Wszy u dzieci – były, są… czy będą? Jak sobie z nimi poradzić?
Ktokolwiek myślał, że wszy zniknęły wraz w likwidacją czworaków i przytułków dla ubogich, ten się myli. Rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym wiedzą o tym najlepiej, chociaż najczęściej wcale się nie przyznają, że ten problem dotyczy także ich.
Dziecko często drapie się po głowie? Trzeba przejrzeć mu włosy, zwłaszcza jeśli właśnie wróciło z wycieczki, kolonii czy ferii zimowych.
Wszy u dzieci – Jak wygląda twój przeciwnik?
Nie jest duży. Dorosły owad ma wielkość ok. 2-3 mm i upodabnia się kolorem do barwy włosów żywiciela. Jaja wszy mają kolor białawy i są całkiem, przypominają łupież ściśle przyklejony u nasady włosów. Nimfy, które wykluwają się z jaj umiejscowione są nieco wyżej niż jaja, z których się wylęgły i mają biało-brązowy kolor. Dorosłe wszy pokryte są opancerzonym tułowiem, mają 6 odnóży i malutką, ruchliwą głowę wyposażoną w kłująco-ssący narząd gębowy.
Rysopis może wydawać się odrażający, a wyobraźnia zapewne już podsunęła nam przed oczy obraz stwora z najgorszych koszmarów. Bez paniki! Nawet tego najokropniejszego przeciwnika można skutecznie i szybko pokonać, wybierając odpowiedni preparat z apteki.
Szybki sposób na wszy
Jeśli zależy ci, aby wybrać najszybszą i najprostszą metodę walki z wszawicą, warto zapytać o preparat, który ma udowodnioną klinicznie, jednorazową skuteczność. Zapytaj swojego farmaceutę np. o Hedrin Raz. Produkt ma postać wygodnego żelu w sprayu, który aplikuje się na włosy tylko raz, na 15 min. Po takiej kuracji wystarczy, że umyjesz dziecku włosy zwykłym szamponem, wysuszysz i twoja pociecha może ponownie wrócić do zajęć ze swoimi rówieśnikami. Nie musisz wyczesywać włosów specjalnym grzebieniem, ani pamiętać o powtórzeniu kuracji po 7 dniach.
Pamiętaj jednak, że należy poinformować placówkę, do której uczęszcza twoje dziecko, o problemie i zwrócić uwagę dyrekcji, aby wszystkie dzieci zostały poddane kuracji w tym samym czasie. Ty i pozostali domownicy także powinniście sprawdzić swoje włosy. Najlepiej jest przeprowadzić kurację równolegle u wszystkich domowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażonym dzieckiem (wspólne zabawy, przytulanie, spanie w jednym łóżku). Dzięki temu wyleczone dziecko nie zostanie ponownie zainfekowane przez inną osobę z najbliższego otoczenia.