Wspólna zabawa dzieci i rodziców, czyli klocki zabawką, która łączy pokolenia

Zabawka uniwersalna i ponadczasowa. Klockami, bo o nich mowa, chętnie bawią się tak chłopcy, jak i dziewczynki. Z sentymentem wspominają je również rodzice, którzy często podejmują się konstruowania razem ze swoimi dziećmi, zwłaszcza jeśli klocki tworzą serię tematyczną. W czym tkwi fenomen klocków, które tak sprzyjają wspólnej zabawie dwóch pokoleń – dzieci i rodziców?

wspolna-zabawa-dzieci-i-rodzicow-czyli-klocki-zabawka-ktora-laczy-pokolenia_1

Dziecko poprzez zabawę poznaje świat, a jedną ze stosowanych wówczas metod jest konstruowanie – tak poprzez naśladowanie i odwzorowywanie znanych z otoczenia obiektów, jak również tworzenie tych powstałych w bogatej wyobraźni samego dziecka. Najlepszym przejawem zabawy konstrukcyjnej jest budowanie z klocków, które należą do grupy zabawek zręcznościowych, mających ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Klocki zabawką edukacyjną

Klocki przede wszystkim kształtują sprawność manualną i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko zmuszone do precyzyjnego dobierania i układania kolejnych klocków ćwiczy koncentrację, uczy się dokładności i cierpliwości, a także prawidłowego organizowania i planowania działań. Podczas konstruowania następuje rozwój procesów poznawczych, wyobraźni, myślenia twórczego i umiejętności odtwarzania. Zabawa klockami sprzyja kształtowaniu poprawności wypowiedzi, ponieważ dziecko chętnie opowiadania o budowanym przez siebie obiekcie.

Zabawa klockami może mieć formę indywidualną, a wówczas dziecko bez dodatkowej pomocy tworzy konstrukcje. W efekcie uczy się samodzielnego rozwiązywania problemów i logicznego myślenia. Ale klocki to również doskonała zabawa grupowa, podczas której kilkoro dzieci angażuje się w budowę. W takim przypadku dziecko uczy się relacji społecznych, komunikowania i współdziałania w zakresie podejmowania działań i rozwiązywania problemów. Co ważne, uczy się również dzielenia z innymi.

Świat konstruowany przez dziecko

Poprzez zabawę dziecko przenosi do świata rzeczywistego historię stworzoną w swojej wyobraźni – wyjaśnia specjalista ze sklepu internetowego z zabawkami Cobi.pl. – Każdą składającą się na nią wymyśloną konstrukcję pozwalają stworzyć klocki, w szczególności zestawy tematyczne oparte o motywy dziecku znane z otoczenia.” Seria Action Town od Cobi to klocki tematyczne, za pomocą których dziecko może zbudować własne miasto. Składają się na nie zestawy do konstruowania budynków i pojazdów, a w każdym znajdują się odpowiednio dobrane figurki, jak policjant, strażak, lekarz, budowlaniec, które mogą odgrywać wyznaczone przez dziecko role.

swiat-konstruowany-przez-dziecko

Klocki Action Town to rodzaj zabawki edukacyjnej, która pobudza dziecięcą wyobraźnię, ale też dostarcza wiedzy z różnych zagadnień. Nawiązania w klockowych konstrukcjach do zawodów, mogą odzwierciedlać podczas zabawy zainteresowania i predyspozycje dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...