Wrotycz pospolity – właściwości, zastosowanie. Nalewka z wrotyczu, napar z wrotyczu – dowiedz się jak stosować wrotycz

Wrotycz pospolity to roślina, której nazwa zapewne wielu z nas nie mówi dużo, ale jest nieodłącznym punktem polskiego, letniego krajobrazu. Wrotycz pospolity to masowo rosnąca, intensywnie żółta roślina pojawiająca się na polskich łąkach, przy drogach, w lasach. Znana jest z właściwości przeciwwirusowych i łagodzących objawy zatrucia pokarmowego. Ponadto nalewka z wrotyczu napar z wrotyczu odstrasza kleszcze i pasożyty. Nie należy jednak korzystać z właściwości zdrowotnych wrotyczu bez wcześniejszej analizy i zdobycia wiedzy dotyczącej tej rośliny, ponieważ zawiera trujący tujon. Sama w sobie roślina nie jest trująca, ale nie należy jej stosować w nadmiernych ilościach. Wrotycz pospolity – właściwości, zastosowanie. Zebrałyśmy w całość wszystko, co musisz wiedzieć na temat tej rośliny!

Spis treści:

Wrotycz pospolity jest nazywany też piżmem, mlecznicą lub wrotyczem swojskim. Jest to roślina, która należy do grupy rodziny astrowatych. Rośnie w Europie i na obszarach Azji. W Polsce pokrywa łąki i przydrożne tereny latem, jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów letniego krajobrazu. Nie jest wymagająca, stąd jej masowe występowanie na dzikich, nieobjętych opieką terenach łącznych. Wrotycz pospolity można poznać po żółtych spłaszczonych kwiatach i długiej, do ok. 1,5 metrowej łodydze. W medycynie ludowej wrotycz pospolity stosowany był głównie na problemy z układem pokarmowym i kłopoty z wątrobą występujące po spożyciu obfitych i tłustych posiłków.

wrotycz pospolity właściwości zastosowanie

Fot. Ekaterina Grosheva on Unsplash

Wrotycz właściwości

Wrotycz pospolity znany jest od dziesiątek lat. To jedna z babcinych metod na odstraszanie moli i pluskw. Dzisiaj wrotycz pospolity stosujemy jako roślinę owadobójczą, odstraszającą komary, meszki, kleszcze. Ocet wrotyczowy jest stosowany do zwalczania pcheł i wszawicy. Wrotycz pospolity używano przy problemach żołądkowych, bólach reumatycznych, przy przeziębieniu, w leczeniu pasożytów, owsicy i glistnicy oraz przy trudno gojących się ranach. Właściwości lecznicze mają zarówno koszyczki kwiatowe wrotyczu, jak i łodyga. Wrotycz pospolity najlepiej jest ususzyć. Koszyczki kwiatowe zawierają wiele właściwości silnie odkażających, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych. Jest zalecany również w leczeniu depresyjnym – ma właściwości uspokajające. Działa też leczniczo na osoby zmagające się z dolegliwościami związanymi z woreczkiem żółciowym. Wrotycz pospolity wspomaga przemianę materii, regulują miesiączkowanie. Nalewka z wrotycza i napar mogą być stosowane zewnętrznie u osób zmagających się z trądzikiem. Krople wrotyczowe likwidują ropne zapalenie zatok nosowych.

Wrotycz zastosowanie

Wrotycz pospolity jest znany w Polsce od wielu lat. Nasze prababcie znajdowały ogrom korzystnych właściwości i zastosowań w tej bardzo łatwo dostępnej roślinie. Wrotycz używany był w kuchni i lecznictwie naturalnym. Dziś raczej nie znajdziemy przepisów kulinarnych z tą rośliną w roli głównej. Obecnie wrotycz pospolity ma największe zastosowanie w ogrodzie. Pomaga zwalczać owady i pasożyty. Po wrotycz sięgają osoby, które są wierne metodom ziołolecznictwa i i naturalnych metod leczenia chorób. Wrotycz pospolity można stosować w formie maści, naparu, nalewek. Maść z wrotyczu działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwroztoczowo oraz przeciewgrzybicznie. Działa na świeżb, liszaj, trądzik. 

Wrotycz na kleszcze

Wrotycz obecnie używany bywa jako środek odstraszający kleszcze i komary. Używając wrotycz pospolity do tego celu należy sięgnąć po wywar z wrotyczu i spryskać niż skórę lub rozetrzeć świeże ziele wrotyczu na odkrytych fragmentach ciała. Wrotycz na kleszcze sprawdza się również w formie olejku. Można rozcieńczyć go z olejem jadalnym. Wrotycz pospolity odstrasza komary i kleszcze ze względu na swój intensywny zapach i substancje czynne. Ma właściwości owadobójcze. Polecamy też zawiesić woreczek z suszonym zielem wrotyczu w szafie, jeśli masz problem z molami. To również skuteczny sposób na komary w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Zerwij wrotycz i włóż do wazonu. Gwarantujemy, że owady będą trzymać się z daleka!

