Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie

Podejmując pracę, jednym z kluczowych elementów, na które musimy zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy, jest urlop. To ważne, aby wszystko było zgodne nie tylko z wcześniejszymi ustaleniami na linii pracownik-pracodawca, ale też z Kodeksem Pracy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

 

Urlop a prawo – co mówi Kodeks Pracy

To, ile dni urlopu nam przysługuje, jest szczegółowo uregulowane Kodeksem Pracy. Praktycznie wszystko zależy od formy zatrudnienia – umowy na okres próbny, czas określony, czas określony w celu zastępstwa oraz czas nieokreślony – oraz stażu zatrudnienia. Artykuł 154 KP wyjaśnia, że 20 dni przysługuje pracownikowi ze stażem krótszym niż 10 lat, natomiast 26 dni wszystkim tym, którzy pracują przynajmniej 10 lat.

Należy tu jednak pamiętać, że wpływ na liczbę dni urlopowych ma tylko ten okres pracy, który jest potwierdzony świadectwem pracy. Mowa zatem wyłącznie o zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę. Umowa zlecenie, o dzieło, praktyka absolwencka czy prowadzenie działalności gospodarczej nie są zaliczane.

Co ciekawe, na staż urlopowy ma wpływ wykształcenie. To, ile dni urlopu dostaniemy za ukończenie danej szkoły, reguluje artykuł 155 Kodeksu Pracy. Wygląda to następująco:

  •     Szkoła zasadnicza lub inna równorzędna zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata
  •     Szkoła średnia zawodowa – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat
  •     Szkoła średnia zawodowa dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
  •     Szkoła średnia ogólnokształcąca – 4 lata
  •     Szkoła policealna – 6 lat
  •     Uczelnia wyższa – 8 lat.

Naliczając dni urlopowe, należy pamiętać, że poszczególne okresy się nie sumują. Pracodawca musi wybrać ten, który jest najkorzystniejszy dla pracownika. W przypadku uczelni wyższej nie ma znaczenia tytuł naukowy – zarówno licencjat, magister, jak i doktor wiążą się z 8 latami wliczonymi do stażu urlopowego.

Ponadto na dni urlopowe przekładają się okresy pobierania zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, a także – między innymi – okres zasadniczej lub zawodowej służby wojskowej, w Policji czy innych służbach mundurowych, z tytułu prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pobierania uposażenia posła lub senatora.

Pierwsza praca? Również masz prawo do urlopu

Ile dni urlopu przysługuje, kiedy po raz pierwszy podpiszemy umowę o pracę? To również reguluje Kodeks Pracy. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu po każdym przepracowanym miesiącu w wymiarze 1/12. To oznacza, że po pierwszym miesiącu otrzymamy 1,67 dnia urlopowego, po drugim 3,33 dnia, a po trzecim już 5 dni.

Co istotne, takie naliczanie ma miejsce wyłącznie podczas pierwszego roku pracy. Każdy kolejny zaczyna się już z pełnowymiarowym urlopem, czyli 20 dniami. Ciekawy jest fakt, że jeśli pierwszą pracę podejmiemy w listopadzie, to już od 1 stycznia kolejnego roku przysługuje nam pełen urlop.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (66 głosów, średnia: 4,88 z 5)
loading... zapisuję głos...