Wrzody żołądka

Wrzody żołądka to zwykle nadżerka błony śluzowej. Choć w tym miejscu zazwyczaj jest ona dodatkowo chroniona, to jednak zdarza się, że ochrona zostaje przerwana i kwas nadtrawia ścianę żołądka. W jaki sposób objawia się choroba wrzodowa i czy jest możliwe uniknięcie tego typu dolegliwości?

Wrzody żołądka

Przyczyny wrzodów żołądka

Przyczyna powstawania wrzodów żołądka nie jest obecnie do końca poznana, przez co trudno jest uchronić się przed tym schorzeniem. Obecnie uważa się, że czynniki sprzyjające wrzodom są dziedziczne, dlatego w przypadku, gdy ta choroba ujawni się u któregoś z członków rodziny, warto rozpocząć działania profilaktyczne.

Właściwa dieta i tryb życia mogą nie zapobiec wystąpieniu wrzodów, jednak te czynniki mogą przyczynić się do zaostrzenia dolegliwości występujących w czasie chorobowy wrzodowej. Wiadomo, że przyczyną pojawienia się wrzodów nie jest podwyższony poziom kwasu żołądkowego – często zdarza się, iż to właśnie osoby z niedokwaszonym żołądkiem cierpią na wrzody.

Helicobacter pylori

Czynnikiem, który może przyczynić się do wrzodów jest występowanie w żołądku bakterii Helicobacter pylori. Obecnie łatwo można zbadać, czy występuje ona w organizmie – za pomocą domowego testu krwi. Trzeba jednak pamiętać, że za naprawdę wiarygodny uznaje się zazwyczaj test przebadany w laboratorium. Jeśli więc domowy test wykaże obecność tego drobnoustroju, warto wykonać dodatkowe, bardziej profesjonalne badanie. Test można wykonać profilaktycznie, gdy wrzody pojawią się u kogoś z najbliższej rodziny. Można również zdecydować się na to badanie w przypadku, gdy wystąpią objawy wrzodów żołądka.

Objawy wrzodów żołądka

Dolegliwości, które objawiają się przy chorobie wrzodowej żołądka, to między innymi ssanie lub ból w górnej części brzucha. Zdarza się, że pierwszym objawem choroby jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Szczególnie niebezpiecznym symptomem jest krwawienie połączone z wymiotami. Wymioty nie muszą być czerwono-krwawe. Również pojawienie się w treści żołądka czarnych fusów, które świadczą o zaschniętej krwi, jest objawem choroby wrzodowej, a także pęknięcia wrzodu. Krew może pojawić się również w kale. Jeśli objawy wrzodów nie zostaną zauważone, zazwyczaj dodatkowym objawem tego schorzenia jest anemia, ponieważ organizm nie radzi sobie z uzupełnianiem utraconej krwi.

Powikłania wrzodów żołądka

Oprócz pęknięcia wrzodu, powikłaniem tego schorzenia może być także powstanie perforacji do jamy brzusznej. Tego typu powikłanie objawia się zazwyczaj ostrym bólem brzucha i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Powikłaniem choroby wrzodowej może być również przewężenie przewodu pokarmowego. W takim przypadku głównym objawem choroby są wymioty, ponieważ pokarm nie może być prawidłowo transportowany.

Wrzody przewodu pokarmowego nie muszą być umieszczone wyłącznie w żołądku. Bywa, że nadżerki pojawiają się w jelitach oraz w przełyku. Wrzody dwunastnicy i żołądka są jednak zazwyczaj częstsze. Leczenie choroby wrzodowej może być wielorakie. Lekarz zazwyczaj przepisuje odpowiednie preparaty, które mają na celu zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego oraz zwalczenie bakterii Helicobacter pylori.

Artykuł pod redakcją serwisu o wrzodach: http://chorobawrzodowa.net.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,48 z 5)
loading... zapisuję głos...