Wrotycz właściwości zastosowanie

Fot. pure julia on Unsplash

Wrotycz pospolity – zastosowanie w ogrodzie

Wrotycz ma swoje zastosowanie również w ogrodzie. Wspomaga rośliny w zdrowym wzroście, likwiduje szkodniki i zapobiega chorobom roślin. Wystarczy zrobić wyciąg z wrotyczu i spryskiwać nim rośliny. Jak przygotować taki wyciąg? Zalej 300 g ziela lub 30 g suszu 10 litrami wody i odstaw na 1-2 doby. Rozcieńczaj przed każdym użyciem wodą w proporcji 1:2. Wrotycz pospolity w ogrodzie chroni rośliny przed śmietką cebulanką, mszycami, gąsienicami.

Nalewka z wrotyczu

Nalewka z wrotyczu jest wykonywana na alkoholu 70%. Taka nalewka działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Zaleca się stosowanie jej zewnętrznie – można wcierać ją w miejsca obolałe (bóle stawowe, mięśniowe, nerwobóle). Do przyrządzenia nalewki z wrotyczu należy zalać świeży lub zasuszony wrotycz pospolity alkoholem 70% w proporcji 1:5. Następnie należy macerować ją przez ok. tydzień w ciemnym miejscu w zamkniętym pojemniku. Po tym czasie należy ją przefiltrować. Można stosować do przemywania skóry (przyspiesza gojenie, zmniejsza objawy trądzikowe). Pamiętaj, że wrotycz to zioło, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli po raz pierwszy po nie sięgasz, skonsultuj się z lekarzem. Należy pamiętać, że tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. 

Napar z wrotyczu na pasożyty

Wrotycz pospolity to roślina, która daje skutecznie zwalcza pasożyty, takie jak owsiki, czy glista. Jest to zioło, które jest stosowane przy odrobaczaniu organizmu w formie naparu. Warto wiedzieć, że w 2006 roku wrotycz pospolity został wpisany na listę ziół zakazanych do stosowania wewnętrznego, co ma związek z tujonem – silnie trującą substancją występującą we wrotyczu. Przy leczeniu pasożytów zaleca się jednak stosowanie doustne wrotyczu. Wielu ekspertów uważa, że spożywany w niewielkiej ilości nie wpływa negatywnie na organizm. Napar z wrotyczu poleca m.in. dr Henryk Różański (biolog i prezes Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów). Nie zalecamy jednak stosowania go bez konsultacji z lekarzem. Wrotyczu z pewnością nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią – ma właściwości silnie poronne oraz wywołujące krwawienia. 

Wrotycz pospolity

Fot. Scott Elkins on Unsplash

Wrotycz właściwości magiczne

Wrotycz pospolity przez lata miał przepisywane także właściwości magiczne. Miał odpędzać złe uroki i zapewniać długowieczność. Palenie wrotyczu  i okadzanie nim pomieszczeń dawniej służyło do odczyniania złej energii oraz oczyszczaniu domu po chorobie lub śmierci bliskich. Wrotycz kładziono też na ciele zmarłego lub grobie, by odpędzić zły urok. Noszenie przy sobie zasuszonych kwiatów miało przedłużać życie i chronić przed nieszczęśliwą miłością.

Kiedy zbierać wrotycz?

Najlepiej jest zbierać wrotycz w okolicach sierpnia. W tym czasie ziele zawiera najwięcej olejków eterycznych. Nie ma jednak przeciwwskazań, by zająć się tym przed sierpniem lub po, czyli przed i po okresie kwitnienia. Kwiaty najlepiej jest zbierać od lipca do sierpnia, a liście od maja do sierpnia. Wrotycz po zerwaniu zbieramy w pęczki i związujemy sznurkiem. Pozostawiamy w ciemnym miejscu do wysuszenia.

Objawy zatrucia wrotyczem

Aktualnie wrotycz pospolity znajduje się na liście roślin trujących, ale nie brakuje amatorów, którzy po niego sięgają. Przedawkowanie skutkuje przede wszystkim nudnościami, wymiotami, biegunką, nadmiernym poceniem się, zmianą rytmu serca, zawrotami głowy. Wszystko za sprawą tujonu, niebezpiecznej, toksycznej substancji, która znajduje się we wrotyczu. Obecnie wrotycz można stosować wyłącznie zewnętrznie. Zatrucie tujonem może prowadzić też do drżenia mięśni, stanu napięcia oraz nadmiernego pobudzenia.

Warto pamiętać, że wszelkie środki medyczne i suplementy diety należy stosować po kontakcie z lekarzem. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,88 z 5)
loading... zapisuję głos...