Wpływ światła słonecznego na procesy zachodzące w skórze – czy warto się opalać?

Starzenie  się jest naturalnym procesem, który wpływa na nasze samopoczucie i zachowanie, a przede wszystkim na nasz wygląd zewnętrzny. W miarę upływu lat zmienia się wygląd naszej skóry. Starzejąca się skóra ludzka jest cienka, gładka, mało elastyczna, chropowata i pokryta zmarszczkami. Starzenie się skory jest procesem zauważalnym. W dużej mierze jest to proces uzależniony od czynników zewnętrznych takich jak działanie promieniowania UV. 

 

Główne zmiany powstają w skórze właściwej  i polegają na degradacji włókien kolagenowych oraz sprężystych. Zmniejsza to produkcję nowych białek strukturalnych, enzymatycznych oraz matrixu międzykomórkowego[1]. Powoduje to regres tkanki tłuszczowej, co prowadzi do powstania zmarszczek. Zostaje zakłócony również proces wytwarzania naturalnego czynnika nawilżającego NMF[2], w wyniku czego dochodzi  do suchości  i silnego złuszczania się naskórka. Na skutek złożonego mechanizmu, starzeniu genetycznemu ulega rozrodcza żywa warstwa naskórka  i maleje liczba podziałów komórkowych. Działanie promieniowania świetlnego powoduje, że zewnętrzna warstwa naskórka staje się niespójna i gruba. Powstają zmarszczki, zmiany pigmentacyjne (piegi, plamy soczewicowate). Na sile traci napięcie oraz elastyczność skóry, która jest bardziej podatna na urazy mechaniczne. Miejscowo pojawiają się, nie złośliwe zmiany spowodowane osłabieniem naczyń krwionośnych. Należą do nich: rumienie, teleangiektazje   i włókniaki. W strukturze dostrzeżemy ponadto zmiany w kolagenie[3] i elastynie[4].

Dlatego wraz z wiekiem najczęściej po  pięćdziesiątym  roku życia na skórze pojawiają się plamy starcze. Ich obecność jest spowodowana działaniem promieni UV. Większa ilość melanocytów  zostaje równomiernie  skupiona i powoduje to powstanie przebarwień. Należy pamiętać o tym, że skóra ma swoistość zapamiętywania zmian pigmentacyjnych – raz powstałe zabarwienie będzie się odnawiać po każdej ekspozycji na słońcu. Pielęgnacja  takiej cery wymaga dużego doświadczenia . Jednak nowa generacja kosmetyków zawiera specjalnie dobrane substancje, których zadaniem jest intensywna pielęgnacja skory starzejącej się. Są to na przykład:

  • retinol ( WITAMINA A)-witamina młodości, opóźnia zmiany związane z procesem starzenia się ;
  • kwas askorbinowy ( witamina C )- chroni skórę przed działaniem słońca i starzeniem;
  • kwas hialuronowy- odpowiedzialny jest za prawidłowe nawodnienie skóry, a tym samym za jędrność i elastyczność ;
  •  ekstrakt z zielonej herbaty-przyśpiesza proces odnowy komórek ;
  • ekstrakt z mocznicy  lekarskiej i ryżu-hamuje syntezę tyrozyny, enzymu biorącego udział w syntezie melanocytów ;
  •  kwas glikolowy- usuwa warstwy zniszczonych komórek skóry oraz inicjuje odbudowe komórek;
  •  koenzym Q10- reguluje głębokość zmarszczek i linii  mimicznych;
  • kwas ursolowy- wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa nawilżająco;
  •  miłorząb japoński – stymuluje syntezę naturalnego kolagenu zapewniającego utrzymanie prawidłowej elastyczności i jędrności.

Każdy z nas musi  liczyć się z tym, że wraz z upływem lat nasza skóra będzie coraz bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak: wolnych rodników odpowiedzialnych za tzw. starzenie słoneczne, oddziaływanie promieniowania UV, a także oddziaływania na wysoką temperaturę.  Szczególną uwagę na starzenie się skóry powinny zwrócić osoby w podeszłym wieku, gdyż ich skóra jest najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne.  Aby choć w małym stopniu temu zapobiec , powinniśmy stosować kremy, w których znajdują się wyżej wymienione substancje poprawiające kondycję skóry. Pamiętajmy, że to dotyczy każdego z nas. Chcąc opóźnić ten niekorzystny dla nas proces, już od wczesnych lat powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne z najwyższym faktorem[5] (50+) a także odpowiednio nawilżać naszą skórę. Odpowiednie kosmetyki powinny nam w tym pomóc. Wtedy nasza skóra będzie wyglądała zdrowo, a proces starzenia skóry wywołany czynnikami zewnętrznymi opóźniony się.

 


[1] Matrix międzykomórkowy- dostarcza skórze białka energetyczne w rozmaitych formach także przeciw starzeniowe.

[2] NMF ( Naturalny współczynnik nawilżający)- w skład NMF wchodzą: mocznik, aminokwasy, kwas  piroglutaminowy, kreatyna produkowana przez komórki naskórka. Kosmetyki , które zawierają NMF są najbardziej efektywnie nawilżającymi i odmładzającymi  skórę.

[3] Kolagen- nierozpuszczalne białko , ma za zadnie nadanie wysokiej wytrzymałości mechanicznej lub zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi .Stosowany jest zabiegach kosmetycznych (pielęgnacyjnych), a także w maseczkach łącznie z elastyna.

[4] Elastyna – nierozpuszczalne białko zbudowane z prostych aminokwasów . Jej elastyczność podobna jest do elastyczności naturalnego  kauczuka. W kosmetykach stosowana jest jako lakier do włosów oraz w kremach.

[5] Faktor – Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje nam dany produkt/preparat ochronny przed zakresem promieniowania UVB. Faktor SPV określa stosunek czasu po, którym pojawi się rumień na skórze ochroniony kremem, filtrem do czasu powstanie efektu rumienia na niechronionej skórze.

autorka:  Marta Firlej  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...