieczne, zamykane drzwi, dzięki czemu dzieci mogą urządzać sobie w środku kryjówki. Dostęp do środka zapewniony jest przez dołączoną do zestawu drabinkę.
„Rodzice często decydują się na zbudowanie piaskownicy dla młodszych dzieci, zlokalizowaną na dole – wówczas podłoga domku jest zadaszeniem chroniącym bawiące się maluchy przed słońcem. Dodatkowo, do domku można dopasować piaskownicę i dostawić ją do werandy”, mówi Lech Nitecki, właściciel sklepu Ogrodosfera.pl, który od lat zajmuje się dystrybucją profesjonalnych sprzętów na plac zabaw dla dzieci.
Domki tego typu są ciekawe o tyle, że mogą być początkiem do tworzenia zdecydowanie bardziej rozbudowanych aranżacji, tak jak widzimy poniżej, gdzie domek stanowi już tylko jeden z elementów większego placu zabaw:
Mamy tutaj rozległy taras, zamykaną chatkę, dopasowaną do wszystkiego zjeżdżalnię, a na dole: dużo miejsca na urządzenie kolejnego poziomu placu zabaw. Może znaleźć się tutaj standardowa piaskownica, ale możemy też dopasować do zestawu kilka mebli i zaimprowizować dzieciom miejsce do zabawy w sklep lub w dom. Warto tego typu miejsca ozdobić roślinami pnącymi, które będą dodatkową atrakcją dla małych dzieci. Niektóre maluchy chętnie rozwijają w takich miejscach swój dziecięcy ogródek, w którym – najczęściej z pomocą dorosłych – gromadzą proste w pielęgnacji kwiatki. Dbając o nie, wyrabiają w sobie poczucie odpowiedzialności, obserwują przyrodę, a przede wszystkim wyrabiają pewność siebie, która w dziecięcym świecie nader często jest budowana właśnie poprzez rozwijanie poczucia sprawstwa.
Na zdjęciu powyżej natomiast ciekawy domek, który nie tylko stanowi doskonałe miejsce do zabaw dla dzieci, ale też z pewnością jest to obiekt podnoszący walory estetyczne ogrodu. Domek jest piętrowy, w środku dzieci mogą wchodzić na małe poddasze za pomocą drabinki. Na uwagę zasługują małe okna ze szprosami – obudowano je okiennicami i dodano drewniane skrzynki na kwiatki. Całość wygląda imponująco.
Domki z drewna możemy pomalować na dowolny kolor, urozmaicając nieco jego wygląd. Gdy dziecko będzie już nim znudzone, z łatwością można zmienić kolory. Poniżej domek zbudowany z desek z drewna iglastego, pomalowany na kolory przyjazne dzieciom:
Domek ustawiono w zakrzewionej części ogrodu. Szukając najlepszego miejsca do zabaw dla dzieci w ogrodzie, wiele rodziców decyduje się właśnie na te rejony, w których można znaleźć cień – pod drzewem, w okolicach wyższych zarośli. Należy jednak pamiętać, że tam, gdzie są drzewa, tam też grasują meszki i komary, które mogą być uciążliwe dla dzieci. Nie da się jednak ukryć, że sąsiedztwo drzew i krzewów działa kojąco – nie tylko na dorosłych, ale również na dzieci. Rośliny wytłumiają hałasy, zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze, podnoszą wilgoć w otoczeniu.
Drewniane domki dla dzieci: jak o nie zadbać?
Domki drewniane mogą posłużyć nam wiele sezonów, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Jak każde drewno wystawione na zewnątrz, potrzebuje impregnacji i okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki w deskach. Należy zabezpieczać je lakierami lub farbami ochronnymi. Konieczne jest też pozimowe czyszczenie domku, dzięki czemu przedłużymy mu żywotność.