Wszystko, co warto wiedzieć o botoksie

Z biegiem lat, upływ czasu jest coraz bardziej widoczny na naszych twarzach – pojawiają się zmarszczki mimiczne, będące efektem codziennego uśmiechu bądź marszczenia brwi. Jest to spowodowane kurczeniem się mięśni, które z kolei przyczyniają się do powstania fałdów podskórnych zdradzających nasz wiek lub przewlekły stres. Odpowiedzią na chęć ich ukrycia jest zabieg botoksu. Czy jego stosowanie jest bezpieczne? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

piękna kobieta

 

Czym jest botoks i kiedy się go stosuje?

Botoksem nazywana jest toksyna botulinowa typu A, wytwarzana w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium botulinum. Mimo, że jej popularna nazwa – jad kiełbasiany – może przerażać (podobnie jak fakt, że jest to jedna z najsilniejszych trucizn występujących naturalnie),  ma ona szerokie zastosowanie w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej, a jej lecznicze zastosowanie nieustannie się poszerza.

Zabieg botoksu zawdzięcza swoją sławę celebrytom, którzy coraz częściej przyznają się do jego stosowania – to dzięki niemu w małoinwazyjny sposób wygładzane są zmarszczki mimiczne: zmarszczki na czole, tzw. kurze łapki oraz lwia zmarszczka (pionowa, między brwiami). Co ciekawe, stosuje się go również do uniesienia opadających kącików ust, poprawy jędrności szyi, redukcji tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, powiększenia ust, leczenia bruksizmu, a nawet – nadmiernej potliwości.

Jak działa toksyna botulinowa?

Wstrzyknięcie botoksu w okolice zmarszczki powoduje zablokowanie przechodzenia bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Wstrzymuje to skurcze mięśni, prowadzi do rozluźnienia skóry i zapobiega jej nieestetycznemu marszczeniu się. Skutkiem jest zniknięcie zmarszczek przy jednoczesnym braku zmiany rysów twarzy oraz uzyskanie naturalnego efektu wizualnego.

Co bardzo ważne, toksyna działa tylko w obrębie mięśni, do których została wprowadzona, przez co nie jest niebezpieczna dla organizmu.

 

Jak wygląda zabieg wstrzykiwania botoksu?

Cała procedura wstrzyknięcia botoksu trwa kilkanaście minut. Przez cały zabieg pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Preparat, po wcześniejszym schłodzeniu skóry, wprowadzany jest w wybrane miejsca przy użyciu strzykawki z bardzo cienką igłą.

Ból odczuwalny w trakcie zabiegu porównuje się do ugryzienia mrówki – nie jest on więc uciążliwy, dlatego nie ma potrzeby aplikacji znieczulenia miejscowego, a niemal natychmiast po nim można wrócić do codziennej aktywności (należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza – m.in. nie należy dotykać twarzy, schylać się i kłaść, ponieważ może to spowodować przemieszczenie się botoksu pod skórą, przez co pożądany efekt nie zostanie osiągnięty. Nie wolno również spożywać alkoholu przed i po zabiegu, gdyż może to wywołać skutki uboczne).

Działanie preparatu rozpoczyna się po około 7 dniach. Pełny efekt uzyskuje się w okresie do dwóch tygodni od wykonania zabiegu.

 

Jakich efektów można oczekiwać po botoksie?

Krótko po wprowadzeniu botoksu skóra twarzy może być podrażniona i obrzęknięta, jednak te objawy ustępują w sposób naturalny. Następnie, w miejscach, w których został on wstrzyknięty, zmarszczki mimiczne znikają, przez co skóra wydaje się odświeżona i odmłodzona.

Należy pamiętać, że efekt działania toksyny jest odwracalny – oznacza to, że po około 4-6 miesiącach funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych są przywrócone. Aby podtrzymać efekt poprawy wyglądu, zabieg należy powtarzać. Jednak czas utrzymania efektu z każdą kolejną sesją będzie się wydłużał, a naturalne procesy starzeniowe skóry będą wyhamowane.

 

Czy botoks jest dla wszystkich?

Do wykonywania zabiegu botoksu nie ma limitu wieku – ani dolnej, ani górnej granicy. Coraz częściej decydują się na niego kobiety jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia, chcąc zapobiegać utrwaleniu się pierwszych widocznych już zmarszczek.

Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do zabiegu, m.in. choroba nowotworowa, miejscowe infekcje skóry, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, ciąża i okres laktacji, a także nadwrażliwość na którykolwiek ze składników botoksu, czy choroby immunologiczne. Ostateczna decyzja o kwalifikacji do zabiegu zawsze podejmowana jest przez lekarza.

 

Bezpieczeństwo stosowania botoksu i skutki uboczne

Botoks, chociaż jest bardzo silną toksyną, podawany jest w niewielkich, nieszkodliwych ilościach.  Nie jest wchłaniany przez organizm, przez co działa miejscowo. Dla bezpieczeństwa kluczowe jest jednak, aby zabieg był wykonany przez lekarza specjalistę. Specjaliści z Horizon Medical Center podkreślają, że w wyniku nieumiejętnego wprowadzenia toksyny do organizmu przez osobę do tego nieupoważnioną, może dojść do tzw. „zamrożenia” mimiki twarzy w wyniku porażenia mięśni, które ustępuje dopiero po kilku miesiącach. Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych przy profesjonalnie przeprowadzonej procedurze wynosi około 2% i są to najczęściej bóle głowy, nudności i wymioty, a rzadziej – objawy zbliżone do grypy. W większości przypadków są one jednak krótkotrwałe.

 

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 3,64 z 5)
zapisuję głos...