Wszystko, o co chcesz zapytać na temat: problem nietrzymania moczu

Każda dolegliwość wywołuje szereg pytań dotyczących jej przyczyny, sposobów leczenia czy tego jak wpłynie ona na jakość życia. Podobnie jest w przypadku problemu nietrzymania moczu (NTM). Zdarza się, że wiele kobiet w momencie zauważenia u siebie pierwszych objawów NTM, w pierwszej kolejności szuka wskazówek na forach internetowych, gdzie niestety nie zawsze mogą liczyć na rzetelne informacje. Wychodząc naprzeciw potrzebom Polek, grono ekspertów TENA odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nietrzymania moczu.

Kobieta u lekarza

Na pytania odpowiada prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, zainicjowanej przez TENA Lady:

Moja mama zmaga się z problemem nietrzymania moczu, czy to oznacza, że w przyszłości  ja także będę miała tę dolegliwość?

NTM nie jest dolegliwością dziedziczną. Najczęstszą przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest spowodowane wiekiem, osłabienie struktur powięziowo-mięśniowych, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Ich osłabienie nasila się po przebytych porodach, a szczególnie w okresie menopauzy. Wtedy zmniejsza się w organizmie stężenie estrogenu odpowiedzialnego m.in. za sprawne funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
Ze względu na rozciągnięcie mięśni dna miednicy problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się także u kobiet z nadwagą.

Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić przy zauważeniu u siebie pierwszych objawów NTM?

Z uwagi na specyfikę problemu, zaleca się, aby panie podejrzewające u siebie NTM, najpierw skonsultowały się z lekarzem ginekologiem. Najlepiej takim, który specjalizuje się w problematyce urologicznej. NTM bardzo często ma związek z różnymi formami obniżania czy wypadania macicy i ścian pochwy, dlatego wizyta u ginekologa będzie najbardziej odpowiednia. Lekarz na podstawie wywiadu oraz wstępnych badań będzie mógł określić rodzaj nietrzymania moczu, z którym zmaga się pacjentka. W przypadku kiedy NTM jest wynikiem ostrych powikłań, takich jak np. przetoka cewkowo- pochwowa, konieczna będzie konsultacja z lekarzem urologiem.

Czy operacja jest jedynym pewnym sposobem wyleczenia nietrzymania moczu (NTM)?

Problem NTM u każdej osoby wymaga indywidualnej oceny lekarza, najlepiej ginekologa lub urologa. Młodym pacjentkom z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, lekkim lub średnim, specjaliści doradzają trening wzmacniający mięśnie dna miednicy. Czasami najprostszym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia. Leczenie farmakologiczne jest podstawową metodą leczenia NTM z parć, podczas gdy stosowanie lekarstw w NTM wysiłkowym można uznać za leczenie uzupełniające. W tym przypadku podstawę terapii stanowi  wspomniana już rehabilitacja mięśni dna miednicy i leczenie zabiegowe. Większość zabiegów chirurgicznych polega na podwieszeniu cewki moczowej lub wytworzeniu ucisku działającego na cewkę i powodującego lepsze jej zamknięcie. Dodatkowo, na każdym etapie leczenia, przed uzyskaniem pełnej skuteczności danej metody i wliczając okres oczekiwania na operację, jako zabezpieczenie należy stosować odpowiednie produkty chłonne, takie jak: wkładki anatomiczne (np. TENA Lady) lub pieluchomajtki w przypadku cięższej formy NTM.

Na pytania odpowiada Beata Karwat, pielęgniarka urologiczna, ekspert TENA Lady

W jaki sposób powinnam zadbać o higienę intymną przy NTM? 

Panie borykające się z dolegliwościami okolic intymnych, w tym NTM, powinny chronić wrażliwe miejsca, zachowując szczególną ostrożność nawet podczas codziennej higieny i zabiegów pielęgnacyjnych. Okolice intymne powinno myć się bieżącą wodą przynajmniej 2 razy dziennie,  stosując żele do higieny intymnej o odczynie zbliżonym do tego w pochwie (pH5.5). Gdy jesteśmy poza domem, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie chusteczek odświeżających. Nasza skóra nie może oddychać w bieliźnie z włókien sztucznych, należy więc wybierać bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Podobnie jest ze środkami chłonnymi. Komfort i poczucie świeżości zapewni stosowanie specjalnych wkładek anatomicznych, które są dedykowane osobom z NTM. Wkładki TENA Lady są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Ważne jest również, aby wymieniać je co kilka godzin.

Czy powinnam stosować jakąś dietę, aby uniknąć NTM?

Na występowanie nietrzymania moczu szczególnie narażone są osoby z nadwagą. Zbyt duża masa ciała może powodować obciążenie mięśni brzusznych i mięśni dna miednicy. Staraj się więc kontrolować masę ciała. Dzięki odpowiedniej diecie w połączeniu z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym łatwiej będzie pozbyć się zbędnych kilogramów, a przy tym nie dopuścić do przeciążenia mięśni dna miednicy. Dodatkowo, alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa czy herbata, mają działanie moczopędne i mogą przy tym podrażniać pęcherz moczowy. Warto ograniczyć kawę do dwóch filiżanek, a herbatę do maksimum czterech kubków dziennie.

Na pytanie odpowiada Katarzyna Popławska, trenerka fitness, ekspert TENA Lady

Jak dobrze ćwiczyć mięśnie Kegla?

Rezultaty zależą od tego, jaką metodę ćwiczeń wybierzemy i jak gorliwie je wykonujemy. Polecam trening Pelvicore autorstwa prof. Kari Bo, który pomaga zniwelować dolegliwość nietrzymania moczu, a także ujędrnić brzuch i zwiększyć doznania seksualne. Szacowany czas na pojawienie się widocznych efektów to 4 – 7 tygodni przy zastosowaniu się do  następujących wskazówek:

 • Poświęć na ćwiczenia minimum 3-4 dni w tygodniu.
 • Ćwicz 3 razy dziennie. Mięśnie dna miednicy wzmacniaj w każdej sytuacji, np.: w pracy podczas zajęć przy komputerze czy w pozycji stojącej gotując obiad.
 • Pojedynczy trening powinien trwać przynajmniej 15 minut.
 • Napinaj mięśnie Kegla tak, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu.
 • Zacznij od 10 cykli skurcz-rozkurcz, robiąc przerwy co 5-8 sekund.
 • Pojedynczy skurcz powinien trwać na początku ok 10 sekund, ale staraj się go wydłużyć.
 • Za każdym razem próbuj napinać mięśnie dna miednicy coraz mocniej.

Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz wizyty u ginekologa, o niektórych sprawach związanych z dolegliwością NTM możesz poczytać na stronie TENA.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  16 września 2014 07:34

  Niestety są i takie dolegliwości i warto o nich mówić.

  Odpowiedz
 2. bbo  16 września 2014 10:38

  Dotyka to bardzo wielu kobiet.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany