Jak zrobić indiańskie tipi i wyjątkowe koszulki – krok po kroku

Majsterkowanie rozwija wiele bardzo ważnych umiejętności u dzieci: uczy zasad współpracy w grupie, kształtuje wyobraźnię i rozwija zdolności manualne. Jedną z zalet majsterkowania jest budowanie więzi rodzinnych, pod warunkiem, że do naszej pasji włączymy bliskie nam osoby – partnerów lub dzieci. Jeśli czas jest najcenniejszym obecnie dobrem, a pewne rzeczy i tak mają być wykonane, to dlaczego nie wykonywać ich wspólnie? Jak podkreślają socjologowie zajmujący się rodziną, wspólne działanie i dążenie do wyznaczonego celu scala nas z innymi ludźmi” – powiedział dr Tomasz Sobierajski.

  Majsterkowanie na Dzien Dziecka

 

Przygotuj wyjątkowe koszulki z wakacyjnymi wzorami specjalnie dla swoich dzieci.

Planując wakacyjny urlop z dziećmi warto zatroszczyć się o odpowiednią, kolorową garderobę. Wyjątkowe koszulki z wielobarwnymi aplikacjami idealnie sprawdzą się podczas letnich zabaw. Za pomocą narzędzi marki Dremel z łatwością można je przygotować własnoręcznie, dodatkowo angażując do wspólnej zabawy również najmłodsze pociechy. W przewodniku krok po kroku pokażemy Ci trzy kolorowe wzory, wykonane przy użyciu kryształków i cekinów przyklejanych na gorąco. Wszystko co musisz zrobić to kupić materiały z listy poniżej i postępować zgodnie z instrukcją. Zapewniamy – Twoje dzieci będą błyszczeć tego lata.

 

Potrzebne narzędzia:

Zestaw Dremel VersaTip z końcówkami do obkurczania i do lutowania

 

Potrzebne materiały:

Proste koszulki dziecięce z czystej bawełny

Różnorodne kryształki i cekiny termoprzylepne (przyklejane na gorąco typu hotfix)

Marker do rysowania na tkaninach

Farby do tkanin w różnych kolorach

Gąbka do malowania farbami

Papier

Szpilki

 

Rada:

Wybierając koszulkę zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Odzież bawełniana jest nie tylko zdrowsza dla Twojego dziecka, ale także będzie lepiej reagowała na podgrzewanie podczas mocowania aplikacji. Tkaniny syntetyczne jak również z domieszką tworzyw sztucznych są mniej odporne na wysoką temperaturę i nie należy ich stosować w tym projekcie.

Podobne wzory można wykonać również na innych częściach garderoby.

 

Krok pierwszy

Wybierz wzór, który najbardziej spodobał się Twojemu dziecku. Narysuj go na kartce, wytnij i przypnij szpilkami do koszulki w odpowiednim miejscu. Odrysuj kształt markerem do tkanin, zdejmij wzór i dorysuj wszystkie potrzebne szczegóły. Na jednej koszulce możesz narysować zamek z piasku z wieżyczkami i oknami, na drugiej ławicę rybek, na trzeciej – top bikini. Możesz też ozdobić koszulkę namalowanymi muszelkami czy słońcem lub innymi letnimi obrazkami wybranymi przez Twoje dziecko.

Wyjatkowe koszulki - krok pierwszy

 

Krok drugi

Do środka koszulki włóż folię, która zabezpieczy jej tył przed pobrudzeniem. Specjalną gąbką delikatnie nakładaj kolorową farbę do tkanin wewnątrz narysowanego kształtu. Postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do farby.

Wyjatkowe koszulki - krok drugi

 

Krok trzeci

Następnie umieść na koszulce kryształki termoprzylepne. Wybierz dla nich odpowiednie miejsce i zacznij nagrzewać, trzymając Dremel VersaTip z zamocowaną końcówką do obkurczania nad każdym kamykiem, aż trwale przyklei się do koszulki. By uniknąć przypalenia materiału, z którego zrobiona jest koszulka, mniejsze kryształki zamocuj używając Dremel VersaTip z końcówką do lutowania. Przyklej tyle kryształków, ile uważasz za stosowne.

Wyjatkowe koszulki - krok trzeci

Dremel VersaTip to bezprzewodowe narzędzie do sześciu różnych zastosowań. Jest idealne do lutowania, topienia, cięcia z zastosowaniem wysokiej temperatury, kurczenia i wypalania w drewnie (pirografii). Jest to jedyne narzędzie umożliwiające wykonanie wszystkich wymienionych czynności. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią końcówkę z sześciu dostępnych w zestawie i zamontować ją na Dremel VersaTip.

 

Krok czwarty

Teraz możesz już podziwiać gotowe koszulki, wykonane wspólnie z dziećmi. Na pewno nie będzie brakować chętnych, by nosić takie koszulki tego lata.

Wyjatkowe koszulki - krok czwarty

 

Proponowane wzory

Wyjatkowe koszulki

Inne zabawy – propozycje:

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o masie solnej - od przepisów bezglutenowych, przyjaznych dla osób z celiakią, po kreatywne techniki malowania i dekoracji. Naucz się, jak łatwo zrobić masę solną w domu i wykorzystać ją do tworzenia niezwykłych rękodzieł i ozdób. 

Spraw swoim dzieciom niespodziankę – fantastyczny namiot tipi idealny do letnich zabaw…

Tipi, wigwam czy teepee – tradycyjny namiot Indian z Ameryki Północnej ma wiele nazw. Taki namiot może również stać się wyjątkowym miejscem zabaw dla dzieci.

Twoje pociechy mogą zaprosić kolegów na cudowną noc pełną legend i fascynujących historii, które opowiesz im w tym wigwamie. Nowemu namiotowi sam nadaj wyjątkowy charakter. Wystarczy, że kupisz potrzebne materiały wskazane w liście poniżej i będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami poradnika krok po kroku. Możesz zrobić swoim dzieciom cudowną niespodziankę, którą będą się cieszyć przez całe lato.

 

Potrzebne narzędzia:

Dremel Versatip wyposażony w noż do wypalania w drewnie

Dremel 7700 ze ściernicą diamentową 7103

Dremel Glue Gun 920, uniwersalne sztyfty kleju (7 mm) i sztyfty kleju brokatowego (7 mm)

 

Potrzebne materiały:

Indiańskie tipi lub inny namiot, któremu nadasz indiański charakter

Rzemienie ze skóry ekologicznej

Drewniane kółka do karniszy (większe niż średnica drewnianych tyczek tipi)

Ozdobne pióra w różnych kolorach

Tasiemki z cekinami lub aksamitki

Małe, okrągłe lusterka i metalowe blaszki

Drewniane, okrągłe koraliki i płaskie paciorki

 

Rada:

W sklepach z artykułami dla dzieci można zakupić gotowe namioty indiańskie, które wystarczy jedynie ozdobić. Indiański charakter możesz nadać również innego rodzaju namiotom odpowiednio je zdobiąc. Możesz również samodzielnie wykonać cały namiot naciągając wybrany przez Ciebie materiał na własnoręcznie przygotowany drewniany szkielet.

 

Krok pierwszy

Używając Dremel Glue Gun 920 przyklej tasiemki z kolorowymi cekinami do płótna namiotu. Ułóż je równolegle w poprzek materiału. Jeżeli uznasz to za konieczne, odmierz dokładną odległość od brzegu materiału i ołówkiem delikatnie zaznacz linię, do której przykleisz tasiemkę z cekinami. Następnie przy użyciu Dremel Glue Gun 920 ze sztyftem kleju brokatowego narysuj błyszczące zygzaki między dwoma tasiemkami. Jeżeli na płótnie Twojego tipi nie ma żadnych wzorów możesz przykleić jeszcze kilka kolorowych rzędów cekinów i zrobić więcej zygzaków.

 

Krok drugi

Teraz przygotuj sznur korali, które będą ozdabiać wejście do tipi. Będzie to indiański łapacz wiatru (nie mylić z łapaczem snów). Na drewnianych koralikach i kółkach karniszowych wypal wybrany przez siebie wzór używając Dremel VersaTip z zamontowanym nożem do wypalania w drewnie.

Indianskie tipi - krok drugi

 

Krok trzeci

Wygraweruj tradycyjne indiańskie wzory na małych lusterkach i metalowych blaszkach używając narzędzia Dremel 7700 z zamontowaną ściernicą diamentową (7103). Zrób to samo na płaskich drewnianych paciorkach.

Indianskie tipi - krok trzeci

 

Krok czwarty

Zawiąż jeden koniec rzemienia ze skóry ekologicznej na ozdobionym kółku od karnisza, jak na zdjęciu poniżej. Następnie zamocuj na rzemieniu różne koraliki. Do otworów większych koralików włóż kolorowe pióra i przyklej je używając pistoletu Dremel Glue Gun z uniwersalnym sztyftem kleju.

Indianskie tipi - krok czwarty

Przyklej lusterka, metalowe blaszki do rzemienia. Możesz skleić dwa lusterka jednocześnie tak aby z obu stron miały odbijającą powierzchnię. Najpierw połóż jedno lusterko wzorem do dołu. Nałóż na jego tylną ściankę warstwę kleju. Następnie ułóż rzemień równo na klejonej powierzchni. Teraz weź drugie lusterko i połóż je na warstwie kleju wzorem do góry. Powtórz te czynność z pozostałymi lusterkami i metalowymi blaszkami. Każdy rzemień w łapaczu wiatru powinien być tak długi, jak wysoki jest wigwam. Możesz połączyć kilka rzemieni razem, np. wiążąc ich końce na ozdobionym kółku do karnisza lub wklejając między dwa lusterka. Do jednego kółka od karnisza możesz również przywiązać kilka rzemieni.

Rozstaw tipi i załóż przyozdobione kółka od karniszy na górne części pali podtrzymujących konstrukcję namiotu. Gotowe!

Twoje dzieci na pewno będą zachwycone tak przygotowanym miejscem zabaw. A Ty będziesz mieć ogromną satysfakcję, patrząc na ich uśmiechnięte buzie.

 

Gotowy projekt

Indianskie tipi

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. anula250  16 lipca 2013 11:43

    Świetny artykuł :).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany