Wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy

Wróżby andrzejkowe i zwyczaje andrzejkowe to świetna rozrywka w każdym wieku! Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o tym święcie, różnorodne wróżby andrzejkowe, zabawy i zwyczaje. Nie zapominamy o menu i dekoracjach na tę okazję. Mamy nadzieję, że nasz mini-poradnik pomoże Ci stworzyć niezapomnianą imprezę!

Spis treści:

Wróżby andrzejkowe, zwyczaje i zabawy

pixabay.com

Kiedy obchodzimy andrzejki?

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych z nocy 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja (patrona małżeństw). Dawniej była to ostatnia okazja do zorganizowania hucznej zabawy przed Adwentem, jaki był kiedyś okresem postu. Tradycyjnie w andrzejki wykonywano wróżby miłosne. Wierzono, że tej nocy towarzyszy tajemnicza aura i można poznać przyszłość. Zabawy miłosne tej nocy były zarezerwowane dla panien, kawalerowie zaś wróżyli sobie w katarzynki (24/25 listopada).

„Andrzejki” czy „andrzejki”?

Nazwy andrzejki, mikołajki i walentynki piszemy małą literą, gdyż są rzeczownikami pospolitymi i zdrobnieniami. Zostały ukształtowane na wzór nazw uroczystości typu: imieniny, chrzciny, zaręczyny…

Jaka jest geneza święta?

Przypuszcza się, że zwyczaj wróżenia w wigilię Św. Andrzeja pochodzi z czasów starożytnej Grecji. Dostrzeżono tam etymologiczne podobieństwo nazwy aner, andrus – mąż, mężczyzna i Andreas Andrzej. Zaczęto wierzyć, że popularny święty to rozdawca mężów… Andrzejki miały charakter matrymonialny i były świętem wyłącznie panieńskim. Wierzono, że tej nocy dziewczęta mogą zobaczyć swoją przyszłość, a we śnie przyśni się im ich przyszły mąż.

Pierwsza polska wzmianka literacka o zwyczaju pojawiła się w 1557 roku za sprawą poety renesansowego – Marcina Bielskiego. W naszej tradycji do dziś mamy wiele powiedzeń i przysłów związanych z wigilią Św. Andrzeja (np. „Której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie”). Niegdyś przywiązywano do wróżb wielką wagę, dziś zwyczaje andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Uczestniczą w nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jak dziś obchodzi się andrzejki?

Tradycyjnie w andrzejki wykonuje się różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące relacji damsko-męskich. Dawne zwyczaje traktowane są jako dobra zabawa. Zabawy andrzejkowe najczęściej są kulminacyjnym punktem imprezy. Najpopularniejsze zabawy to np. lanie wosku, rzucanie za siebie skórki jabłka, losowanie karteczek z imionami/wróżbą.

wróżby andrzejkowe

pixabay.com

Jakie wróżby andrzejkowe, zabawy i zwyczaje są najpopularniejsze?

W wigilię Św. Andrzeja najczęściej sięga się po tradycyjne wróżby, między innymi lanie wosku przez klucz, ustawianie butów w stronę drzwi, losowanie przedmiotów o umownym znaczeniu, rzucanie za siebie obierków z jabłek czy przekłuwanie serca z imionami. Na naszym portalu znajdziesz wiele inspiracji w tym temacie. Pisaliśmy m.in. o wróżbach dla dzieci i dorosłych. Wśród różnych pomysłów na pewno znajdziesz wróżby andrzejkowe, zabawy i zwyczaje, które uatrakcyjnią Twoją imprezę.

Jak się ubrać na andrzejki?

Andrzejki to magiczny czas, w którym możemy sobie pozwolić na nieco błysku i tajemniczości. Warto postawić na kobiece kreacje, które przyciągają męski wzrok. Koronki, cekiny, metaliczne odcienie, czerń przełamana połyskującymi materiałami, brokat… Tej nocy wszystko jest dozwolone, tylko z umiarem! Wiele pomysłów na oryginalne kreacje znajdziesz oczywiście w naszych artykułach.

Jaki makijaż wybrać na zabawę andrzejkową?

Impreza w wigilię Św. Andrzeja to czas magii i zabawy. Można wtedy postawić na nieco bardziej odważny i efektowny makijaż niż na co dzień. Andrzejki to idealny moment, by wypróbować makijaż brokatowy lub z metaliczną kreską. Jeśli ciekawi Cię, jak wykonać andrzejkowy make-up, zajrzyj do naszych tekstów.

menu na andrzejki

pixabay.com

Jakie menu wybrać na noc wróżb i zabaw?

W wieczór andrzejkowej zabawy najlepiej sprawdzą się łatwe i szybkie w przygotowaniu przekąski. Dobrym pomysłem są koreczki, kolorowe kanapki, babeczki, talerz różności, czy parówki w cieście francuskim z sosami. Ciekawe przepisy, propozycje menu andrzejkowego znajdziesz w innych naszych artykułach.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się powyższy mini-poradnik. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (319 głosów, średnia: 4,49 z 5)
loading... zapisuję głos...