Wrastający paznokieć – poznaj przyczyny tej dolegliwości i sposoby jej zapobiegania

Wrastający paznokieć to przykra, bolesna dolegliwość, która odbija się w dodatku na estetyce naszych stóp. Wyjaśniamy przyczyny występowania tego defektu i podpowiadamy, jak sobie z nim radzić!

Wbrew pozorom wrastający paznokieć to problem, który dotyka nie tylko osób nie dbających o odpowiednią pielęgnację stóp. Za tą dolegliwością może bowiem stać kilka różnych przyczyn. Co gorsza, lekki dyskomfort, jaki początkowo towarzyszy wrastaniu szybko zamienia się w ból, który wielu osobom potrafi nawet uniemożliwić chodzenie. Sprawdź, jak zapobiegać wrastaniu i w jaki sposób bezpiecznie obcinać paznokcie u stóp!

wrastający paznokieć

www.pixabay.com

Wrastający paznokieć – poznaj przyczyny tej dolegliwości i sposoby jej zapobiegania

Wrastający paznokieć to zazwyczaj jedynie bezpośrednia przyczyna odczuwanego dyskomfortu. Prawdziwą istotą schorzenia jest natomiast wrastanie bocznej krawędzi płytki paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Zazwyczaj wrastają paznokcie u stóp, szczególną tendencję w tym kierunku wykazuje paznokieć dużego palca. Dzieje się tak dlatego, iż jest on najtwardszy ze wszystkich paznokci i najłatwiej przebija powierzchnię naskórka.

Jeżeli jednak zareagujemy w porę, możemy uniknąć bolesnego rozrostu paznokcia pod skórą i ustrzec się przed (częstokroć konieczną w zaawansowanych stadiach rozwoju tej dolegliwości) chirurgiczną korekcją.

 

Wrastający paznokieć – przyczyny:

  • Nieprawidłowy sposób obcinania paznokci – zbyt krótko i blisko skóry bądź „na okrągło”,
  • usuwanie zanieczyszczeń spod paznokci za pomocą ostrego czubka nożyczek lub innego, ostro zakończonego narzędzia,
  • uszkodzenie wału paznokciowego (na przykład przy wycinaniu skórek nożyczkami lub cążkami),
  • nadwaga,
  • noszenie butów na wysokich obcasach, szczególnie zbyt ciasnych bądź za luźnych, powodujących „obijanie się” palców stóp,
  • genetyczne predyspozycje (paznokieć samoistnie rośnie w dół),
  • mechaniczne uszkodzenia paznokcia, na przykład uderzenia czy przytrzaśnięcia,
  • grzybica stóp,
  • ćwiczenia, które prowokują zwiększony nacisk na stopę.

 

Objawy wrastania paznokcia:

  • Najczęstszym pierwszym objawem tej dolegliwości jest ból palca, który nasila się przy chodzeniu i nacisku na stopę (m.in przy zakładaniu buta).
  • Na kolejnym etapie wrastaniu towarzyszy zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego (czyli po bokach płytki paznokcia).
  • Następny objaw to krwawienie z naskórka przebitego przez paznokieć.
  • W skrajnych przypadkach wrastaniu towarzyszy ropna wydzielina wokół wału paznokciowego. Jest to znak, że doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Wrastający paznokieć – leczenie

www.pixabay.com

Z wrastającym paznokciem najlepiej udać się do podologa (podiatry). Na wczesnym etapie zaistnienia problemu zastosuje on tzw. tamponowanie. Polega ono na zakładaniu opatrunków bądź wałeczków z włókniny pod brzegi płytki tak, aby zniwelować nacisk wywierany na wał paznokciowy i zminimalizować dalsze podrażnienia. Podolog po zlokalizowaniu problematycznego miejsca, może również usunąć część paznokcia, a dopiero później założyć zabezpieczający opatrunek.

Inną metodą jest zastosowanie tzw. klamer (częstokroć podolodzy sięgają po nie w następnym kroku, po podleczeniu paznokcia poprzez tamponowanie). Klamrę zakłada się w całkowicie bezbolesny sposób na brzeg paznokcia, by wyprostować i wyznaczyć odpowiedni tor jego wzrostu. Niewyczuwalna przy chodzeniu klamra nie tylko wyprowadza paznokieć z nieodpowiedniego toru, ale też sprawia, że „zapamiętuje” on, w którym kierunku powinien rosnąć w przyszłości. Kuracja za pomocą klamry może trwać nawet od 6 do 12 miesięcy.

