Wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy

Polska kuchnia kaszą stoi. Obecnie często kojarzy nam się z kuchnią PRL, jednak coraz częściej możemy ją zobaczyć w dobrych restauracjach. Wspólnie z Agnieszką Piskałą, z programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” opowiadamy wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy.

 kasza gryczana

Wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy – Samo zdrowie!

Kasza to jadalne ziarna i nasiona zbóż lub gryki, zatem posiada ich wszystkie wartości odżywcze i walory zdrowotne. Im mniej jest przetworzona ─ tym ma ich więcej. Ta niepozorna potrawa jest bogatym źródłem skrobi, białka oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera znaczącą ilość składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, żelazo czy fosfor, które korzystnie wpływają na stan naszego organizmu. Z kolei duża zawartość błonnika powinna zainteresować osoby odchudzające się. Dania bogate w błonnik usprawniają metabolizm oraz dają dłuższe uczucie sytości, co pozwala ograniczyć podjadanie między posiłkami.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy – Która jest najzdrowsza?

Niewątpliwie można za taką uznać słynną kaszę gryczaną. ─ Jest bardzo dobrym źródłem białka, ponieważ zawiera go nawet 16% ─ to bardzo dużo jak na kaszę. Ponadto ma dużo składników mineralnych, na przykład magnezu, żelaza, potasu, krzemu czy cynku. Jest również bogata w rutynę, aminokwasy białkowe i kwas foliowy. Rutyna pomaga nam walczyć z infekcjami. Aminokwasy białkowe powodują, że nasza skóra ma prawidłową strukturę, włosy ładnie błyszczą, a paznokcie są trwałe. Kwas foliowy polecany jest kobietom w ciąży, ponieważ zapobiega wadom rozwojowym u maluchów. Co więcej, kasza gryczana w odróżnieniu od innych kasz nie zakwasza naszego organizmu. ─ tłumaczy Agnieszka Piskała. Sprawdzi się ona w diecie bezglutenowej, podobnie jak kasza jaglana oraz podczas odchudzania ─ zawartość kaloryczna ugotowanej kaszy gryczanej to tylko 63 kcal/100 g, a tłuszczu 0,5 g/100 g.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy – Jak przygotować?

Pamiętajmy, że najzdrowsze będą kasze grube, niepodane procesowi rozdrobnienia i nieprażone. Przez palenie zawartość przeciwutleniaczy maleje aż czterokrotnie! Podczas zakupów sięgajmy po kaszę sypką ─ unikajmy paczkowanej. Jeżeli ugotujemy ją w odpowiedni sposób zachowa ona wszystkie wartości odżywcze. W przypadku kaszy gryczanej ─ na 250 g kaszy dać 0,5 litra wody,
a w pozostałych na 250 g kaszy wlać 0,75 litra wody. Dodajmy odrobinę oleju rzepakowego i gotujmy przez 15-20 minut.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o kaszy –  Jak przechowywać?

Każda z kasz powinna być przechowywana w suchym i przewiewnym miejscu. By zachować wszystkie jej walory, zarówno zdrowotne jak i smakowe, przesypmy ją do szczelnego szklanego słoika lub co jeszcze korzystniejsze ─ do płóciennego woreczka. Optymalny czas przechowywania kaszy to 4 miesiące. Z kolei, kasza już ugotowana i gotowa do spożycia, nie powinna stać w naszej lodówce dłużej niż dwa dni.

A co Wy sądzicie o włączeniu kaszy do diety? A może nie wyobrażacie sobie swojej kuchni bez tego składnika i znacie kilka smacznych przepisów?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (278 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  20 lutego 2015 11:43

    Zawsze mam problem z ugotowaniem kaszy…

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  20 lutego 2015 13:58

    Ja wróciłam do kasz w okresie ciąży, ze względu na ich walory zdrowotne. Teraz sobie nie wyobrażam swojej diety bez nich. Szukam nowych kasz i nowych przepisów. Na swoje pięć minut w kolejce czekają komosa ryżowa, oraz gołąbki z kaszy gryczanej z borowikami.

    Odpowiedz
  3. bbo  22 lutego 2015 15:06

    Polacy coraz częściej doceniają zalety kasz.

    Odpowiedz
  4. Sylwia  24 lutego 2015 15:15

    Bardzo lubię kasze. jednak mi bardziej smakuje gryczana niż jaglana.

    Odpowiedz
  5. karolina84  25 lutego 2015 10:05

    Wszystkie kasze są bardzo zdrowe, powinny czesto gościć na naszych stołach. U mnie przynajmniej raz w tygodniu serwuję kaszę, ostatnio gryczaną.

    Odpowiedz
  6. Katarzyna  28 lutego 2015 08:28

    Jestem kaszo-maniaczką , uwielbiam wszystkie 😉 ale najczęściej goszczą u mnie gryczana i jaglana 😉

    Odpowiedz
  7. macierzanka  28 lutego 2015 15:28

    Ja ostatnio wprowadziłam do swego menu lekkostrawną kaszę jaglaną ,która wzmacnia organizm.

    Odpowiedz
  8. madlen93  3 marca 2015 15:24

    zbytnio nie przepadam za kaszą , może kiedyś się do niej przekonam a informacje na plus 🙂

    Odpowiedz
  9. Hidari11  8 marca 2015 07:33

    uwielbiam kaszę każdą bez wyjątku 🙂

    Odpowiedz
  10. lilka  20 marca 2015 16:18

    kasza gryczana jest pycha moge ja jesc,jesc i jesc:) ostatnio nawet zrobilam sobie golabki z kasza gryczana:)

    Odpowiedz
  11. Hidari11  23 czerwca 2015 14:54

    Samo zdrowie. Najbardziej lubię smak kaszy gryczanej i jęczmiennej. Mogłabym codziennie jeść na obiad potrawki z kasz. Pasują one praktycznie do wszystkiego. Ostatnio polubiłam kaszę zmieszaną z jogurtem zamiast płatków. Świetny pomysł na śniadanie na studiach, bo po kaszy, szczególnie gryczanej, od razu lepiej mi się myśli i zwiększa mi się żywotność.Po jaglanej tylko, nie wiedzieć czemu, boli mnie brzuch.

    Odpowiedz
  12. monicitia  3 czerwca 2016 21:20

    Uwielbiam kaszę pod każdą postacią!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany