Wsparcie psychologa w chorobie przewlekłej

Kiedy choroba pojawia się nagle, każdy może poczuć się tak, jakby utracił grunt pod nogami. Pojawiają się wątpliwości, pytania, lęk. Co robić w tej sytuacji? Wsparcie psychologa w chorobie przewlekłej może okazać się niezwykle istotne!

Na powodzenie terapii medycznej składa się w dużej mierze nastawienie chorego i jego współpraca z lekarzem. Coraz częściej więc lekarze specjaliści dostrzegają konieczność otoczenia pacjentów dodatkową opieką. Mowa tu o pomocy psychologa klinicznego. Jego zadaniem jest udzielenie pacjentowi wsparcia emocjonalnego, pozwalającego opanować lęk i aktywnie współdziałać w terapii.

Wsparcie psychologa w chorobie przewlekłej

W trakcie rozmów psycholog rzeczowo omawia zagadnienia związane z chorobą. Pomaga choremu dostosować styl życia do nowej sytuacji i ograniczeń związanych ze schorzeniem. Jest to o tyle istotne, że w leczeniu wielu chorób pacjent musi sam narzucić sobie pewną dyscyplinę. W przypadku np. zespołu stopy cukrzycowej w terapii jest niezwykle ważna dobra współpraca z pacjentem oraz mocne wsparcie wśród bliskich chorego. Pacjent musi być w pełni świadomy swojej roli w procesie zdrowienia oraz ogromnej wagi pozytywnego nastawienia. Zwykle sami nie potrafimy go wydobyć i potrzebujemy pomocy doświadczonego profesjonalisty – psychologa.

Wsparcie psychologa w chorobie przewlekłej – „Wszystko będzie dobrze”

Wbrew pozorom nie takiego wsparcia udzieli psycholog. Jego zadaniem jest uświadomić pacjentowi przebieg choroby, konsekwencje jej nieleczenia i pomóc mu odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji. Psycholog absolutnie nie lekceważy medycznego aspektu schorzenia.
Życie z chorobą przewlekłą jest pełne niepewności i obawy. Rady psychologa pomagają przełamać lęk i oswoić się z chorobą. Dobra kondycja psychiczna jest bowiem potrzebna w codziennej walce z fizycznymi schorzeniami. Tylko samodyscyplina i cierpliwość pomogą przetrwać wymagający wiele uwagi proces leczenia.

Wsparcie psychologa w chorobie przewlekłej – Nie bójmy się prosić o pomoc

Poproszenie o pomoc nie jest słabością. Nie bójmy się przyznać, że sytuacja nas przerasta lub po prostu chcemy porozmawiać z kimś, kto pomoże nam spojrzeć na nasz problem z innego punktu widzenia.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Adam Węgrzynowski

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...