Trzecią stosowaną obecnie metodą walki z wzrastaniem paznokci jest tzw. Kostka Arkady. Polega ona na delikatnym wyciągnięciu płytki paznokcia z wałów paznokciowych za pomocą specjalnego urządzenia oraz masy akrylowej. Po zabiegu paznokieć prezentuje się naprawdę estetycznie, a pacjent odczuwa natychmiastową ulgę. By zagwarantować sobie długotrwały efekt, pacjent musi jednak stawiać się na wizyty kontrolne nawet przez kolejnych 12 miesięcy.

Chirurgiczna korekcja paznokcia

Jeśli jednak czekaliśmy zbyt długo, bądź kuracja korekcyjna nie pomogła nam zniwelować wypukłych i szerokich wałów paznokciowych, należy rozważyć ich plastykę chirurgiczną. Szczególnie, że taki ich kształt może prowadzić o nawrotów schorzenia. Zabieg przeprowadzany przez chirurga zmniejsza przerośnięte fragmenty wału. Jest przy tym wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, a rekonwalescencja trwa krótko.

 

Wrastający paznokieć – profilaktyka

www.pixabay.com

Jak ustrzec się przed wystąpieniem opisanych dolegliwości? Przede wszystkim należy uważać, by nie obcinać paznokci zbyt blisko skóry. Powinniśmy też starać się nadawać im kwadratowy kształt. Powstrzymajmy się natomiast od wyrywania czy wycinania fragmentów wału i płytki paznokciowej. Jeśli już chcemy usunąć fragmenty skórki, użyjmy płynu lub oliwki, która ją zmiękczy i najpierw delikatnie odsuńmy ją patyczkiem. Dodatkowo warto unikać noszenia butów o wąskich noskach i na wysokim obcasie. Ciasne skarpetki także nie są zalecane. Na końcu pomyślmy o swojej diecie i postarajmy się wprowadzić do niej produkty zawierające: krzem, żelazo, cynk, magnez i witaminy z grupy B. Sięgnijmy po banany, płatki owsiane, orzechy, wątróbkę i ryby.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Istnieją również domowe sposoby na wrastające paznokieć, jednak są one skuteczne jedynie do momentu, gdy wrastający paznokieć nie jest jeszcze na bardzo zaawansowanym etapie i nie ma w tym miejscu infekcji. Jeżeli ból jest już intensywny i wdarła się infekcja, dolegliwość można wyleczyć już wyłącznie u specjalisty, lepiej nie eksperymentować samodzielnie. Domowe sposoby na wrastający paznokieć opierają się na leczeniu objawowym, nie usuwają przyczyn, tylko uśmierzają ból i stan zapalny. Najpopularniejsze domowe sposoby na wrastający paznokieć to kąpiele stóp w soli lub z płatkami mydlanymi (ew. szarym mydłem) oraz okład z lodu i wycięcie kłopotliwej dolegliwości. Kąpiele sprawią, że skóra oraz paznokieć staną się rozmiękczone, mniej nabrzmiałe, a sól dodatkowo zredukuje obrzęk.

Więcej o domowych sposobach na wrastający paznokieć przeczytasz tutaj:

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to przypadłość, która może dotknąć każdego z nas. Jest to schorzenie polegające na wrastaniu się bocznej części płytki paznokciowej w otaczający wał paznokcia. Są domowe sposoby na wrastający paznokieć, które pomogą nam usunąć problem. Najlepiej jednak, jeżeli sięgniesz po nie już na początku, gdy tylko zauważysz, że coś się dzieje. Domowe sposoby na wrastający paznokieć są skuteczne, ale najlepiej działają, gdy nie pojawiła się jeszcze infekcja. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Wam poszerzyć wiedzę na temat przykrej dolegliwości, jaką bez wątpienia jest wrastanie paznokcia. Pamiętajcie jednak, że widoczne i trwałe rezultaty przyniesie jednak dopiero wizyta u specjalisty!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (120 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  10 stycznia 2019 10:01

    Boli jak już się czyta.

    Odpowiedz
  2. macierzanka  10 stycznia 2019 15:57

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany