Wybielanie zębów – FAQ, czyli odpowiedzi na najczęstsze pytania

Osoby z białymi zębami wyglądają o 5 lat młodziej i 20% atrakcyjniej – wynika z badań brytyjskich naukowców. Dlatego biały uśmiech jest nieustannie modny. Wybielanie zębów? Eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z zabiegiem.

beautiful woman

Czy każdy może skorzystać z wybielania zębów?

Zabieg poprzedza badanie dentystyczne oraz wywiad z pacjentem, które pozwalają ocenić dyspozycyjność oraz wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Dlatego ważne, aby wykonał je doświadczony stomatolog, a nie na przykład kosmetyczka (można w ofercie niektórych salonów kosmetycznych znaleźć zabieg w ofercie).

Lista przeciwskazań do wybielania zębów nie jest długa – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter. – Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stomatologa należy poinformować o alergiach – istnieje bowiem ryzyko, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników materiałów wybielających. Do przeciwskazań należą również przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia oraz wiek poniżej 16 roku życia.

Czy domowe sposoby wybielania zębów działają?

W internecie można znaleźć domowe sposoby na wybielanie zębów. Wśród nich najczęściej wymienia się: cytrynę, sól i sodę oczyszczoną. Tymczasem długotrwały kontakt z cytryną może zaszkodzić dziąsłom, a także osłabić szkliwo. Z kolei sól sprzyja powstawaniu bakterii chorobotwórczych, a używanie sody oczyszczonej w czystej postaci może narazić zęby na uszkodzenia szkliwa
i nadwrażliwość.

Zamiast tego warto postawić na truskawki, ananasy, pomarańcze, pomidory lub sałatę – zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który jest podstawowym składnikiem past. Dodatkowo pijmy zieloną herbatę, która jest bogata w fluor – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.

Czy pasty, nakładki, żele działają?

Pasty do zębów składają się z substancji ściernych. Ich podstawową zaletą jest ochrona zębów przed próchnicą. Dodatkowo mogą oczyścić zęby z przebarwień powstałych w wyniku jedzenia, picia kawy, wina, czy palenia papierosów. Nie zmienią jednak koloru szkliwa. Co z paskami i nakładkami nazębnymi?

Najczęściej tego typu wybielanie kończy się zmianą koloru przednich powierzchni zębów, przy czym powierzchnie między zębami pozostają ciemniejsze. Taki efekt nie jest estetyczny i nie trwa długo. Całościowe i bezpieczne wybielanie zębów możliwe jest jedynie przez doświadczonego stomatologa – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.

Jakie są najlepsze sposoby wybielania zębów?

Najbardziej skutecznym sposobem jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Rozpoczynając wybielanie lekarz dobiera odpowiednie stężenie wybielacza – nadtlenku wodoru. Następnie zabezpiecza dziąsła oraz inne tkanki miękkie jamy ustnej.

Wybielanie wykonuje się w kilku sesjach. Za każdym razem środek jest nakładany na zęby, a jego działanie przyspiesza światło blue LED. Ta technologia wybiela zęby średnio o około osiem odcieni. Po zabiegu zęby są początkowo dużo bielsze na skutek odwodnienia szkliwa. Po dwóch-trzech dniach powinny delikatnie ściemnieć – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.

Wybielanie zębów to koszt od 800 do 1200 zł.

Jak przygotować zęby do wybielania?

Wybielanie poprzedza konsultacja, podczas której stomatolog usuwa kamień, diagnozuje stan dziąseł, uzupełnia ubytki. Nie wolno wybielać zębów chorych, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia miazgi.

Kluczowe jest również odpowiednie postępowanie po zabiegu. To, jak długo utrzymuje się efekt, zależy od wielu czynników, między innymi od przyzwyczajeń żywieniowych, nawyków (palenie papierosów, picie kawy i czarnej herbaty) stanu higieny, jakości szkliwa i innych uwarunkowań genetycznych. Po wybielaniu przez 48 godzin zaleca się stosowanie tak zwanej białej diety (dozwolone są: mleko i jego przetwory, białe pieczywo, biały ryż, białe warzywa, białe ryby oraz białko jaja. Wszystko bez barwiących przypraw). Dzięki niej nie zepsujemy efektów zabiegu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  20 stycznia 2016 08:22

    Nie wiem, czy zdecydowałabym się na wybielenie zębów. W sumie nie przeszkadzają mi takie, jakie są.

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  20 stycznia 2016 11:01

    Ja bym chciała swoje zęby wybielic ale nie wiem czy po wyłączeniu będzie mnie na to jeszcze stać :-)@

    Odpowiedz
  3. martucha180  20 stycznia 2016 12:04

    Zęby mają różne odcienie, nie zawsze są białe.

    Odpowiedz
  4. bbo  20 stycznia 2016 12:13

    Testuję obecnie paski wybielające (kuracja 14-dniowa), ale rewelacji nie ma…

    Odpowiedz
  5. magda6915  20 stycznia 2016 16:32

    Chciałabym mieć bielsze ale mam skłonności do nadwrażliwych dziąseł więc nie wiem czy by mi się to nie nasiliło

    Odpowiedz
  6. Jaworka  20 stycznia 2016 17:40

    Moje zęby z natury sa białe ale także nadwrażliwe i delikatne wybielać nie muszę ale dbać o nie muszę bardzo

    Odpowiedz
  7. Aneta  21 stycznia 2016 15:11

    Ja zakupiłam wczoraj puder wybielający Eucryl, ale jeszcze nie stosowałam go.

    Odpowiedz
  8. martus2833  21 stycznia 2016 22:06

    Nigdy nie próbowałam wybielić swoich zębów. Czytałam kiedyś, że paski 14 – dniowe dostępne w większości drogerii bardzo szkodzą zębom.
    Na profesjonalne wybielanie też się nie zdecydowałam; ponoć wypełniań (a mam takowe w przednich zębach) nie sposób rozjaśnić.
    Niestety nie wyobrażam sobie życia bez kawy i czerwonego wina…

    Odpowiedz
  9. Anita  22 stycznia 2016 20:13

    gdyby to było tańsze 😉

    Odpowiedz
  10. Patriszia  28 stycznia 2016 00:28

    Chciałabym wybielić zęby, ale boję się że staną się jeszcze bardziej nadwrażliwe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany